Perspekti - A mund tė tregojnė veset e pėrdorimit tė celularėve depresion?
Teksti kėkues ėshtė gabim.
Teksti kėkues ėshtė gabim. Ju lutem pėrdorni vetėm shkronja dhe numra pėr tekstin kėrkues.
Kategoritė
Komenti nuk u shtua
Komenti juaj nuk u shtua. Ju lutem kontrolloni komentin dhe provojeni pėrsėri.
Komenti u shtua
Komenti juaj u shtua dhe do jetė i dukshėm automatikisht.

A mund tė tregojnė veset e pėrdorimit tė celularėve depresion?

Kėrkuesit nga Universiteti Northwestern kanė zbuluar njė menyrė tė re pėr tė zbuluar simptomat e depresionit: Zakonet e pėrdorimit tė telefonave celularė.

Zbulimet shkencore zbulojnė shkallėn e depresionit nga pėrdorimi i celularėve
Nga: Ndricim Topalli
Publikimi: 17/07/2015 17:25

Pėrdoruesit qė shfaqin simptoma depresive tentojnė tė shpenzojnė mė shumė kohė duke pėrdorur telefonat e tyre - mė shumė se njė orė nė ditė, krahasuar me 17 minuta qė telefoni pėrdorej nga personat jo depresivė.

Njerėzit mė sė shumti e pėrdorin telefonin e tyre, pėr tė mos menduar pėr gjėrat qė janė shqetėsuese, me ndjenja tė dhimbshme, apo lidhje tė vėshtira shpjegon David Mohr nga Universiteti Northwestern, i cili shkroi njė studim mbi lidhjen mes telefonave celularė dhe depresionit.  Nė kėtė sjellje shmangjeje ne shohim depresion.

Gjurmuesi GPS gjithashtu zbuloi informacione interesante pėr tendencat depresive. Personat depresivė i perdornin telefonat e tyre nė mė pak vende, ndėrsa personat jodepresive dalin mė shpesh jashtė shtėpive tė tyre. Ēuditėrisht, tė dhėnat qė vinin nga telefonat celularė ishin 87% tė sakta nė identifikimin e subjekteve me simptoma depresive.

Ne mund tė kuptojmė nėse njė person ka simptoma depresive, dhe shumicėn e kėtyre simptomave i kuptojmė pa i pyetur fare ata. thotė Mohr. Ne tani kemi njė masė objektive tė sjelljes nė lidhje me depresionin. Dhe ne mund ta zbulojmė atė nė menyrė pasive. Telefonat mund tė sigurojnė tė dhėna pa u vėnė re dhe pa asnjė pėrpjekje nga ana e pėrdoruesit.

Reklamė

Komentet (0)

Kontrolloni emrin dhe provojeni pėrsėri.
Kontrolloni vendodhjen dhe provojeni pėrsėri.
Kontrolloni komentin dhe provojeni pėrsėri.
Fjalėkalimi nuk ėshtė i saktė. Shkruani fjalėkalimin siē shihet nė fotografi dhe provojeni pėrsėri.
Shtoni komentin tuaj
Ju keni edhe 1000 karaktere


Shkruani fjalėn qė shikoni nė fotografi
>lB;J

Sharje dhe gjuhė agresive nuk lejohen nė Perspekti.