Rėndesia e komunikimit me e-mail nė biznes
Teksti kėkues ėshtė gabim.
Teksti kėkues ėshtė gabim. Ju lutem pėrdorni vetėm shkronja dhe numra pėr tekstin kėrkues.
Kategoritė
Komenti nuk u shtua
Komenti juaj nuk u shtua. Ju lutem kontrolloni komentin dhe provojeni pėrsėri.
Komenti u shtua
Komenti juaj u shtua dhe do jetė i dukshėm automatikisht.

Rėndesia e komunikimit me e-mail nė biznes

Komunikimi me e-mail biznesi nė kontekstin organizativ mund tė jetė: formal dhe informal, apo i brendshėm dhe i jashtėm.

Rėndesia e komunikimit me e-mail nė biznes
Rėndesia e komunikimit me e-mail nė biznes
Nga: Xhesjana Topalli
Publikimi: 24/10/2017 15:48

Thuhet se komunikimi nė biznes ėshtė i veēantė, pėr shkak tė globalizimit, diversitetit, vlerave tė informacionit dhe depėrtimit tė teknologjisė nė treg. Globalizimi dhe diversiteti i fuqisė punėtore, pėrfshin: produktet dhe tregjet, partneritetet e biznesit, punonjėsit dhe menaxherėt e ndėrmarrjeve.

Njė faktor tjetėr me rėndėsi nė fushėn e komunikimit ėshtė edhe besimi i punės nė grup, struktura e re e korporatave etj. Njė faktor negativ nė fushėn e komunikimit nė biznes, konsiderohet se janė barrierat e komunikimit pėr arsye tė ndryshme, siē janė arsyet politike. Komunikimi i jashtėm nė biznes pėrfshin kontaktet formale dhe joformale tė palėve nė biznes; marketingun, punonjėsit, marrėdhėniet me publikun dhe menaxherėt e nivelit tė lartė.

Komunikimi nė biznes ka njė rėndėsi shumė tė madhe.

Format e komunikimit janė tė ndryshme dhe njė ndėr format mė tė shpeshta qė po pėrdoret sė fundmi pėr komunkim ėshtė edhe komunkimi pėrmes E-mail-it.

Pikat kryesore tė njė e-maili profesional janė:

Pėrfshini njė subjekt direkt

Pėrdorni njė adresė profesionale

Pėrdorni pėrshėndetje profesionale

Pėrdoreni mirė pikėēuditėsen

Kujdes me humorin

Pėrgjigjuni email-eve

Shkruajeni adresėn e email-it tė fundit

Mbajeni llojin e shkrimit klasik

Lexojeni sė paku dy herė

Kontrolloni marrėsin

Asgjė nuk ėshtė konfidenciale

Reklamė

Komentet (0)

Kontrolloni emrin dhe provojeni pėrsėri.
Kontrolloni vendodhjen dhe provojeni pėrsėri.
Kontrolloni komentin dhe provojeni pėrsėri.
Fjalėkalimi nuk ėshtė i saktė. Shkruani fjalėkalimin siē shihet nė fotografi dhe provojeni pėrsėri.
Shtoni komentin tuajJu keni edhe 1000 karaktere


Shkruani fjalėn qė shikoni nė fotografi
G'%L_

Sharje dhe gjuhė agresive nuk lejohen nė Perspekti.