Gjėrat nga tė cilat duhet tė hiqni dorė qė tė bėheni i pasur dhe i suksesshėm
Teksti kėkues ėshtė gabim.
Teksti kėkues ėshtė gabim. Ju lutem pėrdorni vetėm shkronja dhe numra pėr tekstin kėrkues.
Kategoritė
Komenti nuk u shtua
Komenti juaj nuk u shtua. Ju lutem kontrolloni komentin dhe provojeni pėrsėri.
Komenti u shtua
Komenti juaj u shtua dhe do jetė i dukshėm automatikisht.

Gjėrat nga tė cilat duhet tė hiqni dorė qė tė bėheni i pasur dhe i suksesshėm

Kur bėhet fjalė pėr pasurinė dhe suksesin tonė, priremi tė pėrqendrohemi nė gjėra qė duhet t'i fitojmė nė tė ardhmen pėr t'i bėrė realitet ato vizione. Megjithatė, janė disa zakone tė rrėnjosura qė mund t'ju ēojnė pėr poshtė.

Gjėrat nga tė cilat duhet tė hiqni dorė qė tė bėheni i pasur dhe i suksesshėm
Gjėrat nga tė cilat duhet tė hiqni dorė qė tė bėheni i pasur dhe i suksesshėm
Nga: Xhesjana Topalli
Publikimi: 21/11/2017 18:40

Nė mėnyrė qė tė "kapni fluturimin" dhe tė bėheni i suksesshėm, ėshtė e nevojshme qė tė vlerėsoni me kujdes "bagazhin" tuaj shtesė.

Nėse doni tė bėni njė hap tė madh drejt suksesit dhe tė bėheni i pasur, duhet tė hiqni dorė nga kėto nėntė gjėra.

Dyshimi

"E kam ditur gjithnjė qė do tė isha i pasur. Nuk e kam vėnė nė dyshim nė asnjė moment" - Warren Buffet.

Rrugėtimi juaj drejt suksesit nis nė momentin kur ju e detyroni trurin tuaj ta besojė kėtė gjė se ku doni tė shkoni. Nėse vazhdoni tė mendoni ndryshe, nuk duhet tė prisni qė suksesi t'ju ndjekė. Nė vend qė tė jeni armiku mė i keq i vetes, mendimet pozitive do t'ju frymėzojnė qė tė vazhdoni tė arrini objektivat tuaja.

Vendime impulsive emocionale

Gjatė viteve tė mia nė financė, kam parė njerėz tė hedhin nga dritarja vite tė tėra planifikime pėr shkak tė emocioneve. Kjo ėshtė njė shumė e lehtė pėr t'u bėrė nė njė mjedis pune stresues.

Kur njerėzit e suksesshėm e shohin veten nė situata tė ndryshme tė nevrikosur, tė mėrzitur apo tė frustruar, ata pėrpiqen tė mos pėrfshihen nga emocione tė tilla dhe nuk veprojnė nė kėsi situatash.

Akti i thjeshtė i tė priturit derisa tė mendojnė ftohtė, luan rol tė rėndėsishėm nė suksesin e tyre.

Besimi te vetja

"Besimi te vetja vjen nga brenda. Pėrforcimet dhe pėrpjekjet e jashtme mund t'ju ndihmojnė, por ju duhet tė ndėrtoni besimin tuaj" - Steve Jobs.

Ju duhet tė besoni nė suksesin tuaj dhe kjo do tė thotė qė, edhe nėse nuk ju vjen mundėsia e duhur, ju duhet tė krijoni mundėsinė tuaj.

Hiqni dorė nga kontrolli i ēdo gjėje

Vėmendja jonė dhe vullneti janė tė limituara. Nėse ju pėrpiqeni tė kontrolloni ēdo aspekt tė jetės suaj, do tė pėrfundoni qė nuk do t'i kushtoni rėndėsi asaj ēka ėshtė vėrtet e rėndėsishme.

Ky nuk ėshtė njė justifikim pėr tė bėrė njė punė shkel e shko, por ju duhet tė drejtoni gjithė pėrpjekjet tuaja nė gjėrat tė cilat mund t'i kontrolloni. Nėse ju e lini veten tė dilni nga zona juaj e komfortit dhe tė mėsoni njė aftėsi tė re, duhet tė pranoni se jo gjithēka do tė mund ta bėni mirė. Tė qenėt fleksibėl nė njė situatė tė vėshtirė ėshtė njė virtyt tė cilin ju duhet ta praktikoni qė tė ndryshoni jetėn tuaj.

