Teksti kėkues ėshtė gabim.
Teksti kėkues ėshtė gabim. Ju lutem pėrdorni vetėm shkronja dhe numra pėr tekstin kėrkues.
Kategoritė
Komenti nuk u shtua
Komenti juaj nuk u shtua. Ju lutem kontrolloni komentin dhe provojeni pėrsėri.
Komenti u shtua
Komenti juaj u shtua dhe do jetė i dukshėm automatikisht.

Ēfarė tregojnė zakonet e pėrditshme pėr karakterin tuaj?

Shkencėtarėt thonė se midis sjelljes njerėzore dhe karakterit ekziston njė lidhje e drejtpėrdrejtė.

Ēfarė tregojnė zakonet e pėrditshme pėr karakterin tuaj?
Ēfarė tregojnė zakonet e pėrditshme pėr karakterin tuaj?
Nga: Xhesjana Topalli
Publikimi: 04/01/2018 17:46

Shkencėtarėt thonė se midis sjelljes njerėzore dhe karakterit ekziston njė lidhje e drejtpėrdrejtė. Pėr ta vėrtetuar kėtė mė poshtė do tė shihni zakonet e pėrditshme tė njerėzve dhe ēfarė tregojnė pėr ta.

Na thoni tė vėrtetėn, ėshtė kėshtu apo jo?

Zakonet e tė ushqyerit

Hani ngadalė:

Vlerėsoni jetėn dhe jeni mėsuar tė mbani gjithēka nėn kontroll.

Hani shpejt:

Jeni tė qėllimshėm, ambiciozė, tė paduruar dhe tė hapur pėr ēdo gjė tė re.

Pėrzieni ushqimin:

Jeni pėrgjegjės, por shpesh ngatėrroni prioritetet tuaja.

Ndani ushqimin nė pjesė tė veēanta:

Jeni mėsuar tė planifikoni jetėn tuaj dhe keni vėshtirėsi nė pėrshtatjet e rrethanave tė reja.

Mėnyra si mban filxhanin

Shikoni filxhanin:

Jeni tė zhytur nė mendime e tė vendosur.

Shikoni skajin e filxhanit:

Jeni tė besueshėm, tė lumtur dhe mbėshteteni nė mendimin e tė tjerėve.

Mėnyra si laheni

Bėni njė dush tė gjatė:

Jeni tė qetė, tė rezervuar dhe tė lehtė.

Gjatė kohės qė bėni dush, lani edhe dhėmbėt:

Fitoni mbi rivalėt tuaj dhe jeni multitask (mund tė bėni ēdo gjė nė tė njėjtėn kohė).

Kėndoni nė dush:

Jeni tė sigurt, tė shoqėrueshėm dhe keni shumė miq.

Bėni dush tė shpejtė:

Jeni tė kujdesshėm dhe vendosni interesat e tė tjerėve mbi tuajat.

Pėrdorni ēdo herė njė sfungjer:

Jeni tė besueshėm dhe tė plotėsuar edhe nė situata tė parėndėsishme.

Bėni dush me ujė tė ftohtė:

Jeni tė trazuar dhe dėshironi tė provoni pikat e forta.

Ėndėrroni nė dush:

Ju keni njė shpirt artist dhe keni ndjenjė tė mirė humori.

Mėnyra si e kaloni kohėn e lirė

Nėse preferoni tė lexoni libra:

Jeni tė mėshirshėm dhe tė kuptueshėm.

Shikoni televizor ose luani video-lojėra:

Ju e keni tė vėshtirė tė pranoni mendime tė ndryshme nga tuajat.

Mėnyra si pėrdorni letrėn higjienike

E tėrhiqni nga lart:

Ju jeni dominues nė marrėdhėniet tuaja dhe keni cilėsi tė liderit.

E tėrhiqni nga poshtė:

Preferoni t'ju udhėheqin nė njė marrėdhėnie.

Reklamė

Komentet (0)

Kontrolloni emrin dhe provojeni pėrsėri.
Kontrolloni vendodhjen dhe provojeni pėrsėri.
Kontrolloni komentin dhe provojeni pėrsėri.
Fjalėkalimi nuk ėshtė i saktė. Shkruani fjalėkalimin siē shihet nė fotografi dhe provojeni pėrsėri.
Shtoni komentin tuaj
Ju keni edhe 1000 karaktere


Shkruani fjalėn qė shikoni nė fotografi
cXU18

Sharje dhe gjuhė agresive nuk lejohen nė Perspekti.
Reklamė