Teksti kėkues ėshtė gabim.
Teksti kėkues ėshtė gabim. Ju lutem pėrdorni vetėm shkronja dhe numra pėr tekstin kėrkues.
Kategoritė
Komenti nuk u shtua
Komenti juaj nuk u shtua. Ju lutem kontrolloni komentin dhe provojeni pėrsėri.
Komenti u shtua
Komenti juaj u shtua dhe do jetė i dukshėm automatikisht.

Si ti mbash fėmijet nė humor nė njė udhėtim tė gjatė me makinė?

Po kėrkoni pėr mėnyra tė reja sesi tė parandaloni mėrzitjen e fėmijeve qė janė tė ulur nė pjesėn e pasme tė makinės? Studiuesit sugjerojnė se duhet tė provoni njė iPad nė vend tė lojės I-Spy.

Nėse ti do disa orė tė qeta gjatė njė udhėtimi tė gjatė, ti duhet tė marrėsh nė konsideratė qė tė pajisėsh tė vegjlit mė njė tablet.
Nga: Ndricim Topalli
Publikimi: 25/09/2015 19:08

Nėse po planifikoni njė udhėtim tė gjatė me makinė kėtė verė, mėnyra mė e mirė pėr ti mbajtur femijėt tė kėnaqur dhe tė argėtuar ėshtė tu japėsh atyre njė tablet tė mbushur me aplikacione dhe me lojėra, sugjeron studimi.

Kėrkuesit pėr Disney kontaktuan 5,000 prindėr Britanikė, dhe mė shumė se 80% e tyre pranuan se i kanė dhėnė fėmijes sė tyre njė iPad ose njė pajisje ekuivalente qė ata tė mos mėrziteshin nė udhėtimet e gjata.

Dhe mė shumė se gjysma e prindėrve tė pyetur thanė se rreth njė orė ose mė shumė qetėsi mund tė shtohet me ndihmėn e njė tableti.

Duke i krahasuar, vetėm 50 prindėr thanė se ata shijuan tė njėjtėn periudhė kohe qetėsinė ndėrkohė qė udhetojnė pa aplikacione dhe lojėra. Dhe vetėm 14% merrnin nė konsideratė lojėrat tradicionale siē ėshtė loja I-Spy.

Kėrkimi nga Disney gjithashtu tregon se mė shumė se dy e treta e fėmijėve tani kėrkojnė tė luajnė nė tablet dhe smartphone ndėrkohė qė udhėtojnė, krahasuar me vetėm 50% qė kėrkojnė ėmbėlsira dhe patatina.

10 mėnyra fantastike pėr ti mbajtur fėmijet tė kėnaqur nė njė udhėtim tė gjatė me makinė.

Librat me aktivitete si vizatim, ngjyrosje ose me mistere (puzzles) - janė njė mėnyrė e sigurtė pėr ta bėrė kohėn tė kalojė mė shpejt. Historitė tradicionale ose librat me figura janė perfekte nėse fėmijėt tuaj pėlqejnė tė lexojnė, sigurisht.

Lojėrat e udhėtimit janė akoma nė dispozicion nė shumė forma, siē janė lojėrat: Connect Four, Battleship, Chess etj.

Librat me zė (audio) qė luhen pėrmes njė MP3 tė transferueshėm janė shumė tė mira pėr ti mbajtur fėmijet tuaj tė angazhuar me botėn me tė cilėn jetojnė ēdo ditė dhe gjithashtu ta krahasojnė atė me botėn e tyre.

Ndalesat e vazhdueshme nuk janė tė nevojshme vetėm pėr tė kryer nevojat personale, por nėse ndaloni nė disa vende gjatė rrugės, si njė turist i interesuar, mund tė ndihmojė edhe fėmijet tė heqin mėrzitjen gjithashtu.

Njė tablet ėshtė i shtrenjtė, por sipas studimeve tė Disney, pėr prindėrit shumė fleksibėl tableti ėshtė i preferuar dhe ofron njė shumėllojshmėri mundėsish pėr fėmijet si: librat, filmat, lojėrat, loja me formuese dhe gjithashtu aplikacione edukative.

Nėse fėmijėt tuaj janė fansa tė filmave, njė DVD Player i transportueshėm me filmat vizatimorė tė preferuar tė fėmijėve do tė ishte zgjidhja perfekte.

Kurrė mos e nėnvlerėsoni fuqinė e lojės sė vjetėr por mjaft tė mirė me fjalė. E vėrtetė, popullariteti i kėsaj loje duket se ka humbur, por I-Spy, Word Association, Twenty Questions duket sikur janė mėnyra shumė tė mira pėr tė vėnė nė punė imagjinatėn e fėmijėve tuaj. Nėse ju jeni shumė kreativė, ju mund tė bėni njė kthesė tė re nė njė lojė tė vjetėr. I Dont Spy ose Opossite Words, pėr shembull.

Fėmijėt i adhurojnė kamerat, prandaj blini njė kamera tė lirė dhe thojini fėmijėve tuaj tė bėjnė sa mė shumė fotografi tė munden. Ose ndoshta tė krijoni njė lojė me pastrues gjuetie, qėllimi i sė cilės ėshtė: shkruaj njė listė me gjėrat qė fėmijėt tuaj duhet tė fotografojnė me ēmime pėr fituesit.

Ushqimi dhe vaktet e vogla janė tė nevojshme qė ta bėni udhėtimin me makinė tė kalojė me minimumin e lodhjes, por mos ushqeni fėmijet tuaj me ushqim pa vlera, zgjidhni ushqim tė shėndetshėm qė duan ca kohė tė hahen dhe qė e mbajnė stomakun plot pėr njė kohė tė gjatė, si pėr shembull banania ose rrushi i thatė.

Trego njė histori, ose me mirė akoma bėjini fėmijėt tuaj tė sajojnė njė tė tillė. Ose ju mund tė tregoni tė gjithė me rradhė njė histori , dhe ēdo pjesėtar i familjes tė trillojė nga njė fjali pėr ēdo herė.


Komentet (0)

Kontrolloni emrin dhe provojeni pėrsėri.
Kontrolloni vendodhjen dhe provojeni pėrsėri.
Kontrolloni komentin dhe provojeni pėrsėri.
Fjalėkalimi nuk ėshtė i saktė. Shkruani fjalėkalimin siē shihet nė fotografi dhe provojeni pėrsėri.
Shtoni komentin tuaj
Ju keni edhe 1000 karaktere


Shkruani fjalėn qė shikoni nė fotografi
f8.$W

Sharje dhe gjuhė agresive nuk lejohen nė Perspekti.
Reklamė