Perspekti - Pėrfitimet nė shėndet tė vitaminės E.
Teksti kėkues ėshtė gabim.
Teksti kėkues ėshtė gabim. Ju lutem pėrdorni vetėm shkronja dhe numra pėr tekstin kėrkues.
Kategoritė
Komenti nuk u shtua
Komenti juaj nuk u shtua. Ju lutem kontrolloni komentin dhe provojeni pėrsėri.
Komenti u shtua
Komenti juaj u shtua dhe do jetė i dukshėm automatikisht.

Pėrfitimet nė shėndet tė vitaminės E.

Vitamina E ekziston nė tetė forma kimike tė cilat ndryshojnė midis tyre nga nivelet e aktivitetit biologjik.

Vitamina E kryen veprimin e saj antioksidant nė nivele tė ndryshme.
Vitamina E kryen veprimin e saj antioksidant nė nivele tė ndryshme.
Nga: Xhesjana Topalli
Publikimi: 03/06/2017 10:39, Ndryshuar: 03/06/2017 17:45
>

Vitamina E ekziston nė tetė forma kimike (alfa, beta, gama dhe delta-tokoferole dhe alfa, beta, gama dhe delta-tokotrienole) tė cilat ndryshojnė midis tyre nga nivelet e aktivitetit biologjik. Vitamina E nė formėn alfa, e njohur gjithashtu si tokoferoli, ėshtė e vetmja formė nė gjendje tė pėrmbushė nevojat e njeriut.

Pėrqėndrimet e alfa-tokoferolit nė gjak varen nga mėlēia, e cila merr lėndėt ushqyese, pasi format e ndryshme absorbohen nga zorrėt. Nė plazmėn e njeriut ėshtė e pranishme dhe aktive alfa-tokoferoli si dhe proteina pėrgjegjėse pėr transportin e vitaminės E e cila nė mėnyrė selektive njeh vetėm alfa-tokoferolin.

Pėrfitimet nė shėndet tė vitaminės E

Vitamina E kryen veprimin e saj antioksidant nė nivele tė ndryshme:

1. Parandalon oksidimin e acideve yndyrore qė gjenden nė membranat qelizore, duke mbrojtur veēanėrisht strukturat dhe indet qė kanė mė shumė aktivitet, duke pėrfshirė pėr shembull, qelizat e kuqe tė gjakut, muskujt, lėkurėn.

2. Mbron nga oksidimi, gjatė procesit tė absorbimit nė zorrė, edhe substanca tė tjera, tė tilla si vitaminat e grupit B, C dhe A, duke favorizuar kėshtu njė pėrdorim optimal tė tyre.

3. I lejon qelizat e kuqe tė gjakut tė transportojnė mė shumė oksigjen nė inde, duke pėrmirėsuar, pėr shembull, funksionalitetin e muskujve dhe tė zemrės, si dhe duke rritur kapacitetin pėr rezistencė.

4. Favorizon dilatimin e enėve tė gjakut dhe forcon muret e kapilarėve.

5. Zvogėlon mundėsinė e formimit tė trompeve (veprimi antikoagulant).

6. Stimulon sekretimin urinar.

7. Ngadalėson procesin e plakjes.

8. Vitamina E ėshtė efektive nė mbrojtjen e trupit nga fillimi i tumoreve.

9. Stimulon sistemin imunitar, duke pėrmirėsuar kapacitetin mbrojtes tė trupit nga faktorė tė jashtėm siē janė mikrobet, viruset dhe ndotja.

10. Parandalon arteriosklerozėn, stimulon qarkullimin, pėrmirėson presionin e gjakut dhe ul rrezikun e sėmundjeve tė zemrės (sidomos te duhanpirėsit) dhe formimin e variēeve.

11. Pėrmirėson aktivitetin e muskujve.

12. Parandalon dhe lehtėson shėrimin e cikatriceve dhe plagėve tė lėkurės, ērregullimeve tė lėkurės (aknet), plagėve, djegieve (nė kėto raste ėshtė pėrdorur shpesh nė formėn e pomadave ose kremerave pėr tu pėrdorur nga jashtė).

13. Rrit fertilitetin mashkullor dhe femėror, duke zvogėluar rrezikun e abortit, duke ndihmuar pėr tė balancuar ciklin menstrual dhe pėr pėrmirėsimin e disa shqetėsimeve tė menopauzės, tė tilla si nxehtėsinė e tepėrt dhe dhimbjet e kokės.

14. Zvogėlon rrezikun e ērregullimeve vizive dhe kataraktet tek tė moshuarit.

Reklamė

Komentet (0)

Kontrolloni emrin dhe provojeni pėrsėri.
Kontrolloni vendodhjen dhe provojeni pėrsėri.
Kontrolloni komentin dhe provojeni pėrsėri.
Fjalėkalimi nuk ėshtė i saktė. Shkruani fjalėkalimin siē shihet nė fotografi dhe provojeni pėrsėri.
Shtoni komentin tuaj
Ju keni edhe 1000 karaktere


Shkruani fjalėn qė shikoni nė fotografi
G)"XH

Sharje dhe gjuhė agresive nuk lejohen nė Perspekti.
Reklamė