Perspekti - Gjėegjėza e Ajnshtajnit - qė vetėm 2 pėrqind e njerėzve mund ta zgjidhin.
Teksti kėkues ėshtė gabim.
Teksti kėkues ėshtė gabim. Ju lutem pėrdorni vetėm shkronja dhe numra pėr tekstin kėrkues.
Kategoritė
Komenti nuk u shtua
Komenti juaj nuk u shtua. Ju lutem kontrolloni komentin dhe provojeni pėrsėri.
Komenti u shtua
Komenti juaj u shtua dhe do jetė i dukshėm automatikisht.

Gjėegjėza e Ajnshtajnit - qė vetėm 2 pėrqind e njerėzve mund ta zgjidhin.

Gjėegjėza e mėposhtme thuhet se ėshtė shkruar nga Albert Ajnshtajni si fėmijė. Ajo i atribuohet edhe Lewis Carrolit, edhe pse nuk ka evidencė pėr asnjėrin si krijues tė saj.

Albert Ajnshtajn
Nga: Ndricim Topalli
Publikimi: 24/10/2015 12:47

E njohur si "Gjėegjėza e Ajnshtajnit" thuhet se mund tė zgjidhet vetėm nga dy pėrqind e njerėzve nė botė.

Provojeni edhe ju:

Janė pesė shtėpi nė ngjyra tė ndryshme nė njė rresht. Nė secilėn shtėpi jeton nga njė person me kombėsi tė ndryshme. Tė pesė pronarėt pinė pije tė ndryshme, cigare tė ndryshme dhe kanė nga njė kafshė tė ndryshme shtėpiake prej personit tjetėr. Asnjė pronar nuk e ka tė njėjtėn kafshė, nuk e pi tė njėjtėn pije ose cigare si tjetri.

Faktet tjera:

Britaniku jeton nė shtėpinė e kuqe

Suedezi ka njė qen

Danezi pi ēaj

Shtėpia e gjelbėr ėshtė nė tė majtė tė shtėpisė sė bardhė

Pronari i shtėpisė sė gjelbėr pi kafe

Pronari qė pi cigare "Pall Mall" mban zogj

Pronari i shtėpisė sė verdhė pi cigare "Dunhill"

Pronari qė jeton nė shtėpinė nė mes pi qumėsht

Norvegjezi jeton nė shtėpinė e parė

Pronari qė pi cigare "Blends" jeton afėr atij qė mban mace

Pronari qė mban njė kali jeton afėr atij qė pi cigare "Dunhill"

Pronari qė pi cigare "Bluemasters" pi birrė

Gjermani pi cigare "Prince"

Norvegjezi jeton afėr shtėpisė sė kaltėr

Pronari qė pi cigare "Blends" jeton afėr atij qė pi ujė

Pyetja ėshtė kjo: Kush mban njė peshk?

Nuk ka asnjė mashtrim, ėshtė thjesht logjikė. Ata qė nuk kanė durimin tė punojnė nė kėrkim tė pėrgjigjes, shikojeni videon mė poshtė.

https://www.youtube.com/watch?v=ELVWdaNESkk&feature=youtu.be

Reklamė

Komentet (0)

Kontrolloni emrin dhe provojeni pėrsėri.
Kontrolloni vendodhjen dhe provojeni pėrsėri.
Kontrolloni komentin dhe provojeni pėrsėri.
Fjalėkalimi nuk ėshtė i saktė. Shkruani fjalėkalimin siē shihet nė fotografi dhe provojeni pėrsėri.
Shtoni komentin tuaj
Ju keni edhe 1000 karaktere


Shkruani fjalėn qė shikoni nė fotografi
_?3N!

Sharje dhe gjuhė agresive nuk lejohen nė Perspekti.