Teksti kėkues ėshtė gabim.
Teksti kėkues ėshtė gabim. Ju lutem pėrdorni vetėm shkronja dhe numra pėr tekstin kėrkues.
Kategoritė
Komenti nuk u shtua
Komenti juaj nuk u shtua. Ju lutem kontrolloni komentin dhe provojeni pėrsėri.
Komenti u shtua
Komenti juaj u shtua dhe do jetė i dukshėm automatikisht.

Punėtori i sė ardhmes? Gjysmė njeri dhe gjysmė robot.

Nė tė ardhmen mund tu thuhet lamtumirė punėve tė lodhshme. Jo sepse ato do tė zhduken, por se me risitė teknologjike qeniet njerėzore do tė lehtėsohen ndjeshėm.

Punėtori i sė ardhmes, gjysėm njeri gjysėm robot
Nga: Ndricim Topalli
Publikimi: 30/09/2015 18:10

Ėshtė ky rasti i njė skeleti tė jashtėm, i cili premton qė ti dhurojė njeriut fuqi superiore. Quhet Robo-Mate, dhe shton forcėn nė mėnyrė tė ndjeshme nė krahė, kėmbė dhe shpinė.

Falė kėtij skeleti tė jashtėm njė peshė prej 10 kilogramė mund tė ngrihet si tė ishte vetėm 1 kg.

Aktualisht ėshtė krijuar vetėm njė prototip, por nė tė ardhmen, shpresohet qė gjithēka tė bėhet realitet.

Ky skelet lejon atė qė e mban veshur qė tė kryejė punė qė kėrkojnė saktėsinė e trurit tė njeriut, por muskuj roboti. Ekspertėt thonė se punėt manuale, siē mund tė jeė ndėrtimi i njė makine, do tė kryhen me saktėsi dhe me efikasitetin e duhur nė sajė tė kėsaj risie teknologjike.

Robo-Mate pritet tė shohė dritėn nė vitin 2016. Ai ėshtė krijuar nė Gjermani me njė investim prej 3 milionė euro. Muajin e kaluar shoqėria e robotėve, Fraunhofer IAO, e prezantoi pas dy vitesh punė.


Komentet (0)

Kontrolloni emrin dhe provojeni pėrsėri.
Kontrolloni vendodhjen dhe provojeni pėrsėri.
Kontrolloni komentin dhe provojeni pėrsėri.
Fjalėkalimi nuk ėshtė i saktė. Shkruani fjalėkalimin siē shihet nė fotografi dhe provojeni pėrsėri.
Shtoni komentin tuaj
Ju keni edhe 1000 karaktere


Shkruani fjalėn qė shikoni nė fotografi
>\C`9

Sharje dhe gjuhė agresive nuk lejohen nė Perspekti.