T'u pėlqesh njerėzve

Ėshtė njė xhungėl aty jashtė. Tė gjithė shqetėsohen qė tė bien nė sy, tė jenė gjithnjė tė parėt, qė tė ndryshojnė rregullat e lojės. Ju duhet t'ia vėrtetoni kėtė vetes, duke mos pritur qė tė tjerėt tė besojnė tek ju dhe t'ju pėrgėzojnė.

CEO i Facebook, Sheryl Sandberg, ka thėnė njė herė se "Liderėt duhet tė kėrkojė autenticitetin mbi perfeksionin".

Hiqni dorė nga tė bėrit e gjėrave pėr tė mirėn e tė tjerėve, bėjini ato sepse ju pėrmbushin juve.

Loja e fajit

"Nėse gjėrat nuk shkojnė ashtu siē doni, nuk ėshtė faji i prindėrve, ju duhet tė pėrpiqeni tė kuptoni nga gabimet tuaja, tė mėsoni prej tyre" - Bill Gates.

Nėse kėsaj here nuk arrini ta bėni diēka mirė, mos u ankoni dhe mos ia hidhni fajin dikujt tjetėr, do t'ju kushtojnė kohė dhe do tė ndikojė negativisht.

Kini kurajėn tė merrni pėrgjegjėsi pėr rezultatin e punės suaj dhe vendimet. Kjo do t'ju mėsojė tė jeni tė pėrulur dhe do t'ju japė pėrvojėn e duhur qė do t'ju shėrbejė tė arrini qėllimet tuaja.

Tė bėrit e shumė gjėrave njėkohėsisht

Njė studim i Universitetit tė Kalifornisė, Berkely, gjeti se mesatarisht, punonjėsve u duhen deri 25 minuta pėr tė hyrė nė njė fazė produktiviteti.

Pėr kėtė arsye, heqja dorė nga multitasking dhe pėrqendrimi i energjive nė gjėra tė rėndėsishme ėshtė vendimtare pėr tė qenė i suksesshėm. Duke vlerėsuar kohėn tuaj, duke i menduar ato si para, do t'ju motivojė qė tė punoni me pėrkushtim pėr ato ēfarė synoni.

Shoqėria e keqe

Ophah Winfrey ka thėnė njė herė: "Rrethohuni vetėm nga njerėz ambicioz qė ju shtyjnė tė kėrkoni mė shumė".

Me siguri e keni dėgjuar kėtė kėshillė kur ishit adoleshentė dhe studimet tregojnė se prindėrit tuaj kishin tė drejtė: Kompania pėr tė cilėn punoni ndikon nė suksesin qė do tė arrini.

Por jo gjithmonė mund t'i zgjedhin njerėzit me tė cilėt bashkėpunojmė ēdo ditė. Por ju keni aftėsinė tė kuptoni njerėzit negativė, dhe tė injoroni energjinė e tyre negative, ky ėshtė njė instrument pėr tė pasur njė mentalitet pozitiv.

Mos u dorėzoni

JK Rowling e cila u bė e pasur pasi u refuzua nga qindra shtėpi botuese, ka thėnė dikur: "Ėshtė e pamundur tė jetosh dhe tė mos dėshtosh nė diēka".

Njerėzit e suksesshėm nuk e pranojnė "jo" si pėrgjigje. Pėrkundrazi ata gjejnė mėnyra tė reja pėr tė shndėrruar refuzimet nė sukses. Mos kini frikė tė provoni. Dėshtimi ėshtė terreni i duhur pėr suksesin tuaj, ndaj mos u dorėzoni.

Reklamė

Komentet (0)

Kontrolloni emrin dhe provojeni pėrsėri.
Kontrolloni vendodhjen dhe provojeni pėrsėri.
Kontrolloni komentin dhe provojeni pėrsėri.
Fjalėkalimi nuk ėshtė i saktė. Shkruani fjalėkalimin siē shihet nė fotografi dhe provojeni pėrsėri.
Shtoni komentin tuajJu keni edhe 1000 karaktere


Shkruani fjalėn qė shikoni nė fotografi
e4iPi

Sharje dhe gjuhė agresive nuk lejohen nė Perspekti.
Reklamė