Teksti kėkues ėshtė gabim.
Teksti kėkues ėshtė gabim. Ju lutem pėrdorni vetėm shkronja dhe numra pėr tekstin kėrkues.
Kategoritė
Komenti nuk u shtua
Komenti juaj nuk u shtua. Ju lutem kontrolloni komentin dhe provojeni pėrsėri.
Komenti u shtua
Komenti juaj u shtua dhe do jetė i dukshėm automatikisht.

Llampat prej kripe Himalaje ndihmojnė nė pakėsimin e ankthit.

A keni dėgjuar ndonjėherė pėr llampat prej kripe Himalaje? Bota ėshtė e tejmbushur me stres dhe ankth, dhe kėto pajisje tė vogla dhe tė thjeshta po e ndihmojnė shumė botėn pėr ti pakėsuar ato.

Llampa me kripė Himalaje
Llampa me kripė Himalaje
Nga: Xhesjana Topalli
Publikimi: 04/10/2016 00:01

Gjithēka rreth nesh lėshon jone pozitive dhe negative. E keni vėnė re qė kur dilni jashtė ose bėni kambing keni mė shumė energji dhe ndiheni mė tė rigjeneruar? Kjo ndodh sepse nė ambintin e jashtėm nuk ka jone pozitive, tė cilat emetohen nga pajisjet e shumta teknologjike rreth nesh, si celularėt, laptopėt dhe televizori. Kėto jone shkaktojnė trauma dhe mungesė ekuilibri nė trupin tonė, dhe shumė nga kjo gjė mund tė shkaktoje ankth dhe frikė.

Vendosni nė shtėpi llampėn me kripė Himalaje. Por si mund qė ky mineral i thjeshtė tė pėrmirėsojė shėndetin tonė dhe tė pakėsojė nivelet e ankthit?

1. Jonet negative kundėrshtojnė jonet pozitive.

Kėto llampa ēlirojnė jone negative tė pafundme, duke kundėrshtuar nė mėnyrė efektive tė gjitha jonet pozitive qė na rrethojnė. Sa mė e madhe tė jetė llampa, aq mė shumė jone pozitive kundėrshton. Kėshtu qė zgjidhni njė llampė tė madhe, ose shumė llampa tė vogla, dhe mė pas vendosini ato nė tė gjithė shtėpinė.

2. Kėto llampa ju bėjnė ju mė tė shėndetshėm.

Jonet negative nuk kundėrshtojnė vetėm jonet pozitive por gjithashtu ju bėjnė ju mė tė shėndetshėm. Kripa pėrmban 84 gjurmė mineralesh pėr tė cilat trupi juaj ka nevojė. Jonet negative gjithashtu forcojnė kockat, rregullojnė pH e trupit dhe balancon ujin nė trup.

3. Jonet ju japin ju energji.

Jonet negative tė llampės rrisin qarkullimin e gjakut nė tru, thonė Shkencėtarėt. Kjo lufton letargjinė, ju jep mė shumė energji, dhe ju bėn mė tė vetėdijshėm dhe tė aftė pėr t'iu pėrgjigjur shpejt nevojave nė mjedis.

4. Pastrojnė ajrin rreth jush.

Pėrveēse pastrojnė ajrin nga jonet pozitive, jonet negative absorbojnė valėt radioaktive tė emetuara nga pajisjet elektronike, dhe pėr mė tepėr mbrojnė nga lėndet toksike dhe bakteriet qė mund tė gjenden nė mjedisin rreth nesh.

5. Luftojnė sėmundjet.

"Smogu elektrik" ose vala e rrezatimit qė vjen nga pajisjet thuhet se mund tė shkaktojė kancer dhe jonet negative e neutralizojnė kėtė. Jonet negative gjithashtu ngadalėsojnė tensionin e lartė tė gjakut, duke reduktuar mundėsinė pėr atakun kardiak dhe goditjet nė tru.

6. Ju ndihmojnė tė flini.

Vendi mė i mirė pėr tė vendosur njė llampė me kripė Himalaje ėshtė dhoma e gjumit. Pėrfitimet e panumėrta nė shėndet tė joneve negative do t'ju ndihmojnė tė flini mė mirė dhe do tė bėjnė qė ju tė ndiheni tė shėndetshėm dhe plot energji kur tė zgjoheni nė mėngjes. Pėrthithja e vazhdueshme e joneve negative nga trupi do tė bėjė qė tė jeni mė pak tė ērregullt dhe me nivele tė reduktuara ankthi.

Reklamė

Komentet (0)

Kontrolloni emrin dhe provojeni pėrsėri.
Kontrolloni vendodhjen dhe provojeni pėrsėri.
Kontrolloni komentin dhe provojeni pėrsėri.
Fjalėkalimi nuk ėshtė i saktė. Shkruani fjalėkalimin siē shihet nė fotografi dhe provojeni pėrsėri.
Shtoni komentin tuaj
Ju keni edhe 1000 karaktere


Shkruani fjalėn qė shikoni nė fotografi
/g?k"

Sharje dhe gjuhė agresive nuk lejohen nė Perspekti.
Reklamė