Cilėsitė e njerėzve shumė tė respektuar
Teksti kėkues ėshtė gabim.
Teksti kėkues ėshtė gabim. Ju lutem pėrdorni vetėm shkronja dhe numra pėr tekstin kėrkues.
Kategoritė
Komenti nuk u shtua
Komenti juaj nuk u shtua. Ju lutem kontrolloni komentin dhe provojeni pėrsėri.
Komenti u shtua
Komenti juaj u shtua dhe do jetė i dukshėm automatikisht.

Cilėsitė e njerėzve shumė tė respektuar

Respekti ėshtė diēka i cili nuk jepet automatikisht. Duhet tė fitohet.

Cilėsitė e njerėzve shumė tė respektuar
Cilėsitė e njerėzve shumė tė respektuar
Nga: Xhesjana Topalli
Publikimi: 12/12/2017 22:15

Kur jeni nė pozitė udhėheqėse, ėshtė e rėndėsishme qė njerėzit me tė cilėt punoni tė ju respektojnė. Ata mund tė respektojnė shprehitė tuaja tė punės, inteligjencėn apo aftėsinė tuaj pėr tė mbyllur njė marrėveshje. Por ende, respekti ka nevojė pėr mė shumė. Nėse mund tė fitoni respektin e tyre si njė person, atėherė ju me tė vėrtetė keni fituar lojėn.

Kėtu janė disa kėshilla qė tė fitoni mė shumė respekt.

Tė jeni tė sjellshėm.

Gjithmonė tregohuni tė sjellshėm me secilin qė e takoni gjatė ditės, nga anėtarėt e familjes tuaj tek kolegėt dhe tek personi i arkės nė dyqanet ushqimore. Jepjuni tė tjerėve respektin e njėjtė qė do tė dėshironit ta pranonit edhe vetė. Kėrkoni veprime tė cilat mund t'i bėni pėr tė ofruar mirėsjellje. Hapni derėn e kafiterisė pėr personin prapa jush, ose lejoni personin me njė artikull tė dalė para jush nė dyqane ushqimore. Thoni mė fal dhe faleminderit sa herė qė tė jetė e mundur.

Tė veproni me respekt.

Eleminoni sjelljet mosrespektuese si rrotullimin e syve, ndėrprerjen e bisedės ose tė folurit negativisht pėr dikė. Jo vetėm qė kėto veprime nuk janė respektuese pėr personin me tė cilin bashkėveproni, por ato parandalojnė pėrfshirje ose zgjdhje tė mėtutjeshme tė problemeve, dhe krijojnė njė ēarje e cila mund tė bėhet e pėrhershme. Nė vend tė kėsaj, krijoni njė ambient tė dėgjimit tė respektueshėm. Tė gjithė meritojnė tė dėgjohen, edhe nėse nuk pajtoheni me opinionet ose pikėpamjet e personit. Merrni nė konsideratė se si do tė dėshironit tė trajtoheshit nėse keni diēka pėr tė thėnė, veēanėrisht nėse ka njė ēėshtje tė rėndėsishme.

Dėgjoni mirė.

Dėgjimi ėshtė njė proces aktiv, jo pasiv. Mendoni para se tė flisni. Shumė shpesh nė bisedat e sotme, komentet e njė personi "nxisin" mendimet tek dėgjuesi, i cili pastaj tregon tregimin e tij nė tė njėjtat rreshta. Nė vend se tė tregoni historinė e tij, bėni pyetje tė cilat inkurajojnė folėsin tė ju tregojė mė shumė. Shumė njerėz do tė ndihen mirė se juve po iu intereson.

Bėhuni ndihmues.

Njerėzit fitojnė respekt duke qenė gjithmonė tė gatshėm tė ofrojnė njė vesh ose njė dorė sa herė qė vėnė re njė mundėsi pėr tė ndihmuar. Kėrkoni mundėsi pėr tė ndihmuar, tė cilat mund t'i keni injoruar mė herėt. A ka nevojė pėr ndihmė njė koleg nė njė projekt tė madh? A mund t'ia dėrgoni njė filxhan kafe dikujt? Synoni tė jeni ndihmues disa herė nė ditė.

Mos krijoni arsyetime.

Veprimet tuaja bazohen nė zgjedhjet tuaja, dhe pėrveē disa rrethanave tė paparashikueshme, nuk ka arsye tė krijoni arsyetime. Zotėroni veprimet tuaja. Pėr shembull, nėse jeni vazhdimisht vonė, mos krijoni arsyetime tė pakuptimta. Zotėroni gabimet tuaja dhe kėrkoni mundėsi pėr t'u pėrmirėsuar herėn tjetėr. Nė vend se tė fokusoheni nė tė metat tuaja, pyesni, "Si mund tė korigjoj sjelljen ose situatėn time?"

Braktisni zemėrimin.

Nervozizmi juaj nuk lėndon askėnd tjetėr pėrveē jush. Nėse nervozoheni, lejoni veten qė tė nervozoheni vetėm nė moment, pastaj ecni pėrpara dhe ose korigjoni situatėn ose lėreni nė tė kaluarėn. Jepni vetes dhe tė tjerėve njė pushim. Falni, dhe pastaj harroni.

Jini tė gatshėm tė ndryshoni.

Tė qenit kokėfortė nuk ju dėrgon askund. Kuptoni se procesi i evolucionit pėrfshin ndryshimin. Pėrpiquni tė rriteni si njė person; mėsoni aftėsi tė reja, provoni aktivitete tė reja, dhe veēanėrisht, ri-kontrolloni shprehitė tuaja automatike. Dhe mos harroni tė uroni veten pėr progresin qė bėni pėrgjatė rrugės pėr t'u bėrė person mė i mirė.

Reklamė

Komentet (0)

Kontrolloni emrin dhe provojeni pėrsėri.
Kontrolloni vendodhjen dhe provojeni pėrsėri.
Kontrolloni komentin dhe provojeni pėrsėri.
Fjalėkalimi nuk ėshtė i saktė. Shkruani fjalėkalimin siē shihet nė fotografi dhe provojeni pėrsėri.
Shtoni komentin tuajJu keni edhe 1000 karaktere


Shkruani fjalėn qė shikoni nė fotografi
$JM7C

Sharje dhe gjuhė agresive nuk lejohen nė Perspekti.
Reklamė