Teksti kėkues ėshtė gabim.
Teksti kėkues ėshtė gabim. Ju lutem pėrdorni vetėm shkronja dhe numra pėr tekstin kėrkues.
Kategoritė
Komenti nuk u shtua
Komenti juaj nuk u shtua. Ju lutem kontrolloni komentin dhe provojeni pėrsėri.
Komenti u shtua
Komenti juaj u shtua dhe do jetė i dukshėm automatikisht.

Cilat janė sportet mė tė mira pėr shėndetin?

Jo vrapi, as futbolli, por tenisi, noti dhe aerobia parandalojnė mundėsinė e vdekjes sė hershme.

Cilat janė sportet mė tė mira pėr shėndetin?
Cilat janė sportet mė tė mira pėr shėndetin?
Nga: Xhesjana Topalli
Publikimi: 13/11/2017 19:05

Sipas studimit tė botuar nė revistėn britanike British Journal of Sports Medicine, grupi studimor i drejtuar nga profesor Emmanuel Stamatakis, kishte analizuar tė dhėnat e mė shumė se 80 300 vetėve me moshė mesatare 52 vjeē.

Jo vrapi, as futbolli, por tenisi, noti dhe aerobia parandalojnė mundėsinė e vdekjes sė hershme.

Sipas hulumtimeve ndėrkombėtare tė bėra nė Universitetin e Sidneit, tenisi, noti dhe aerobia janė tre sportet mė tė mira pėr shėndetin. Ndėrsa futbolli dhe vrapimi janė mė pak tė dobishme dhe nuk e parandalojnė mundėsinė e vdekjes sė hershme.

Sipas studimit tė botuar nė revistėn britanike British Journal of Sports Medicine, grupi studimor i drejtuar nga profesor Emmanuel Stamatakis, kishte analizuar tė dhėnat e mė shumė se 80 300 vetėve me moshė mesatare 52 vjeē.

Personat pjesėmarrės nė studim ishin vėzhguar pėr nėntė vjet. Gjatė kėsaj periudhe nga grupi i vėzhguar vdiqėn pėr arsye tė ndryshme 8 790 vetė.

Reklamė

Komentet (0)

Kontrolloni emrin dhe provojeni pėrsėri.
Kontrolloni vendodhjen dhe provojeni pėrsėri.
Kontrolloni komentin dhe provojeni pėrsėri.
Fjalėkalimi nuk ėshtė i saktė. Shkruani fjalėkalimin siē shihet nė fotografi dhe provojeni pėrsėri.
Shtoni komentin tuaj
Ju keni edhe 1000 karaktere


Shkruani fjalėn qė shikoni nė fotografi
*7EV^

Sharje dhe gjuhė agresive nuk lejohen nė Perspekti.
Reklamė