Cilat janė avantazhet e tė thėnit jo?
Teksti kėkues ėshtė gabim.
Teksti kėkues ėshtė gabim. Ju lutem pėrdorni vetėm shkronja dhe numra pėr tekstin kėrkues.
Kategoritė
Komenti nuk u shtua
Komenti juaj nuk u shtua. Ju lutem kontrolloni komentin dhe provojeni pėrsėri.
Komenti u shtua
Komenti juaj u shtua dhe do jetė i dukshėm automatikisht.

Cilat janė avantazhet e tė thėnit jo?

Nė momentin qė ju ndaloni tė merrni pėrsipėr tė bėni ēdo gjė qė ju kėrkohet, veēanėrisht ato detyra tė cilat nuk ju takojnė, do ta shikoni se do tė keni kohė mjaftueshėm pėr t'u marrė vetėm me detyrat dhe pėrgjegjėsitė qė ju takojnė dhe madje me mė shumė rendiment.

Cilat janė avantazhet e tė thėnit jo?
Cilat janė avantazhet e tė thėnit jo?
Nga: Xhesjana Topalli
Publikimi: 22/01/2018 15:55

Ju mund tė jeni tė zėnė duke u marrė me pėrcaktimin mė tė plotė tė objektivave qė do tė arrini gjatė kėtij viti tė ri. Ju jeni tė vendosur qė kėtė vit do tė jepni mė tė mirėn dhe do tė mundoheni tė realizoni tė gjitha ato gjėra qė i keni lėnė tė papėrfunduara nga vitet e kaluara Arritja e tyre do t'ju ndihmojė qė tė bėheni njė njeri mė i mirė dhe njėkohėsisht njė punonjės mė i suksesshėm. Nuk ėshtė e rėndėsishme nėse i quani ato objektiva apo me ndonjė emėr tjetėr, e rėndėsishme ėshtė qė ju tė keni njė plan sa mė tė qartė pėr strategjinė tuaj tė rritjes.

Jeta ėshtė shumė e shkurtėr. Tė gjithė ne e dimė kėtė gjė, por tė paktė janė ata qė jetojnė duke u mbėshtetur nė kėtė shprehje. Ne kemi fatura pėr tė paguar, fėmijė pėr t'u kujdesur, detyrime nė biznes, miq dhe familje me tė cilėt duhet tė kalojmė kohė dhe shumė e shumė gjėra tė tjera. Nga dita nė ditė, ne dėgjojmė njerėz qė thonė se janė shumė tė zėnė, por kjo nuk do tė thotė se tė qenėt i zėnė me punė do tė thotė se ėshtė produktiv. Nga mesi i vitit ne fillojmė tė bėjmė njė arsyetim se cilat nga kėto objektiva janė arritur apo jo, por nėse vėmė re se disa prej tyre nuk janė realizuar, fatkeqėsisht nuk mund tė bėjmė mė asgjė.

Qė ky vit tė jetė ndryshe nga tė tjerėt, ju keni nevojė pėr njė plan tė ri, por edhe pėr njė strategji tė re, e cila mund tė nėnkuptojė qė ju t'i kushtoni vetes mė shumė kohė. Kjo do tė thotė qė ju duhet tė mėsoni tė thoni mė shumė "jo" dhe do ta shikoni qė njė gjė e tillė do t'ju ndihmojė qė tė rriteni si ju vetė profesionalisht, ashtu edhe kompania juaj.

Edhe tė qenėt egoist ka disa avantazhe

Edhe pse ka shumė shembuj ku tė qenėt egoist shoqėrohet me element negative, ka edhe nga ato raste ku "duhet" tė tregoheni egoist, sepse ky mund tė jetė vendimi mė i mirė pėr ju. Kjo do tė thotė qė ju tė vendosni prioritetet dhe objektivat tuaja nė plan tė parė dhe nė rast se juve ju del koha pasi tė keni pėrfunduar tė gjitha detyrat tuaja, atėherė ju mund tė ndihmoni tė tjerėt dhe tė filloni tė jepni ndihmėn edhe ndaj tyre. Qė ta arrini kėtė gjė ju duhet tė mėsoni tė thoni "jo" ndaj gjėrave qė nuk janė pjesė e objektivave tuaja.

Duhet tė shfrytėzoni ēdo moment tė kohės suaj

Koha ėshtė gjėja mė e ēmuar. Qė tė jeni sa mė produktivė ju nuk mund tė lini qė punėt e tė tjerėve do t'ju mbajnė larg pėrmbushjes sė objektivave tuaja mė tė rėndėsishme. Qė ky vit tė jetė ndryshe nga vitet e tjera, ju duhet tė mėsoni tė shfrytėzoni ēdo minutė tė kohės qė keni nė dispozicion pėr tė arritur objektivat, prandaj duhet tė mėsoni tė thoni "jo" ndaj tė gjitha atyre gjėrave qė ju ngarkojnė me mė shumė pėrgjegjėsi dhe ju marrin nga koha juaj.

Ėshtė momenti i duhur qė njerėzit tė kuptojnė kufijtė tuaj

Vendosja e kufijve ėshtė njė formė e tė thėnėt jo, ndaj atyre gjėrave me tė cilat ju nuk ndiheni rehat. Kjo do tė thotė tė vendosėsh mure nė mėnyrė qė tė tjerėt dhe situata tė ndryshme tė mos bėhen pjesė e hapėsirės suaj.

Pėrqėndrohuni nė atė ēka bėni, nė mėnyrė qė biznesi juaj tė rritet

Tė thuash "jo" ju ndihmon qė tė pėrqendroheni mė shumė nė ato gjėra qė ju duhet tė bėni dhe qė mbi tė gjitha ndikojnė nė rritjen e biznesit tuaj, duke shmangur tė gjitha ato qė ndikojnė nė marrjen e kohės suaj tė lirė.


Komentet (0)

Kontrolloni emrin dhe provojeni pėrsėri.
Kontrolloni vendodhjen dhe provojeni pėrsėri.
Kontrolloni komentin dhe provojeni pėrsėri.
Fjalėkalimi nuk ėshtė i saktė. Shkruani fjalėkalimin siē shihet nė fotografi dhe provojeni pėrsėri.
Shtoni komentin tuajJu keni edhe 1000 karaktere


Shkruani fjalėn qė shikoni nė fotografi
SQ:EV

Sharje dhe gjuhė agresive nuk lejohen nė Perspekti.