Benefitet e konsumimit tė mandarinave
Teksti kėkues ėshtė gabim.
Teksti kėkues ėshtė gabim. Ju lutem pėrdorni vetėm shkronja dhe numra pėr tekstin kėrkues.
Kategoritė
Komenti nuk u shtua
Komenti juaj nuk u shtua. Ju lutem kontrolloni komentin dhe provojeni pėrsėri.
Komenti u shtua
Komenti juaj u shtua dhe do jetė i dukshėm automatikisht.

Benefitet e konsumimit tė mandarinave

Metabolizėm i ngadaltė? Njė mandarinė ju shpėton.

Benefitet e konsumimit tė mandarinave
Benefitet e konsumimit tė mandarinave
Nga: Xhesjana Topalli
Publikimi: 21/12/2017 11:01

Mandarinat nuk mungojnė nė tavolinė nė periudhat e dimrit.

Ato kanė aromė shumė intensive dhe freskuese, mund tė konsumohen qė nga mėngjesi deri pas darke, pasi janė aleatėt e duhur pėr mirėqėnien tuaj dhe pėr shėndetin.

Mandarina, vetitė nisin nga lėkura.

Pėrveē llojeve tė shumta qė ekzistojnė, ajo qė i bashkon ėshtė aroma qė tė mbetet ndėr gishta, kur i heq lėkurėn njė mandarine. Disa kėrkues dhe studime kanė treguar se pjesa e bardhė, poshtė lėkurės, shėrben pėr tė ulur kolesterolin.

Prandaj tharja e lėkurave, apo grirja e tyre ėshtė njė mėnyrė e shkėlqyer pėr t'i pėrdorur nė sallata.

Ndėrsa, vaji esencial i mandarinės ėshtė shumė i mirė pėr tė luftuar pagjumėsinė. Njė masazh me kėtė esencė nė lėkurė dhe me vaj bajameje, i jep asaj mė shumė tonifikim, energji dhe shėndet.

Vetitė e mandarinės

Njė frut i pasur me vitaminė C, B e A. Pėrmban hekur, magnez dhe acid folik. Ėshtė shumė i mirė pėr tė luftuar tė ftohurėn.

Pėrmban kalcium, potasium dhe fibra. Mandarina pėrdoret kryesisht pėr tė stimuluar, rritur dhe fuqizuar metabolizimin, nė luftė kundėr kapsllėkut.

Kėshillohet nė shumė dieta sepse ėshtė ushqyes dhe favorizon tretjen e mirė. Mandarina luan njė rol tė rėndėsishėm nė rregullimin e presionit te arteriet, si dhe ka veti tė shumta antitumorale.

Mandarinat pėrmbajnė shumė pak kalori: nė 100 gramė frut janė vetėm 53 kilokalori. Pra me njė identitet tė tillė, mandarina, nuk mund tė jetė veēse njė aleat shumė i mirė nė dietėn e pėrditshme, pėr tė ruajtur njė formė tė mirė, pėr tė reduktuar stresin dhe pėr tė pasur njė shėndet tė pėrgjithshėm. Ėmbėlsira tė tretshme lehtėsisht?

Zgjidhja ėshtė te mandarinat

Lėngun dhe frutin mund ta konsumoni pa frikėn se do tė shtoni kilogramė dhe po kėshtu mund ta pėrdorni nė shumė ėmbėlsira. Nė produktet e pastiēerisė, esenca e mandarinės ėshtė shumė e pėrdorur.

Pėr ata qė kanė vėshtirėsi nė tretje, sidomos pas konsumit tė ushqimeve shumė tė pasura me yndyrė, shtimi i kėsaj esence ėshtė njė mėnyrė shumė e mirė pėr t'i bėrė ato lehtėsisht tė tretshme. Mjaftojnė vetėm 2 pika pėr ēdo 250 mililitra pana, nė gatim.

Mandarinat gjenden shpesh si pėrbėrės nė ėmbėlsira tė vogla nė pastiēeri. Provoni t'i konsumoni edhe ju nė kėtė formė, do tė pėrfitoni nga vetitė e tyre tė patjetėrsueshme.

Reklamė

Komentet (0)

Kontrolloni emrin dhe provojeni pėrsėri.
Kontrolloni vendodhjen dhe provojeni pėrsėri.
Kontrolloni komentin dhe provojeni pėrsėri.
Fjalėkalimi nuk ėshtė i saktė. Shkruani fjalėkalimin siē shihet nė fotografi dhe provojeni pėrsėri.
Shtoni komentin tuaj
Ju keni edhe 1000 karaktere


Shkruani fjalėn qė shikoni nė fotografi
%$Q\@

Sharje dhe gjuhė agresive nuk lejohen nė Perspekti.
Reklamė