Teksti kėkues ėshtė gabim.
Teksti kėkues ėshtė gabim. Ju lutem pėrdorni vetėm shkronja dhe numra pėr tekstin kėrkues.
Kategoritė
Komenti nuk u shtua
Komenti juaj nuk u shtua. Ju lutem kontrolloni komentin dhe provojeni pėrsėri.
Komenti u shtua
Komenti juaj u shtua dhe do jetė i dukshėm automatikisht.

Hockey - Sporti i kėndshėm dimėror

Hockey (Hokeji) ėshtė njė lloj futbolli, qė luhet me njė shkop dhe njė top tė vogėl.

Hockey - Sporti i kėndshėm dimėror
Hockey - Sporti i kėndshėm dimėror
Nga: Xhesjana Topalli
Publikimi: 05/11/2017 15:23

Hockey (Hokeji) ėshtė njė lloj futbolli, qė luhet me njė shkop dhe njė top tė vogėl. Ashtu si nė rastin e futbollit, edhe nė hokej skuadrat pėrbėhen nga 11 lojtarė. Nė teori, sepse nė praktikė gjėrat ndryshojnė shumė. Ndėrmjet lojtarėve nuk duhet tė ketė kontakt fizik. Ėshtė e vėshtirė pėr tė pėrcaktuar se kush e ka shpikur kėtė sport. Sipas dokumenteve historike, qė nė Egjiptin e lashtė ekzistonin lojėra me shkop dhe me top, madje dhe nė Greqinė e lashtė. Por nė vitin 1527, u pėrdor pėr herė tė parė fjala "hokej". Thuhet se vjen nga frėngjishtja hoquet, qė do tė thotė shkop me majė tė pėrthyer.

Disqe mbi akull

Kur flasim pėr hokejin, gjithmonė na shkon mendja te disa "gjigantė tė dhunshėm" (5 lojtarė dhe njė portier), qė ndjekin njė disk tė zi duke bėrė patinazh e duke mbajtur nė duar njė shkop me majė tė kthyer. Disku quhet "puck" dhe pėrbėhet nga goma e vullkanizuar. Pėrpara se tė nisė loja, ai mbahet nė frigorifer (nė freezer), nė mėnyrė qė tė jetė sa mė e fortė dhe sa mė rezistuese gjatė lojės.

Mė fal, por jam me nxitim

Hokeji ėshtė sporti, qė ka skuadrat mė tė shpejta nė botė. Kėrkon shumė mund fizik, jo vetėm sepse duhet tė ndjekėsh ritmin e lojės, por edhe sepse pėrleshjet janė shumė tė forta mes lojtarėve. Puck-u (disku) mund tė arrijė shpejtėsi marramendėse deri nė 190 km/h, duke u kthyer nė njė "armė tė rrezikshme" pėr portierin. Ja, pra, pse ai vendos maskė tė hekurt para fytyrės dhe nė kokė.

Portierė frikacakė

Edhe pse nė rregulla shkruhet qė portieri duhet tė vendosė kaskėn nė kokė dhe tė mbajė vetėm shkopin, portierėt frikacė (edhe pse duhet tė thėnė nuk kanė faj) veshin ēfarėdo lloj gjėje qė kanė, mjafton qė tė jenė tė sigurt. Portieri ėshtė i vetmi lojtar qė mund ta prekė topin me kėmbė, ja pse ai vesh mbi patinat, qė janė tė detyrueshme, edhe disa tip ēorapėsh tė mbushur nga brenda. Tė mos flasim pėr dorashkat, qė janė edhe mė tė ēuditshme se ēorapėt: njėra ėshtė fleksible, nė mėnyrė qė t'i lejojė kapjen e topit me thjeshtėsi, tjetra ėshtė aq e ngurtė, sa duket sikur nė lėviz. Duhet thėnė se kėto dorashka kanė njė trashėsi deri nė 5 cm.

Nė fillim ishte "hurling"

Nė Irlandė, nė vitet 400 para Krishtit tė gjithė luanin hurling. Kishte madje dhe njė ligj, nė tė cilin thuhej se e gjithė mund ta luanin kėtė sport. Pooooooor... populli i thjeshtė duhet ta kishte hurley-in (shkopin) prej druri dhe vetėm mbreti kishte tė drejtė ta kishte prej bronzi. Ashtu si atėherė, edhe sot luhet me hurlei, njė shkop 70 deri 100 cm i gjatė dhe i sheshtė. Topi quhet "sliotar", ka njė diametėr 6.5 cm dhe vishet me lėkurė.

Dua barin!

Edhe pse tashmė shihet shumė mė pak nė TV, hokeji fillimisht luhej nė fusha me bar apo dhe nė toka tė punuara. Ky lloj sporti ėshtė ende shumė popullor nė kolonitė Britanike, gjė qė tregohet nga skuadrat e forta tė Indisė, Pakistanit, Australisė, Zelandės sė Re dhe Afrikės sė Jugut.

Ku mund ta shikoj?

Ėshtė vėshtirė ta ndjekėsh diskun nė televizor. Megjithatė, teknika mė e mirė ėshtė tė fokusohesh gjithmonė nė qendėr tė ekranit, me shpresėn qė kameramani ta ketė drejtuar kamerėn aty ku po ndodh aksioni. Vetėm bėj kujdes e mos u afro shumė, se mund tė tė vijė ndonjė disk ballit!

Variante tė tjera tė hokejit

Ekzistojnė dhe variante tė tjera tė kėsaj loje me shkop tė pėrthyer. Kur luhet hokej mbi asfalt, ai quhet Road hockey. Ėshtė aq tėrheqės, sa kanė filluar tė organizohen skuadra tė vėrteta, pėr ta kthyer nė njė lojė tė rregullt. Ndėrsa Roller hockey ndahet nė dy kategori, nė varėsi tė llojit tė patinave (ato me katėr rrota tė ndara dhe ato qė i kanė rrotat nė njė linjė).


Komentet (0)

Kontrolloni emrin dhe provojeni pėrsėri.
Kontrolloni vendodhjen dhe provojeni pėrsėri.
Kontrolloni komentin dhe provojeni pėrsėri.
Fjalėkalimi nuk ėshtė i saktė. Shkruani fjalėkalimin siē shihet nė fotografi dhe provojeni pėrsėri.
Shtoni komentin tuaj
Ju keni edhe 1000 karaktere


Shkruani fjalėn qė shikoni nė fotografi
ijV&V

Sharje dhe gjuhė agresive nuk lejohen nė Perspekti.
Reklamė