Petulla Amerikane
Teksti kėkues ėshtė gabim.
Teksti kėkues ėshtė gabim. Ju lutem pėrdorni vetėm shkronja dhe numra pėr tekstin kėrkues.
Kategoritė
Komenti nuk u shtua
Komenti juaj nuk u shtua. Ju lutem kontrolloni komentin dhe provojeni pėrsėri.
Komenti u shtua
Komenti juaj u shtua dhe do jetė i dukshėm automatikisht.

Petulla Amerikane

Njė recetė mjaft e kėndėshme dhe moderne. Shijojeni!

Petulla Amerikane
Petulla Amerikane
Nga: Xhesjana Topalli
Publikimi: 12/10/2017 14:42

Pėrbėrėsit pėr 12 petulla:

250 gramė miell manitoba

250 gramė miell

250 mililitra qumėsht i ngrohtė

75 gramė gjalpė nė temperaturė ambienti

70 gramė sheqer

1 lugė e vogėl me ekstrakt vanilje

15 gramė maja birre e freskėt

2 vezė nė temperaturė ambienti

gjysmė luge tė vogėl kripė

Pėr sipėrfaqen:

10 lugė sheqer pluhur

2-3 lugė ujė tė ngrohtė sa mjafton

Pėr dekorin:

Copėza ēokollate tipike pėr zbukurimin e ėmbėlsirave pėr fėmijė, i gjeni gjithandej.

Pėrgatitja:

Shkėrmoqni majanė e birrės nė njė enė ku do tė shtoni 1 lugė sheqer i marrė nga masa e pėrbėrėsve dhe pak qumėsht tė ngrohtė po i marrė nga masa e pėrbėrėsve. Shkrijeni mirė majanė dhe sheqerin me qumėshtin.

Bashkoni tė dy llojet e miellit nė njė brumatriēe ose nė tas nėse do ta zini me dorė dhe shtoni nė tė pėrbėrjen me maja. Shtoni dhe qumėshtin qė mbeti, vezėt, sheqerin, vaniljen, kripėn dhe pėrziheni derisa tė krijohet brumė. Mė pas shtoni dhe gjalpin e prerė nė copėza tė vogla dhe punojeni pėrsėri derisa burimi tė mblidhet mirė dhe tė jetė i ngjeshur. Lyeni njė tas tė thellė me gjalpė dhe vendosni brumin nė tė.

Mbulojeni me njė beze ose qese dhe lėreni tė vijė nė furrė me dritėn e saj ndezur pėr rreth 2 orė.

Mė pas, pluhurosni me miell tavolinėn e punės dhe punojeni brumin derisa tė formoni njė top.

Hapeni me okllai deri sa tė keni njė petė nė trashėsinė 1 cm.

Me njė rreth gote ose forma tė pėrshtatshme prisni forma rrethore nga peta.

Me njė tjetėr formė shumė tė vogėl nė diskun qė keni prerė bėni njė tjetėr prerje. Sikur po bėni kamerdare.

Nga letrat e furrės prisni katrorė letrash nė madhėsinė e petullės dhe rendisni petullat njė nga njė nė to.

Vendosini pėrsėri nė furrė me dritėn ndezur pėr ti lėnė pėrsėri tė vijnė pėr nja 40-45 minuta.

Kaloi edhe kjo kohė pushimi vendosni rreth 1 litėr vaj kikirikėsh tė nxehet dhe skuqni njė nga njė petullat nė tė nga tė dyja anėt.

Kullojini dhe thithjani vajin e tepėrt me letėr kuzhine. Lėrini tė ftohen.

Tani pėrgatisni veshjen me sheqer tė ngrirė. Pėrzieni sheqerin pluhur me nga njė lugė ujė tė ngrohtė herė pas here derisa shikoni tė bėhet njė krem lisho dhe me konsistencė.

Ngjyeni njė nga njė petullat nė kėtė pėrbėrje dhe lėrini tė thahen nė njė tavė me letėr furre poshtė. Sipėr spėrkateni me copėza ēokollate ose sheqerka me ngjyra.

Gatim tė mbarė dhe ju bėftė mirė!


Komentet (0)

Kontrolloni emrin dhe provojeni pėrsėri.
Kontrolloni vendodhjen dhe provojeni pėrsėri.
Kontrolloni komentin dhe provojeni pėrsėri.
Fjalėkalimi nuk ėshtė i saktė. Shkruani fjalėkalimin siē shihet nė fotografi dhe provojeni pėrsėri.
Shtoni komentin tuaj
Ju keni edhe 1000 karaktere


Shkruani fjalėn qė shikoni nė fotografi
HbNO=

Sharje dhe gjuhė agresive nuk lejohen nė Perspekti.
Reklamė