Perspekti - Frutat e thata nė dietat ushqimore pėr kontrollin e peshės dhe glicemisė.
Teksti kėkues ėshtė gabim.
Teksti kėkues ėshtė gabim. Ju lutem pėrdorni vetėm shkronja dhe numra pėr tekstin kėrkues.
Kategoritė
Komenti nuk u shtua
Komenti juaj nuk u shtua. Ju lutem kontrolloni komentin dhe provojeni pėrsėri.
Komenti u shtua
Komenti juaj u shtua dhe do jetė i dukshėm automatikisht.

Frutat e thata nė dietat ushqimore pėr kontrollin e peshės dhe glicemisė.

Konsumimi i frutave tė thata, tė futura nė mėnyrė tė pėrshtatshme nė regjimin e pėrditshėm ushqimor, nuk ėshtė i lidhur me shtimin nė peshė siē dhe akuzohet shpesh

Shumė lloje tė frutave tė thata sic janė bajamet, arrat pėrmbajnė sasi tė larta tė monoglicerideve dhe kanė efekte tė dukshme kundėr diabetit.
Shumė lloje tė frutave tė thata sic janė bajamet, arrat pėrmbajnė sasi tė larta tė monoglicerideve dhe kanė efekte tė dukshme kundėr diabetit.
Nga: Xhesjana Topalli
Publikimi: 13/06/2017 08:22, Ndryshuar: 23/06/2017 12:28

Konsumimi i frutave tė thata, tė futura nė mėnyrė tė pėrshtatshme nė regjimin e pėrditshėm ushqimor, nuk ėshtė i lidhur me shtimin nė peshė siē dhe akuzohet shpesh, por pėrkundrazi frutat e thata kanė rezultuar tė duhurat nė dietat pėr dobėsim. Ato rregullojnė sasinė e yndyrnave nė gjak prandaj dhe kontrollojnė peshėn trupore.

Pėrveē kėsaj, frutat e thata pa kripė, tė pėrziera, tė papėrpunuara ose tė thekuara janė tė dobishme nė kontrollin e sasisė sė sheqerit nė gjak kėshtu qė pėrdoren si strategji pėr tė kontrolluar diabetin.

Sipas njė studimi tė fundit klinik tė publikuar nga Shoqata Amerikane e Diabetit , konsumimi i pėrditshėm i 60 gramė frutave tė thata mund tė jetė efikas nė kontrollin e glicemisė (sasia e sheqerit nė gjak) dhe yndyrnave nė gjak tek personat qė vuajnė nga diabeti tip 2.

Hulumtuesit vunė re se marrja e yndyrnave, sidomos tė acideve yndyrore tė monosaturuara (monogliceridet) ruajnė kolesterolin HDL ose tė ashtėquajturin kolesteroli i mirė duke pėrmirėsuar kėshtu kontrollin e sasisė sė sheqerit nė gjak nė personat me diabet.

Shumė lloje tė frutave tė thata sic janė bajamet, arrat pėrmbajnė sasi tė larta tė monoglicerideve dhe kanė efekte tė dukshme kundėr diabetit.

Studimi zgjati 3 muaj dhe u morėn nė shqyrtim 3 grupe njerėzish duke u ushqyer me njė vakt shtesė tė ndryshėm. Grupit tė parė iu dha kifle. Grupit tė dytė fruta tė thata tė pėrziera dhe grupit tė tretė iu dha njė miksim me kifle dhe fruta tė thata.

Nga vėzhgimi rezultoi qė grupi qė konsumoi vetėm fruta tė thata pati pėrmirėsim nė kontrollin e diabetit dhe yndyrnave nė gjak, uljen e sasisė sė kolesterolit LDL ose kolesterolit tė keq.

Grupi qe perdori dhe frutat e thata dhe kifle nuk pati ndonje permiresim ne kontrollin e sheqerit por pati nje reduktim te LDL-ve.


Komentet (0)

Kontrolloni emrin dhe provojeni pėrsėri.
Kontrolloni vendodhjen dhe provojeni pėrsėri.
Kontrolloni komentin dhe provojeni pėrsėri.
Fjalėkalimi nuk ėshtė i saktė. Shkruani fjalėkalimin siē shihet nė fotografi dhe provojeni pėrsėri.
Shtoni komentin tuaj
Ju keni edhe 1000 karaktere


Shkruani fjalėn qė shikoni nė fotografi
Sk35

Sharje dhe gjuhė agresive nuk lejohen nė Perspekti.
Reklamė