Qytetet mė "jo miqėsore" nė botė
Teksti kėkues ėshtė gabim.
Teksti kėkues ėshtė gabim. Ju lutem pėrdorni vetėm shkronja dhe numra pėr tekstin kėrkues.
Kategoritė
Komenti nuk u shtua
Komenti juaj nuk u shtua. Ju lutem kontrolloni komentin dhe provojeni pėrsėri.
Komenti u shtua
Komenti juaj u shtua dhe do jetė i dukshėm automatikisht.

Qytetet mė "jo miqėsore" nė botė

Ke pritur me javė e muaj pėr ditėn nė tė cilėn mė nė fund do tė shkosh me pushime. Atė ditė nuk do tė kesh mė klientė tė bezdisshėm, as kolegė e shefa stresantė mbi kokė; thjesht je bėrė gati tė shijosh relaksin.

Qytetet mė
Qytetet mė "jo miqėsore" nė botė
Nga: Xhesjana Topalli
Publikimi: 14/11/2017 19:28

Ke pritur me javė e muaj pėr ditėn nė tė cilėn mė nė fund do tė shkosh me pushime. Atė ditė nuk do tė kesh mė klientė tė bezdisshėm, as kolegė e shefa stresantė mbi kokė; thjesht je bėrė gati tė shijosh relaksin. Por sapo ka marrė fund xhiroja e parė rreth destinacionit qė ke ėndėrruar, vjen zhgėnjimi: Njerėzit aty ku ke shkuar, megjithėse njė vend pėrrallor, nuk janė aspak miqėsorė.

Nė mėnyrė qė kjo tė mos ju ndodhė, "Huffington Post" ka sjellė rezultatet e njė sondazhi tė revistės turistike "Condé Nast Traveler", duke i renditur ato sipas vlerėsimeve tė publikut qė mori pjesė nė sondazh.

Nė sondazhin nė fjalė, revista donte tė dinte nga lexuesit e saj, se cilat qytete kishin qenė ato tė cilat atyre u kishin lėnė pėrshtypjen se nuk ishin aq sa duhet miqėsorė, ose se banorėt e tyre ishin tepėr tė ftohtė e tė pavėmendshėm ndaj turistėve e jo vetėm. E me siguri se renditja qė do shihni, mund t'a lerė shumėkėnd gojėhapur.

Nassau, Bahamas

 Nassau, Bahamas

Nassau, Bahamas

Nassau ėshtė kryeqyteti i ishujve Bahamas dhe nga pamja duket sigurisht, njė parajsė e vėrtetė. Fatkeqėsisht, disa nga lagjet e tij janė aq tė pasigurta, saqė turistėt atje mund tė ndiheshin vėrtet keq.

Monte Karlo, Monako

Monte Karlo, Monako

Monte Karlo, Monako

Shkėlqim, luks, pasuri e VIP-a. Duket shumė bukur vėrtet, por mos u ēudisni nėse ēehrja juaj papritur mund tė prishet. Pėr kėtė arsye, Monte Karlo ėshtė edhe nė vendin e nėntė tė renditjes sė kėsaj liste.

Milano, Itali

Milano, Itali

Milano, Itali

Shumė premton, pak tė jep. Kėshtu tha njė tenor ndėr anketuesit e pyetur nga redaksia e revistės. Pėrveē zonės rreth Katedrales sė Milanos, qyteti nuk tė ofron shumė. Meriton vendin e tetė.

Frankfurti mbi Majn, Gjermani

Frankfurt, Gjermani

Frankfurt, Gjermani

Frankfurti mbi Majn, falė lagjes sė tij bankare, ngėrthyer nga shumė qiellgėrvishtės, ka marrė edhe nofkėn "Mainhattan". Por nė sytė e shumė prej vizitorėve, qyteti duket ndryshe nga lagja kult e Nju Jorkut. Ata thonė se ėshtė shumė i ftohtė e jomiqėsor.

Pekini, Kina

Pekin, Kine

Pekin, Kine

Tmerrėsisht i bukur, por edhe shumė i ndotur dhe me shumė trafik tė dendur. Kėshtu e pėrshkruajnė turistėt qė e kanė vizituar kryeqytetin e Kinės.

Marseja, Franca

Marseje, France

Marseje, France

Qyteti nė brigjet mesdhetare tė Francės ėshtė aq i bukur sa tė lė pa frymė. Por sidoqoftė, ai ėshtė i mbushur nga hajdutėt e xhepave, tė cilėt ua bėjnė qėndrimin shumė tė pakėndshėm shumė tė huajve.

Parisi, Franca

Paris, France

Paris, France

I ngjashėm me Marsejėn dhe shumė i ngjashėm me historinė e hajdutėve tė xhepave. Por ajo ēka e bėn Parisin edhe mė tė pakėndshėm se sa Marseja nė kėtė aspekt, janė vetė banorėt e tij hundėpėrpjetė e arrogantė.

Moska, Rusia

Moske, Rusi

Moske, Rusi

Me gjithė Sheshin e Kuq, havjarin dhe Teatrin Bolshoi: Moska, pėr shkak tė banorėve tė saj, tė cilėt nė pjesėn mė tė madhe nuk flasin fare Anglisht, duket se ka marrė shumė pikė negative te vizitorėt pjesėmarrės nė anketė.

Kanė, Francė

Kanė, Francė

Kanė, Francė

Njė herė nė vit atje takohen artistė e media pėr tė kurorėzuar filmat mė tė mirė tė vitit. Nė kėtė moment, qyteti vėrtet pėrjeton njė ndjesi tepėr tė bukur qė i tėrheq tė gjithė. Por ajo ēka ndodh gjatė pjesės sė mbetur tė vitit? Anketuesit thonė se ėshtė baraz me asgjė. Pėr kėtė arsye, vendi i dytė nė listėn e qyteteve mė jomiqėsore tė botės.

Johanesburgu, Afrika e Jugut

Johanesburgu, Afrika e Jugut

Johanesburgu, Afrika e Jugut

Nėse qyteti e meriton vėrtet emrin qė ka, ka shumė dyshim. Nėse edhe nė sondazhin e radhės, Johanesburgu nuk dėshiron tė renditet sėrish nė vendin e parė, Bashkia e qytetit duhet qė tė ulė urgjentisht nė mėnyrė drastike pėrqindjen e kriminalitetit. Pasi ajo ėshtė arsyeja kryesore pėrse ai e mban kėtė vend nė renditje.


Komentet (0)

Kontrolloni emrin dhe provojeni pėrsėri.
Kontrolloni vendodhjen dhe provojeni pėrsėri.
Kontrolloni komentin dhe provojeni pėrsėri.
Fjalėkalimi nuk ėshtė i saktė. Shkruani fjalėkalimin siē shihet nė fotografi dhe provojeni pėrsėri.
Shtoni komentin tuajJu keni edhe 1000 karaktere


Shkruani fjalėn qė shikoni nė fotografi

Sharje dhe gjuhė agresive nuk lejohen nė Perspekti.