Perspekti - Cilat janė vendet mė internetin mė tė mirė nė botė?
Teksti kėkues ėshtė gabim.
Teksti kėkues ėshtė gabim. Ju lutem pėrdorni vetėm shkronja dhe numra pėr tekstin kėrkues.
Kategoritė
Komenti nuk u shtua
Komenti juaj nuk u shtua. Ju lutem kontrolloni komentin dhe provojeni pėrsėri.
Komenti u shtua
Komenti juaj u shtua dhe do jetė i dukshėm automatikisht.

Cilat janė vendet mė internetin mė tė mirė nė botė?

Nėse Interneti ėshtė shumė i rėndėsishėm pėr ju, atėherė ju mbase duhet ta rishikoni mundėsinė e vendbanimit.

Cilan janė vendet mė internetin mė tė mirė nė botė?
Cilan janė vendet mė internetin mė tė mirė nė botė?
Nga: Ndricim Topalli
Publikimi: 12/03/2016 20:31

Tė paktėn kėshtu thuhet sipas njė raporti tė ri nga Unioni Ndėrkombėtar i Telekomunikacionit, i cili ka zbuluar vendet me lidhjet mė tė mira tė internetit nė botė.

Sipas studimit, i cili ka marrė pėr bazė shpejtėsinė e internetit dhe pėrqindjen e njerėzve tė cilėt kanė qasje nė njė lidhje interneti, ne tė gjithė duhet tė shkojmė nė Korenė e Jugut nė qoftė se duam tė jetė mė mirė tė lidhur me internet.

Koreja e Jugut ėshtė nė krye tė listės pėr herė tė dytė rresht. Vendet e tjera tė zhvilluara, megjithatė, nuk janė listuar edhe aq lart sikurse mund tė prisni.

SHBA-ja pėr shembull ėshtė me numėr 15 nė listė, pas Britanisė sė Madhe, Australisė dhe Japonisė. Ndėrkohė, Kina ėshtė nė vendin 82, duke rėnė pas Mauritanisė, Brazilit, dhe Republikės Dominikane. Ēfarė ėshtė interesante ėshtė se raporti nuk llogarit vetėm shpejtėsinė e internetit, i cili ėshtė padyshim njė faktor i rėndėsishėm kur bėhet fjalė pėr lidhje, por gjithashtu merr parasysh volumin e njerėzve me abonim nė njė lidhje interneti, dhe pėrqindjen e familjeve me njė kompjuter.

Pas marrjes parasysh sė kėtyre faktorėve, hulumtuesi i dha ēdo vendi njė rezultat nga totali prej 10 pikėve, dhe Koreja e Jugut kryeson listėn me 8.93 (njė rritje nga 8.64 sa kishte nė vitin 2010).

E dyta ishte Danimarka, me njė rezultat prej 8.88, dhe Islanda, nė 8.86.

Mbretėria e Bashkuar u rendit e katėrta, duke mundur vende tė tilla si Suedia dhe Holanda.


Komentet (0)

Kontrolloni emrin dhe provojeni pėrsėri.
Kontrolloni vendodhjen dhe provojeni pėrsėri.
Kontrolloni komentin dhe provojeni pėrsėri.
Fjalėkalimi nuk ėshtė i saktė. Shkruani fjalėkalimin siē shihet nė fotografi dhe provojeni pėrsėri.
Shtoni komentin tuaj
Ju keni edhe 1000 karaktere


Shkruani fjalėn qė shikoni nė fotografi
1TEe

Sharje dhe gjuhė agresive nuk lejohen nė Perspekti.