Perspekti - Si tė mbroni telefonin dhe veten nga sulmet kibernetike?
Teksti kėkues ėshtė gabim.
Teksti kėkues ėshtė gabim. Ju lutem pėrdorni vetėm shkronja dhe numra pėr tekstin kėrkues.
Kategoritė
Komenti nuk u shtua
Komenti juaj nuk u shtua. Ju lutem kontrolloni komentin dhe provojeni pėrsėri.
Komenti u shtua
Komenti juaj u shtua dhe do jetė i dukshėm automatikisht.

Si tė mbroni telefonin dhe veten nga sulmet kibernetike?

Nė epokėn e rrjeteve sociale dhe internetit siguria kibernetike duhet tė jetė shqetėsimi i parė pėr kėdo qė dėshiron qė tė mos i shkelet privatėsia.

Si tė mbroni telefonin dhe veten nga sulmet kibernetike?
Si tė mbroni telefonin dhe veten nga sulmet kibernetike?
Nga: Xhesjana Topalli
Publikimi: 18/02/2018 12:16, Ndryshuar: 18/02/2018 19:16

Sot, pjesa mė e madhe e jona kalojnė kohėn nė internet duke pėrdorur telefonat inteligjentė dhe larmishėrinė e shėrbimeve qė ata ofrojnė.

Por si tė mbrosh telefonin tėnd nga hakerat?

- Mos pėrdor llogaritė e hapura nė rrjetet sociale pėr t'u futur nė njė faqe tė tretė. Si shembull, mos pėrdorni emrin e pėrdorimit dhe fjalėkalimin e Facebook pėr t'u futur nė CandyCrush, apo lojėra tė tjera qė ofron pėrmes kėtij rrjeti social.

- Identifikoni dhe mė pas anuloni tė gjitha tė drejtat qė u keni dhėnė aplikacioneve apo platformave sociale nė telefonin tuaj.

- Ēaktivizoni apikacionet qė ju gjurmojnė e vendndodhjen tuaj (Location trackers). Askujt s'ka ē'i duhet vendndodhja juaj.

- Ēaktivizoni opsionin qė lidh telefonin tuaj nė mėnyrė automatike me njė wireless publik.

- Pėr tė qenė tė qetė kudo qė lundroni me pajisjen tuaj, sidomos nėse nė tek ruani tė dhėna pėr llogarinė tuaj bankare, ju nevojitet njė lidhje me njė internet tė sigurt.


Komentet (0)

Kontrolloni emrin dhe provojeni pėrsėri.
Kontrolloni vendodhjen dhe provojeni pėrsėri.
Kontrolloni komentin dhe provojeni pėrsėri.
Fjalėkalimi nuk ėshtė i saktė. Shkruani fjalėkalimin siē shihet nė fotografi dhe provojeni pėrsėri.
Shtoni komentin tuaj
Ju keni edhe 1000 karaktere


Shkruani fjalėn qė shikoni nė fotografi
HA_<

Sharje dhe gjuhė agresive nuk lejohen nė Perspekti.