Pėrfitimet Shėndetėsore tė Vajit Esencial tė Livandos
Teksti kėkues ėshtė gabim.
Teksti kėkues ėshtė gabim. Ju lutem pėrdorni vetėm shkronja dhe numra pėr tekstin kėrkues.
Kategoritė
Komenti nuk u shtua
Komenti juaj nuk u shtua. Ju lutem kontrolloni komentin dhe provojeni pėrsėri.
Komenti u shtua
Komenti juaj u shtua dhe do jetė i dukshėm automatikisht.

Pėrfitimet Shėndetėsore tė Vajit Esencial tė Livandos

Vaji i livandos ėshtė njė produkt i shkėlqyer bukurie pėr kujdesin e lėkurės, falė aftėsisė sė tij qetėsuese dhe pasturese.

Pėrfitimet Shėndetėsore tė Vajit Esencial tė Livandos
Pėrfitimet Shėndetėsore tė Vajit Esencial tė Livandos
Nga: Xhesjana Topalli
Publikimi: 23/12/2017 19:10

Vaji i livandos fitohet nga ekstrakti Lavender angustifolia, qė rritet nė kodrat e Provencės dhe Mesdheut.

Livando ka veti tė veēanta qetėsuese dhe shėron lėkurėn. Ėshtė njė nga produktet mė tė pėrdorura nė botėn e estetikės dhe njė prej vajrave thelbėsorė qė mund tė aplikohet i vetėm, por edhe i holluar me vajra tė tjerė bimorė.

Duke pasur si funksion kryesor veprimin qetėsues, vaji i livandos, i holluar me pak vaj vegjetal (vaj bajame), zbut lėkurėn e irrituar dhe tė skuqur. Pėr shembull, pėr 50 ml vaj bajame, shtoni 10 pika vaj livando dhe pėrhapeni direkt nė zonat problematike.

Pėrveē veprimit qetėsues, livando vepron edhe si antiinflamator, duke pėrmirėsuar gjendjen nė rastet e pezmatimit tė lėkurės. Holloni 10 pika esencė livando nė njė pomadė (vazelinė tė zakonshme) dhe aplikojeni tri herė nė ditė nė zonat qė doni tė trajtoni. Brenda disa ditėsh, do tė shihni pėrmirėsimin.

Ai mund tė pėrdoret edhe si njė mjet antiseptik kundėr akneve. Nė kėtė rast, vaji esencial i livandos parandalon pėrhapjen e inflamacioneve lokale pėr shkak tė puērave nė fytyrė. Ne sugjerojmė qė ju tė shtoni nė kremin tuaj ditor 5 pika vaj livando.

Disa tė dhėna kryesore pėr Vajin e livandos

Lavare ėshtė emri latin i Livandos qė do tė thotė tė lash, pėr shkak tė aromės sė tij karakteristike tė pastėr dhe pėrdorimit tė tij qė nė lashtėsi pėr larje.

Pėrfitimet shėndetėsore tė vajit esencial tė livandos pėrfshijnė aftėsinė e tij pėr tė qetėsuar sistemin nervor, ēlirimin e dhimbjes, desinfektimin e skalpit dhe lėkurės, rritjen e qarkullimit tė gjakut dhe trajtimin e problemeve respiratore.

Vaji esencial i livandos nxirret nga distilimi me avuj i luleve tė livandos. Lulet e livandos janė pėrdorur qė nė lashtėsi si erėza pėr shkak tė aromės sė tyre.

Vaji esencial i saj pėrdoret: pėr tė bėrė parfume, nė aromaterapi, nė kremra, xhele, infuzione, locione dhe sapunė.

Pėrfitimet Shėndetėsore nga Vaji Esencial i Livandos

Largimi i insekteve:

Aroma e livandos ėshtė shumė e fortė dhe e pa dėshiruar pėr shume insekte si mushkonjat, kandrat etj.

Apliko pak vaj esencial nė lėkurė dhe aroma e pėrhapur do mbajė larg mushkonjat.

