Perspekti - Si ėshtė formuar dielli?
Teksti kėkues ėshtė gabim.
Teksti kėkues ėshtė gabim. Ju lutem pėrdorni vetėm shkronja dhe numra pėr tekstin kėrkues.
Kategoritė
Komenti nuk u shtua
Komenti juaj nuk u shtua. Ju lutem kontrolloni komentin dhe provojeni pėrsėri.
Komenti u shtua
Komenti juaj u shtua dhe do jetė i dukshėm automatikisht.

Si ėshtė formuar dielli?

A e dini se dielli filloi tė shndrijė rreth pesė miliardė vjet mė parė dhe se qė nga atėherė na ngrohė ēdo ditė pa pushim?

Si ėshtė formuar dielli?
Si ėshtė formuar dielli?
Nga: Xhesjana Topalli
Publikimi: 03/12/2017 13:14, Ndryshuar: 03/12/2017 20:22

Dielli ėshtė njė yll qė ėshtė i vendosur nė hapėsirė dhe ėshtė larg nga toka vetėm aq sa ėshtė e nevojshme. Sepse, po tė afrohej dielli mė afėr nesh, do tė ishte shumė nxehtė dhe po tė ishte shumė larg prej nesh, atėherė do tė vdisnim nga tė ftohtit.

Tė gjitha yjet nė univers janė tė rrumbullakėt edhe pse ne shpesh i paraqesim si tė ndryshėm, pėr shkak se nė imagjinatėn tonė, yjet kanė cepa. Dielli ėshtė njė yll i mesėm, sepse ka yje qė janė mė tė mėdhenj se ai, por edhe mė tė vegjėl, pėr shembull, tė tilla si planeti ynė. Edhe pse 100 sfera tokėsore do tė mund tė pėrshtateshin nė njė diell, prapė se prapė, ylli Aldebaran ėshtė mė i madh se ai pėr 39 herė, por qė nuk ėshtė ylli mė i madh nė univers.

Njollat e zeza mbi tė, janė njolla diellore dhe secila prej kėtyre njollave ėshtė aq e madhe sa toka jonė. Njollat janė pak mė tė ftohta dhe pėr kėtė arsye janė tė zeza dhe jo tė verdha. Ato janė aktive dhe vazhdimisht shfaqen dhe zhduken.

As dielli nuk ka ekzistuar gjithmonė atje. Ai ėshtė krijuar nga njė pėrzierje e pluhurit dhe gazit nga tė cilat janė formuar gunga tė vogla. Mė vonė, kur ato u bashkuan tėrėsisht, ėshtė formuar njė top i madh i cili u ndez tėrėsisht dhe filloi tė digjet dhe tė shndrisė. Ai top qė ne tani e quajmė diell, ka sipėrfaqen me temperaturė shumė tė lartė, rreth 5505 gradė, kurse njerėzit vėshtirė se durojnė nxehtėsinė mbi 40 gradė.

Dielli ėshtė nė vitet e mesme tė jetės sė tij, nuk ėshtė mė i ri por jo edhe i vjetėr. Disa shkencėtarė qė kanė studiuar yjet, thonė se yjet mund tė jetojnė 10 miliardė vite, pra dielli do tė na ngroh edhe shumė kohė para se tė zhduket.

Reklamė

Komentet (0)

Kontrolloni emrin dhe provojeni pėrsėri.
Kontrolloni vendodhjen dhe provojeni pėrsėri.
Kontrolloni komentin dhe provojeni pėrsėri.
Fjalėkalimi nuk ėshtė i saktė. Shkruani fjalėkalimin siē shihet nė fotografi dhe provojeni pėrsėri.
Shtoni komentin tuaj
Ju keni edhe 1000 karaktere


Shkruani fjalėn qė shikoni nė fotografi
cED_

Sharje dhe gjuhė agresive nuk lejohen nė Perspekti.
Reklamė