Teksti kėkues ėshtė gabim.
Teksti kėkues ėshtė gabim. Ju lutem pėrdorni vetėm shkronja dhe numra pėr tekstin kėrkues.
Kategoritė
Komenti nuk u shtua
Komenti juaj nuk u shtua. Ju lutem kontrolloni komentin dhe provojeni pėrsėri.
Komenti u shtua
Komenti juaj u shtua dhe do jetė i dukshėm automatikisht.

Disa tė dhėna tė rėndėsishme pėr ėndrrat

Ka shumė mistere tė pazbuluara rreth ėndrrave, por Perspekti sjell disa tė dhėna pėr tė shuar kuriozitetin tuaj.

Disa tė dhėna tė rėndėsishme pėr ėndrrat
Disa tė dhėna tė rėndėsishme pėr ėndrrat
Nga: Xhesjana Topalli
Publikimi: 10/12/2017 22:43

Ju jeni paralizuar, ndėrsa ju flini

Besoni apo jo, trupi juaj ėshtė i paralizuar gjatė gjumit tuaj. Gjėndrat fillojnė tė sekretojnė njė hormon qė ndihmon tė sjell nė gjumė dhe neuronet dėrgojnė sinjale tė palcės kurrizore tė cilat ju ēlodhin dhe ju paralizojnė.

Stimulantėt e jashtėm pushtojnė ėndrrat tona

Kjo ėshtė pėrvoja qė shumica prej nesh kanė pasur, kur njė zė nga realiteti ėshtė dėgjuar nė ėndrrėn tonė dhe pėrfshihet nė tė nė njė farė mėnyre.

Ata qė kanė lėnė duhanin shohin ėndrra mė tė gjalla

Njerėzit tė cilėt kanė pirė cigare pėr njė kohė tė gjatė dhe kanė ndaluar, kanė raportuar ėndrra shumė mė tė gjalla se sa ata normalisht shihnin.

Ėndrrat kanė lidhje me atė qė shprehni

Nėse keni ėndėrr pėr njė subjekt tė veēantė, jo shpesh ėndrra ėshtė pėr atė. Ėndrrat flasin nė njė gjuhė thellėsisht simbolike. Mendja e pandėrgjegjshme pėrpiqet pėr tė krahasuar ėndrrėn tuaj me diēka tjetėr, e cila ėshtė e ngjashme.

Jo tė gjithė ėndėrrojnė me ngjyra

12% e njerėzve ėndėrrojnė vetėm nė tė zezė dhe tė bardhė.

Ne ėndėrrojmė vetėm atė qė dijmė

Ėndrrat tona janė shpesh me plotė tė huaj qė marrin pjesė, a e dini se mendja juaj nuk ėshtė duke i shpikur ato fytyra, ato janė fytyra tė vėrteta tė njerėzve tė vėrtetė qė ju keni parė gjatė jetės tuaj, por nuk mund t'i mbani mend? Vrasėsi i ligė nė ėndrrėn tuaj tė fundit mund tė jetė njė djalosh i cili ka mbushur me benzinė makinėn e babait tuaj, kur ju ishit vetėm njė fėmijė i vogėl. Ne tė gjithė kemi parė qindra e mijėra fytyra nėpėr jetėn tonė, kėshtu qė ne kemi njė furnizim tė pafund tė karaktereve pėr trurin tonė pėr t'i shfrytėzuar gjatė ėndrrave tona.

Ėndrrat parandalojnė psikozėn

Nė njė studim tė gjumit nė kohėt e fundit, nxėnėsit qė u zgjuan nė fillim tė ēdo ėndrre, por ende lejoheshin 8 orėt e tyre tė gjumit, tė gjithė pėrjetuan vėshtirėsi nė pėrqendrim, nervozizėm, haluēinacione, dhe shenja psikoze pas vetėm 3 ditėsh.

Gjithkush ėndėrron

Ēdo qenie njerėzore ėndėrron (pėrveē nė rastet e ērregullimit tė skajshėm psikologjik), por burrat dhe gratė kanė ėndrra tė ndryshme dhe reagime tė ndryshme fizike. Meshkujt kanė tendencė tė ėndėrrojnė mė shumė pėr meshkuj tė tjerė, ndėrsa gratė kanė tendencė tė ėndėrrojnė nė mėnyrė tė barabartė pėr burrat dhe gratė. Pėrveē kėsaj, burrat dhe gratė pėrjetojnė reagime fizike seksuale.

Ju harroni 90% tė ėndrrave tuaja

5 minuta pasi tė zgjoheni, gjysma e ėndrrės suaj, harrohet. Brenda 10 minutave, 90% zhduket.

Njerėzit e verbėr ėndėrrojnė

Njerėzit tė cilėt bėhen tė verbėr pas lindjes mund tė shikojnė imazhe nė ėndrrat e tyre. Njerėzit tė cilėt janė lindur tė verbėr nuk shoh ndonjė pamje, por kanė ėndrrat po aq tė gjalla pasi qė ato pėrfshijnė shqisat e tyre tė tjera tė shėndosha, aromėn, kontaktin dhe emocionin.

Reklamė

Komentet (0)

Kontrolloni emrin dhe provojeni pėrsėri.
Kontrolloni vendodhjen dhe provojeni pėrsėri.
Kontrolloni komentin dhe provojeni pėrsėri.
Fjalėkalimi nuk ėshtė i saktė. Shkruani fjalėkalimin siē shihet nė fotografi dhe provojeni pėrsėri.
Shtoni komentin tuaj
Ju keni edhe 1000 karaktere


Shkruani fjalėn qė shikoni nė fotografi
9IhH4

Sharje dhe gjuhė agresive nuk lejohen nė Perspekti.