Nėse pickoheni nga mushkonjat aplikimi i njė pike vaj livandoje nė vendin e pickimit do tė reduktojė irritimin dhe gjendjen e tė kruajturit tė lėkurės.

Gjumi:

Vaj esencial i livandos nxit gjumin dhe nė mjeksinė alternative pėrdoret pėr trajtimin e pagjumėsisė.

Nga shumė studime tė fundit rezulton se vaji esencial i livandos nxit pėr njė gjumė tė rregullt, kur medikamentet e pėrditshme gjumėsjellėse u zėvendėsuan me disa pika vaj esencial tė vendosura pranė jastėkut.

Sistemin nervor:

Vaji esencial i livandos ka njė aromė qė tė falė qetėsi duke e bėrė livandon njė tonik tė shkėlqyer pėr nervat dhe problemet e ankthit.

Gjithashtu livandoja ndihmon nė trajtimin e migrenės, dhimbjes sė kokės, depresionit, tensionit nervor dhe stresit emocional.

Aroma freskuese largon lodhjen dhe shqetėsimin nervor dhe ndėrkohė rrit aktivitetin mendor.

Nė njė studim tė kryer u pa se personat tė cilėt nuhatėn vajin esencial tė livandos dhe rosmarinės pėrpara se tė hynin nė provim patėn njė ulje sinjikative tė sterist mendor e ankthit dhe njė rritje tė funsionit konjuktiv.

Fytyrė:

Vaji esencial i livandos (i cili gjendet gjithashtu nė formulėn e Kremrave) ka veti anti-bakterial, anti-mykotike, anti-inflamatore dhe rrit qarkullimin e gjakut nė fytyrė. Kėto veti tė saj e bėjnė vajin e livandos tė jetė efikas nė trajtimin e akneve, infeksioneve, ekzemave, psoriazės, shenjave tė ngelura nga aknet, shėrimin e plagėve dhe shenjave tė saj, djegive tė lehta tė lėkurės etj.

Ēlirues i dhimbjeve:

Vaji esencial i livandos njihet si njė kurues i shkėlqyer pėr trajtimin e dhimbjeve tė shkaktuara nga muskujt e tėrhequr, reumatizma, dėmtimet e ligamenteve, dhimbjet e shpinės dhe mesit.

Apikimi i rregullt i masazhit me vajrat esencial ndihmon gjithashtu dhe nė ēlirimin e dhimbjeve tė kyēeve.

Nė njė studim tė kryer mbi dhimbjet pas operacionit u pa se kombinimi i avujve tė vajit esencial tė livandos me oksigjenin dha njė ulje sinjikative krahasuar me ata qė morėn vetėm oksigjen pas ndėrhyrjes kirurgjikale.

Veshka:

Vaji esencial i livandos ėshtė i mirė gjithashtu pėr trajtimin e ērregullimeve urinare pėr shak tė efekteve qė ka pėr stimulimin e prodhimit tė urinės.

Pėr mė shumė ai ndihmon nė balancimin hormonal dhe nė reduktimn e cistiteve ose inflamimin e fshikėzės urinare.

Gjithashtu redukton dhimbjet e shkaktuara nga kėto ose probleme tė tjera.

Ēregullimet respiratore:

Vaji i Livandos pėrdoret gjerėsisht pėr trajtimin e shumė problemeve shėndetėsore si , infeksioni i fytit, kollėn, tė ftohtit, astmėn, sinozitin, bronshitin, kollėn e thatė, laringitin dhe tonsilitin.

Ai pėrdoret nė formėn e avullit ose me anė tė aplikimit nė lėkurė nė pjesėn e qafės, kraharorit dhe shpatullave.

Vaji esencial i livandos ndihmon nė largimin e sekrecioneve tė prodhuara nga rrugėt respiratore dhe me vetinė e saj anti-bakteriale lufton infeksionet qė ndodhen nė traktin respirator.

Flokėt:

Vaji esencial i Livandos ka veprim mbi largimin e parazitėve.

