Perspekti - Ēfarė ndikimi ka uji i gazuar nė organizėm?
Teksti kėkues ėshtė gabim.
Teksti kėkues ėshtė gabim. Ju lutem pėrdorni vetėm shkronja dhe numra pėr tekstin kėrkues.
Kategoritė
Komenti nuk u shtua
Komenti juaj nuk u shtua. Ju lutem kontrolloni komentin dhe provojeni pėrsėri.
Komenti u shtua
Komenti juaj u shtua dhe do jetė i dukshėm automatikisht.

Ēfarė ndikimi ka uji i gazuar nė organizėm?

Tė interesuar shumė pėr hidratim tė trupit madje duke kaluar dhe pėrtej ujit natyral pėrdorim edhe ujin e gazuar.

Ēfarė ndikimi ka uji i gazuar nė organizėm?
Ēfarė ndikimi ka uji i gazuar nė organizėm?
Nga: Xhesjana Topalli
Publikimi: 27/02/2018 15:44, Ndryshuar: 27/02/2018 22:48

Tė interesuar shumė pėr hidratim tė trupit madje duke kaluar dhe pėrtej ujit natyral pėrdorim edhe ujin e gazuar.

Pra ėshtė edhe uji mineral tė cilin shpesh e pėrdorni si zgjedhje freskuese por, sa e shėndetshme ėshtė ajo kuptojeni mė poshtė:

Sipas njė studimi, shuarja e etjes shpesh mė e shijshme sesa me ujė natyral, uji i gazuar mund tė jetė njė alternativė tejet freskuese.

Karbonizimet dhe varietetet ēojnė shumė njerėz qė tė marrin mė shumė lėngje, duke pėrmirėsuar hidratimin e tyre. Uji i gazuar po ashtu mund tė pėrdoret edhe pėr tė humbur kaloritė nė kombinim me pijet e tjera.

Megjithatė pėrkundėr provave tė mjaftueshme shkencore pėr tė dėshmuar se uji i gazuar dėmton smaltin e dhėmbėve, apo kanė ndonjė efekt negativ nė shėndetin e kockave, kėtu asgjė nuk ka pėr t'u shqetėsuar.

Disa dentistė tashmė rekomandojnė qė tė konsumohet uji i gazuar edhe pėr shkak tė shėndetit oral pasi nuk ka pėrbėrje sheqeri.

I gjithė problemi qė mund tė pėsoni nga uji i gazuar, mund tė vėrehet tek fryerja e stomakut tuaj.

Kjo pasi sipas studimit, ajo dėshmon se ju keni tepruar paksa me pirjen e ujit tė gazuar dhe kjo gjė nuk i konvenon aspak sistemit tuaj tė tretjes. Sapo vėreni fryerje tė stomakut, ėshtė koha ta reduktoni ujin e tillė apo ta ndėrprisni tė tėrin.


Komentet (0)

Kontrolloni emrin dhe provojeni pėrsėri.
Kontrolloni vendodhjen dhe provojeni pėrsėri.
Kontrolloni komentin dhe provojeni pėrsėri.
Fjalėkalimi nuk ėshtė i saktė. Shkruani fjalėkalimin siē shihet nė fotografi dhe provojeni pėrsėri.
Shtoni komentin tuaj
Ju keni edhe 1000 karaktere


Shkruani fjalėn qė shikoni nė fotografi
6'+TK

Sharje dhe gjuhė agresive nuk lejohen nė Perspekti.
Reklamė