Perspekti - Deklarata SELECT nė SQL
Teksti kėkues ėshtė gabim.
Teksti kėkues ėshtė gabim. Ju lutem pėrdorni vetėm shkronja dhe numra pėr tekstin kėrkues.
Kategoritė
Komenti nuk u shtua
Komenti juaj nuk u shtua. Ju lutem kontrolloni komentin dhe provojeni pėrsėri.
Komenti u shtua
Komenti juaj u shtua dhe do jetė i dukshėm automatikisht.

Deklarata SELECT nė SQL

Deklarata SELECT pėrdoret pėr tė zgjedhur tė dhėnat nga njė bazė tė dhėnash.

Komanda SQL Select
Komanda SQL Select
Nga: Ndricim Topalli
Publikimi: 15/03/2016 21:37

Deklarata SELECT nė SQL

Deklarata SELECT pėrdorur pėr tė zgjedhur tė dhėnat nga njė bazė tė dhėnash.

Rezultati ėshtė ruajtur nė njė tabelė rezultesh, tė quajtur rezult-set (bashkėsi rezultatesh).

SQL SELECT Syntax

Pra ka dy menyra pėr tė zgjedhur tė dhėnat nga baza e tė dhėnave, mund tė zgjedhim colonat njė e nga njė nė basė tė emrit tė tyre ose mund tė pėrdorim karakterin "*" tė quajtur "wild card".

SELECT column_name , column_name FROM table_name;

dhe

SELECT * FROM table_name;

Demonstrim i tabelės "Customers"

Tabela

Tabela "Customers"

Nga tabela e mėsipėrme, nėse na duhet vetėm njė ose dy colona tė dhėna atėherė mund tė pėrdorim syntaksin qė zgjedh tė dhėnat me emer kolone.

SELECT CustomerName, City FROM Customers;

Nėse na duhen tė gjitha colonat atėherė mund ti zgjethim duke pėrdorur karakterin "*"

SELECT * FROM Customers;

Reklamė

Komentet (0)

Kontrolloni emrin dhe provojeni pėrsėri.
Kontrolloni vendodhjen dhe provojeni pėrsėri.
Kontrolloni komentin dhe provojeni pėrsėri.
Fjalėkalimi nuk ėshtė i saktė. Shkruani fjalėkalimin siē shihet nė fotografi dhe provojeni pėrsėri.
Shtoni komentin tuaj
Ju keni edhe 1000 karaktere


Shkruani fjalėn qė shikoni nė fotografi
50 7

Sharje dhe gjuhė agresive nuk lejohen nė Perspekti.