Gjithashtu vaji esencial i livandos pėrdoret pėr trajtimin e rėnies sė flokėve, veēanėrisht nga ata qė vuajnė nga alopecia, njė sėmundje autoimmune ku organizmi pengon formimin e folikulave tė flokut.

Nė njė studim Skocez u raportua se mė shumė se 40% e pacientėve qė vuanin nga alopecia, nga pėrdorimi i rregullt i vajit esencial tė livandos nė skalp patėn njė rritje tė flokėve.

Nė shumė raste vaji i livandos rekomandohet tė pėrdoret pėr tė parandaluar rėnien tipike tė flokėve tek meshkujt.

Kanceri:

Nė disa studime qė janė bėrė tek minjtė ėshtė parė se vaji esencial i livandos nė kombinim me vajrat e tjerė esencial kishin aftėsi parandaluese nė kancerin e gjirit. Pavarėsisht domosdoshmėrisė pėr tu kryer studime tek njerėzit, shihet veprimi i tij anti-kancerogjen.

Qarkullimi i gjakut:

Vaji esencial i Livandos ka veprim tė mirė nė pėrmirėsimin e qarkullimit tė gjakut. Ai ul tensionin e gjakut. Veprimi i tij arrihet nga ndikimi i inhalimit tė aromės sė livandos mbi sistemin nervor.

Tek tė sėmurėt diabetik nėpėrmjet nuhatjes sė vajit esencial kemi uljen e risqeve serioze tė qarkullimit tė ulėt tė gjakut tė cilat mund tė ēojnė deri nė komplikacione vdekjeprurėse.

Tretja:

Livandoja ėshtė gjerėsisht e pėrdorshme pėr tretjen e ushqimit sepse rrit lėvizshmėrinė e ushqimit nėpėr zorrė.

Gjithashtu vaji esencial stimulon prodhimin e lėngut gastrik dhe bilės duke ndihmuar kėshtu nė trajtimin e problemeve me tretjen, dhimbjeve tė stomakut, kolikat, flatulencėn (prania e gazrave), tė vjellėn dhe diarrenė.

Imuniteti:

Pėrdorimi i rregullt i vajit esencial tė livandos ose lules sė saj nė formė ēaji rrit rezistencėn kundrejt shumė sėmundjeve.

Me vetinė e saj anti-bakteriale dhe anti-virale livandua ėshtė njė mbrojtėse shumė e mirė edhe kundrejt disa sėmundjeve tė rralla sikurse Tuberkulozi, Tifoja, Defteria bazuar nė disa studime tė shekullit tė 20.

Kujdes!

Sikurse shumė vajra tė tjerė esencialė edhe vaji esencial i livandos duhet shmangur gjatė shtatzėnisė dhe gjidhėnies.

Nuk duhet ta pėrdorin ata qė shfaqin alergji ndaj livandos.

Tek disa njerėz mund tė japė tė pėrziera, tė vjella ose dhimbje koke.

Mund tė shkaktojė alergji tek personat me lėkurė tė ndjeshme.

Pavarėsisht pėrfitimeve tė shumta shėndetėsore pėrdorimi i vajit esencial i livandos ėshtė vetėm pėr pėrdorim tė jashtėm ose me anė tė nuhatjes.

Nuk duhet tė merret nga goja pasi mund tė japi komplikacione shėndetėsore serioze me marrjen e frymėmarrjes, djegien e syve, tė vjella, diarre etj.

Pavarėsisht dobive shėndetesore mos e pėrdorni vajin esencial tė livandos nė ushqim.


Komentet (0)

Kontrolloni emrin dhe provojeni pėrsėri.
Kontrolloni vendodhjen dhe provojeni pėrsėri.
Kontrolloni komentin dhe provojeni pėrsėri.
Fjalėkalimi nuk ėshtė i saktė. Shkruani fjalėkalimin siē shihet nė fotografi dhe provojeni pėrsėri.
Shtoni komentin tuaj
Ju keni edhe 1000 karaktere


Shkruani fjalėn qė shikoni nė fotografi
b3!hA

Sharje dhe gjuhė agresive nuk lejohen nė Perspekti.
Reklamė