Cilėt janė grupet e njerėzve qė janė tė rrezikuar nga mpiksja e gjakut dhe tromboza?
Teksti kėkues ėshtė gabim.
Teksti kėkues ėshtė gabim. Ju lutem pėrdorni vetėm shkronja dhe numra pėr tekstin kėrkues.
Kategoritė
Komenti nuk u shtua
Komenti juaj nuk u shtua. Ju lutem kontrolloni komentin dhe provojeni pėrsėri.
Komenti u shtua
Komenti juaj u shtua dhe do jetė i dukshėm automatikisht.

Cilėt janė grupet e njerėzve qė janė tė rrezikuar nga mpiksja e gjakut dhe tromboza?

Grumbullimi i qelizave tė gjakut ēon nė formimin e mpiksjeve tė gjakut duke penguar qarkullimin e kėtij tė fundit dhe shkaktuar jo pak probleme.

Cilėt janė grupet e njerėzve qė janė tė rrezikuar nga mpiksja e gjakut dhe tromboza?
Cilėt janė grupet e njerėzve qė janė tė rrezikuar nga mpiksja e gjakut dhe tromboza?
Nga: Xhesjana Topalli
Publikimi: 05/01/2018 23:17

Mpiksjet e gjakut qė bllokojnė qarkullimin e gjakut nė tru mund tė shkaktojnė goditje, gjaku i mpiksur qė prek shėndetin e zemrės shkakon infarkt ndėrsa njė mpiksje gjaku nė kėmbė quhet trombozė dhe mund tė qarkullojė nė tė gjithė trupin.

Rreth 100 000 njerėz vdesin nga kėto probleme ēdo vit e ky numėr ėstė mė i lartė se rastet e vdekjeve tė shėnuara nga kanceri i gjirit apo aksidentet automobilistike.

Disa kategori njerėzish janė mė tė rrezikuar tė preken nga tromboza apo mpiksja e gjakut dhe Perspekti do tė listojė mė poshtė grupet e njerėzve qė duhet tė tregojnė kujdes tė veēantė mjekėsor.

1.Njerėzit mbipeshė

2.Njerėzit qė pinė duhan

3.Gratė shtatzėna

4.Femrat qė marrin estrogjen (prsh pilula kontraceptive)

5.Njerėzit qė vuajnė nga infeksione tė ndryshme ose sėmundje inflamatore

6.Njerėzit qė qėndrojnė shtrirė pėr njė kohė tė gjatė

7.Venat varikoza janė gjithashtu njė faktor risku qė lidhet me mpiksjet e gjakut

Reklamė

Komentet (0)

Kontrolloni emrin dhe provojeni pėrsėri.
Kontrolloni vendodhjen dhe provojeni pėrsėri.
Kontrolloni komentin dhe provojeni pėrsėri.
Fjalėkalimi nuk ėshtė i saktė. Shkruani fjalėkalimin siē shihet nė fotografi dhe provojeni pėrsėri.
Shtoni komentin tuaj
Ju keni edhe 1000 karaktere


Shkruani fjalėn qė shikoni nė fotografi
2S"6

Sharje dhe gjuhė agresive nuk lejohen nė Perspekti.