Mrekullitė e vajit tė Arganit. Ēfarė i bėn ai trupit tonė?
Teksti kėkues ėshtė gabim.
Teksti kėkues ėshtė gabim. Ju lutem pėrdorni vetėm shkronja dhe numra pėr tekstin kėrkues.
Kategoritė
Komenti nuk u shtua
Komenti juaj nuk u shtua. Ju lutem kontrolloni komentin dhe provojeni pėrsėri.
Komenti u shtua
Komenti juaj u shtua dhe do jetė i dukshėm automatikisht.

Mrekullitė e vajit tė Arganit. Ēfarė i bėn ai trupit tonė?

Vaji i Arganit, i quajtur ndryshe edhe ari i shkretėtirės, ėshtė njė vaj natyror i ekstraktuar nga fryti i pemės sė arganit.

Mrekullitė e vajit tė Arganit. Ēfarė i bėn ai trupit tonė?
Mrekullitė e vajit tė Arganit. Ēfarė i bėn ai trupit tonė?
Nga: Xhesjana Topalli
Publikimi: 31/12/2017 00:17

Mbledhja e lėndės sė parė bėhet nė zonėn jugperėndimore tė Marokut. Siē kanė treguar shumė herė edhe studimet shkencore, vaji i arganit ndihmon nė kurimin e lėkurės, duke i rikthyer asaj hidratimin, ushqyerjen, mbrojtjen, rigjenerimin, elasticitetin, si dhe pėrtharjen e plagėve. Gjithashtu, vaji i arganit ėshtė efikas kundėr plakjes sė lėkurės, nxit prodhimin e kolagjenit (njė proteinė e nevojshme si pėr indet ashtu edhe lėkurėn) dhe ndihmon nė parandalimin e formimit tė rrudhave.

Substancat aktive qė e bėjnė vajin e arganit njė ilaē tė mrekullueshėm.

Vaji i arganit pėrmban vitaminė E nė sasi tė mėdha, tre herė mė shumė se vaji i ullirit. Kėto substanca luajnė njė rol tė rėndėsishėm nė ruajtjen e vajit dhe parandalimin e rrudhave, si dhe kanė funksion mbrojtės kundėr radikaleve tė lira.

Ja sepse vaji i arganit pėrdoret si pėr trajtimin e psioriazės (sėmundje lėkure) ashtu edhe pėr mbrojtjen kundėr rrezeve UV e nga burimet e tjera tė dėmit oksidues. Vaji i arganit ėshtė i pasur me vitaminė A; acide yndyrore esenciale Omega 3 dhe Omega 6 rigjeneruese e antinflamatore; polifenole kundėr rrudhave. Mos harroni se edhe pse ėshtė shumė hidratues, vaji i arganit nuk ėshtė i yndyrshėm.

Si ta pėrdorni vajin e arganit pėr shėndetin dhe bukurinė e fytyrės, buzėve, flokėve, trupit dhe thonjve?

Fytyrė

Hidhni njė pikė nė mėngjes dhe njė nė darkė pėr tė luftuar formimin e rrudhave dhe ngadalėsimin e procesit tė plakjes qelizore. Vaji i arganit vepron kundėr akneve, rregullon prodhimin e yndyrės dhe parandalon formimin e shenjave nė fytyrė.

Buzė

Mund tė pėrdoret pėr skrab pėr rigjenerimin lėkurės sė buzėve. Mjafton tė pėrzieni njė lugė vaj argani dhe pak sheqer. Aplikojeni masėn mbi buzė dhe fėrkojeni pak, por pa e dėmtuar lėkurėn. Mund ta pėrdorni kėtė lloj skrabi njė herė nė javė. Ėshtė i mrekullueshėm.

Flokė

I pėrshtatshėm pėr flokė tė brishtė, tė thatė, tė hollė, pa shkėlqim dhe qė nuk rriten. Lufton formimin e dy majave, mjafton tė hidhni disa pika mbi duar dhe ta aplikoni me kujdes mbi flokė tek majat.


Komentet (0)

Kontrolloni emrin dhe provojeni pėrsėri.
Kontrolloni vendodhjen dhe provojeni pėrsėri.
Kontrolloni komentin dhe provojeni pėrsėri.
Fjalėkalimi nuk ėshtė i saktė. Shkruani fjalėkalimin siē shihet nė fotografi dhe provojeni pėrsėri.
Shtoni komentin tuaj
Ju keni edhe 1000 karaktere


Shkruani fjalėn qė shikoni nė fotografi
gH#lJ

Sharje dhe gjuhė agresive nuk lejohen nė Perspekti.
Reklamė