Perspekti - Deklarata DELETE nė SQL
Teksti kėkues ėshtė gabim.
Teksti kėkues ėshtė gabim. Ju lutem pėrdorni vetėm shkronja dhe numra pėr tekstin kėrkues.
Kategoritė
Komenti nuk u shtua
Komenti juaj nuk u shtua. Ju lutem kontrolloni komentin dhe provojeni pėrsėri.
Komenti u shtua
Komenti juaj u shtua dhe do jetė i dukshėm automatikisht.

Deklarata DELETE nė SQL

Deklarata DELETE pėrdoret pėr tė fshirė tė dhėna nė tabela.

Deklata DELETE nė SQL
Deklata DELETE nė SQL
Nga: Ndricim Topalli
Publikimi: 18/03/2016 19:10

Sintaksi DELETE nė SQL

DELETE FROM table_name
WHERE some_column=some_value;

Shembulli nė bazėn e tė dhėnave

Mė poshtė ėshtė njė pjesė e tabeles "Customers"

Tabela

Tabela "Customers"

Shembull i deklaratės DELETE nė SQL

Nėse duam tė fshijmė klientin "Alfreds Futterkiste" nga tabela "Customers":

DELETE FROM Customers
WHERE CustomerName='Alfreds Futterkiste' AND ContactName='Maria Anders';

Pasi deklarata e mėsipėrme tė egzekutohet, tabela "Customers" do duket si mė poshtė.

Tabela

Tabela "Customers" pas egzekutimit tė deklaratės DELETE

Fshini tė gjithė tė dhėnat

Eshtė e mundur tė fshihen tė gjithė tė dhėnat nga tabela pa fshirė tabelėn vetė. Kjo do tė thote se struktura dhe indekset e tabelės do mbeten tė pa ndryshuara.

DELETE FROM emri_tabeles;

ose

DELETE * FROM emri_tabeles;

Kujdes: Bėni kujdes kur fshini tė gjithė detajet nga tabela. Fshirja e detajeve nuk mund tė rikthehet!

Reklamė

Komentet (0)

Kontrolloni emrin dhe provojeni pėrsėri.
Kontrolloni vendodhjen dhe provojeni pėrsėri.
Kontrolloni komentin dhe provojeni pėrsėri.
Fjalėkalimi nuk ėshtė i saktė. Shkruani fjalėkalimin siē shihet nė fotografi dhe provojeni pėrsėri.
Shtoni komentin tuaj
Ju keni edhe 1000 karaktere


Shkruani fjalėn qė shikoni nė fotografi
&eS7T

Sharje dhe gjuhė agresive nuk lejohen nė Perspekti.