Teksti kėkues ėshtė gabim.
Teksti kėkues ėshtė gabim. Ju lutem pėrdorni vetėm shkronja dhe numra pėr tekstin kėrkues.
Kategoritė
Komenti nuk u shtua
Komenti juaj nuk u shtua. Ju lutem kontrolloni komentin dhe provojeni pėrsėri.
Komenti u shtua
Komenti juaj u shtua dhe do jetė i dukshėm automatikisht.

Tenisi redukton vdekjet nga sėmundjet e zemrės

Rreziku i vdekjes nga shkaqe qė lidhen me shėndetin zvogėluohet me 47% nė grupin e personave qė merren me tenis.

Tenisi redukton vdekjet nga sėmundjet e zemrės
Tenisi redukton vdekjet nga sėmundjet e zemrės
Nga: Xhesjana Topalli
Publikimi: 13/11/2017 18:48

Studimi tregoi se rreziku i vdekjes nga shkaqe qė lidhen me shėndetin qe zvogėluar me 47% nė grupin e personave qė merreshin me tenis, apo badminton dhe se sidomos tenisi i redukton shanset e vdekjes nga njė sėmundje kardiake me 56%.

Personat qė merren me not mund tė kenė njė rėnie prej 28% tė rrezikut pėr tė vdekur nga shkaqe qė lidhen me shėndetin. Njė gjė e ngjashme u konstatua edhe tek personat qė merren me aerobi dhe gjimnastikė, sepse sipas studimit nė kėtė grup testuesish u vu re njė rėnie prej 46%.

Reklamė

Komentet (0)

Kontrolloni emrin dhe provojeni pėrsėri.
Kontrolloni vendodhjen dhe provojeni pėrsėri.
Kontrolloni komentin dhe provojeni pėrsėri.
Fjalėkalimi nuk ėshtė i saktė. Shkruani fjalėkalimin siē shihet nė fotografi dhe provojeni pėrsėri.
Shtoni komentin tuaj
Ju keni edhe 1000 karaktere


Shkruani fjalėn qė shikoni nė fotografi
k% ll

Sharje dhe gjuhė agresive nuk lejohen nė Perspekti.
Reklamė