Perspekti - Parazitėt brendaqelizorė.
Teksti kėkues ėshtė gabim.
Teksti kėkues ėshtė gabim. Ju lutem pėrdorni vetėm shkronja dhe numra pėr tekstin kėrkues.
Kategoritė
Komenti nuk u shtua
Komenti juaj nuk u shtua. Ju lutem kontrolloni komentin dhe provojeni pėrsėri.
Komenti u shtua
Komenti juaj u shtua dhe do jetė i dukshėm automatikisht.

Parazitėt brendaqelizorė.

Njė studim i realizuar nga shkencėtarėt pranė spitalit tė fėmijėve St. Jude, ka treguar se si mikrobet mund ta bllokojnė prodhimin e monoksidit tė azotit, njė substancė shumė e rėndėsishme e sistemit imun dhe tė ofrojnė aludim pėr luftimin e baktereve.

Parazitėt brendaqelizorė.
Nga: Ndricim Topalli
Publikimi: 15/10/2015 17:40

Kėta shkencėtarė kanė zbuluar njė mekanizėm me anė tė tė cilit patogjenėt brendaqelizorė mund ta ndėrpresin njėrin nga armėt kryesore tė organizmit kundėr tyre: monoksidin e azotit. Hulumtuesit vėrejtėn se mikrobet e bllokojnė prodhimin e monoksidit tė azotit duke shkatėrruar makinerinė biokimike tė cilėn e shfrytėzojnė qelizat imune, makrofagjet, pėr prodhimin e kėsaj substance.

Makrofagjet janė tanket e sistemit imun, tė cilat i sulmojnė dhe i gėlltisin bakteret dhe parazitėt, pastaj i tretin me anė tė enzimave dhe i helmojnė me monoksid azoti. Megjithatė, disa patogjenė, siē janė shkaktarėt e tuberkulozit dhe toksoplazmosės, mund tė zhvillohen dhe tė proliferojnė brenda makrofagjeve. Pėr ta bėrė kėtė, kėto patogjenė brendaqelizorė ēbllokojnė njė arsenal armėsh mbrojtės tė organizmit dhe nė kėtė mėnyrė e kundėrsulmojnė makrofagun me armėt e veta.

Fokusimi i shkencėtarėve nė kėtė studim, ka qenė roli tė cilin e luajnė mikroorganizmat nė aktivizimin e makrofagjeve nė prodhimin e enzimės sė quajtur arginazė. Arginaza prodhohet vetvetiu nė makrofagje, mirėpo ajo shfaqet vetėm nė raste shumė specifike, pėrfshirė edhe rastet kur makrofagjet mund tė prodhojnė shumė monoksid azoti.

Megjithėse kemi zbuluar vetėm bazėn e mekanizmit, ky studim sugjeron se mund tė jetė i mundshėm zhvillimi i barnave tė cilat do ti bllokojnė patogjenėt e tillė pėr pėrmbysjen biokimike, duke kthyer prodhimin e monoksidit tė azotit dhe duke i fuqizuar makrofagjet pėr ti luftuar invaduesit, thotė njėri nga shkencėtarėt.


Komentet (0)

Kontrolloni emrin dhe provojeni pėrsėri.
Kontrolloni vendodhjen dhe provojeni pėrsėri.
Kontrolloni komentin dhe provojeni pėrsėri.
Fjalėkalimi nuk ėshtė i saktė. Shkruani fjalėkalimin siē shihet nė fotografi dhe provojeni pėrsėri.
Shtoni komentin tuaj
Ju keni edhe 1000 karaktere


Shkruani fjalėn qė shikoni nė fotografi
6ifBd

Sharje dhe gjuhė agresive nuk lejohen nė Perspekti.
Reklamė