Benefitet e shumta tė konsumimit tė mjedrave
Teksti kėkues ėshtė gabim.
Teksti kėkues ėshtė gabim. Ju lutem pėrdorni vetėm shkronja dhe numra pėr tekstin kėrkues.
Kategoritė
Komenti nuk u shtua
Komenti juaj nuk u shtua. Ju lutem kontrolloni komentin dhe provojeni pėrsėri.
Komenti u shtua
Komenti juaj u shtua dhe do jetė i dukshėm automatikisht.

Benefitet e shumta tė konsumimit tė mjedrave

Lėngu i mjedrave ruan mėlēinė, ēaji shėron stomakun...

Benefitet e shumta tė konsumimit tė mjedrave
Benefitet e shumta tė konsumimit tė mjedrave
Nga: Xhesjana Topalli
Publikimi: 08/12/2017 15:42

Tė lėngshme dhe tė shijshme, tė pasura me antioksidues tė fuqishėm, sidomos me pigmentin antocianinė, i cili luan rol shumė tė rėndėsishėm nė kontrollin e nivelit tė sheqerit nė gjak, mjedrat janė shumė tė shėndetshme dhe shėruese.

Kokrrat e pjekura janė burim i pasur pėr taninė dhe pektinė, acide tė mollės, limonit, hekur, vitamina C, kalium, magnez, fosfor, bakėr, vitamina tė grupit B.

Glukoza nga mjedrat janė burim i energjisė, ndėrsa qė fruktoza luan rol tė rėndėsishėm nė parandalimin e diabetit. Pėrmbajnė edhe sasi tė madhe tė fibrave bimore, prandaj sugjerohen atyre personave qė kanė mundime me kapsllėkun, sepse kanė efekt prej njė laksativi.

Lėngu i mjedrave ndikon mirė nė punėn e qelizave tė mėlēisė, duk e mbrojtur nga rreziqe tė ndryshme.

Konsumimi i rregullt i kėsaj "super-peme" pėrmirėson edhe qarkullimin e gjakut, ndikon pozitivisht nė sistemin nervor, pakėson lodhjet dhe pėrmirėson kujtesėn.

Pėrpos frutit, veti shėruese ofron edhe gjethja e saj.

Ēaji nga gjethet e mjedrave sugjerohet te gjakrrjedhja e stomakut, inflamacionet e zorrėve dhe problemet kronike me zorrėn qorre.

Ky lėng njėkohėsisht pastron edhe gjakun, pakėson apo shėron skuqjet nė lėkurės dhe ndryshimet tjera nė lėkurė, ndėrsa qė ėshtė i dobishėm edhe nė shėrimin e anemisė. Ndikon edhe nė uljen e shtypjes sė lartė tė gjakut, e mjekėt popullorė e sugjerojnė pėr shėrimin e paradentozės.

Reklamė

Komentet (0)

Kontrolloni emrin dhe provojeni pėrsėri.
Kontrolloni vendodhjen dhe provojeni pėrsėri.
Kontrolloni komentin dhe provojeni pėrsėri.
Fjalėkalimi nuk ėshtė i saktė. Shkruani fjalėkalimin siē shihet nė fotografi dhe provojeni pėrsėri.
Shtoni komentin tuaj
Ju keni edhe 1000 karaktere


Shkruani fjalėn qė shikoni nė fotografi
]hF;k

Sharje dhe gjuhė agresive nuk lejohen nė Perspekti.