Fitbits ėshtė pajisja mikroskopike qė merr tė dhėna nga trupi i njeriut
Teksti kėkues ėshtė gabim.
Teksti kėkues ėshtė gabim. Ju lutem pėrdorni vetėm shkronja dhe numra pėr tekstin kėrkues.
Kategoritė
Komenti nuk u shtua
Komenti juaj nuk u shtua. Ju lutem kontrolloni komentin dhe provojeni pėrsėri.
Komenti u shtua
Komenti juaj u shtua dhe do jetė i dukshėm automatikisht.

Fitbits ėshtė pajisja mikroskopike qė merr tė dhėna nga trupi i njeriut

Shkencėtarėt janė duke u marrė kohėt e fundit me prodhimin e disa sensorėve wireless me pėrmasa mikroskopike , tė cilat mendohen tė implementohen brenda trupit tė njeriut pėr tė marrė tė dhėna nga aktiviteti nervor nė kohė reale.

Fitbits ėshtė pajisja mikroskopike qė merr tė dhėna nga trupi i njeriut
Fitbits ėshtė pajisja mikroskopike qė merr tė dhėna nga trupi i njeriut
Nga: Ndricim Topalli
Publikimi: 12/09/2016 17:26

Kjo mendohet tė sjellė shumė pėrparėsi nė zgjidhjen dhe kontrollin e sėmundjeve tė ndryshme, si epilepsia, si dhe tė pėrmirėsoj kontrollin e protezave nė tė ardhmen.

Kėto pajisje janė testuar me sukses tek minjtė dhe brenda dy viteve do fillojnė testimet mbi njerėz.

Kėto pajisje tė quajtura Fitbits do kenė avantazhin tė marrin njė sasi shumė tė madhe informacioni nė vende ku deri mė tani ishte e pamundur tė depėrtoje.

Nga kompania qė po prodhon kėto pajisje kanė dalė nė qarkullim edhe shumė aparate tė tjera ndihmuese, qė matin rrahjet e zemrės, numrin e hapave qė ecėn, tė shkallėve qė ngjit e shumė tė tjera. Diferenca nga pajisjet e tjera ekzistuese ėshtė se kėto tė fundit janė wireless. Tė gjitha teknologjitė ekzistente pėrdorin elektroda tė lidhura nė trup dhe qė pėr mė tepėr janė vetėm sipėrfaqėsore, tė lidhura jashtė trupit.

Sensorėt e rinj nuk kanė nevojė as pėr tela dhe as pėr bateri. Ata pėrdorin ultratinguj si pėr energji ashtu edhe pėr tė marrė tė dhėnat nga trupi. Ato kanė madhėsinė e njė kokrrizė rėre dhe deri mė tani janė pėrdorur tek sistemi periferik nervor i minjve, pjesa qė lidh trurin me shtyllėn kurrizore, duke mbledhur tė dhėna pėr sistemin nervor nė njė kohė tė pabesueshme.

Sensorėt pėrdorin kristale tė quajtur piezoelectric tė cilat konvertojnė ultratingujt nė energji elektrike . Nga ana tjetėr kjo energji vė nė punė transmitorėt e mbėshtetur mbi nerva, tė cilėt fillojnė tė mbledhin materiale. Kėto tė dhėna dėrgohen, me tė njėjtėn metodė qė u jepet sinjali, nė njė marrės jashtė trupit.

Kėto shpikje do kenė njė rėndėsi shumė tė madhe edhe pėr tė gjymtuarit dhe tetraplegjikėt duke u paraqitur njė mėnyrė shumė efikase pėr tė kontrolluar protezat e sė ardhmes.

Shkencėtarėt gjithsesi janė tė mendimit se duhen bėrė akoma shumė kėrkime mbi mėnyrėn se si truri i njeriut mbledh dhe shpėrndan informacionin me anė tė sistemit nervorė. Gjithashtu , kėto procesorė pėr momentin janė tė madhėsisė 1 milimetėr dhe studiuesve iu lind detyra ta minimizojnė akoma mė shumė atė, deri nė madhėsinė 50 mikron nė mėnyrė qė tė jetė mė i lehtė implementimi i tyre.


Komentet (0)

Kontrolloni emrin dhe provojeni pėrsėri.
Kontrolloni vendodhjen dhe provojeni pėrsėri.
Kontrolloni komentin dhe provojeni pėrsėri.
Fjalėkalimi nuk ėshtė i saktė. Shkruani fjalėkalimin siē shihet nė fotografi dhe provojeni pėrsėri.
Shtoni komentin tuaj
Ju keni edhe 1000 karaktere


Shkruani fjalėn qė shikoni nė fotografi
=;7c!

Sharje dhe gjuhė agresive nuk lejohen nė Perspekti.
Reklamė