Trileēe
Teksti kėkues ėshtė gabim.
Teksti kėkues ėshtė gabim. Ju lutem pėrdorni vetėm shkronja dhe numra pėr tekstin kėrkues.
Kategoritė
Komenti nuk u shtua
Komenti juaj nuk u shtua. Ju lutem kontrolloni komentin dhe provojeni pėrsėri.
Komenti u shtua
Komenti juaj u shtua dhe do jetė i dukshėm automatikisht.

Trileēe

Kjo ėmbėlsirė mjaft e dashur nga ju, mendohet se e ka origjinėn nga Amerika Latine. "Trec leches" do tė thotė tri lloje qumėshti.

Trileēe
Trileēe
Nga: Xhesjana Topalli
Publikimi: 30/10/2017 13:56

Pėrbėrėsit pėr pandispanjėn:

6 vezė

200 gramė miell

200 gramė sheqer

pak vanilje pluhur

Pėrbėrėsit pėr kremin:

300 gramė qumėsht

300 gramė pana tė freskėt

300 gramė qumėsht i kondesuar

pak karamel

Pėrgatitja:

Ndajmė tė verdhat e vezėve nga tė bardhat dhe llojmė e i rrahim kėto tė fundit me rrahėsin elektrik. masė tė bardhė si shkumė. Nė kėtė pikė shtojmė me ngadalė sheqerin tė pėrzier me vaniljen duke e trazuar gjithmonė. Shtojmė mė pas tė verdhat e vezėve njė e nga njė e vazhdojmė ti rrahim pėrsėri. Pasi janė pėrzier mirė shtojmė miellin me kujdes qė tė mos bėhen kokrriza.

I trazojmė mirė derisa tė gjithė pėrbėrėsit tė jenė bashkuar e tė kenė formuar njė masė homogjene. E hedhim masėn e pėrgatitur nė njė tavė tė lyer me gjalpė. E vendosim tavėn tė piqet nė furrė tė nxehtė 180°C pėrreth 25-30 minuta.

Pasi ėshtė pjekur pandispanja e lemė tė ohet pak. Mė pas e nxjerrim nga tava dhe e shpojmė komplet. Nė njė enė hedhim qumėshtin dhe shtojmė ngadalė edhe qumėshtin panda, i trazojmė mirė bashkė derisa ky i fundit tė jetė shkrirė komplet. Hedhim panėn e freskėt nė tavėn qė kemi pjekur pandispanjėn. Vendosim sipėr pandispanjėn.

Hedhim mbi tė pėrgatitjen e qumėshtit. Sipėr shtojmė karamel (mund tė shtoni sipas dėshirės edhe ēokollatė tė shkrirė). Vendosim ėmbėlsirėn nė frigorifer pėr disa orė pėrpara se ta shėrbejmė. Mė pas e presim nė copa katrore tė vogla dhe e servirim.

Gatim tė mbarė dhe ju bėftė mirė!


Komentet (0)

Kontrolloni emrin dhe provojeni pėrsėri.
Kontrolloni vendodhjen dhe provojeni pėrsėri.
Kontrolloni komentin dhe provojeni pėrsėri.
Fjalėkalimi nuk ėshtė i saktė. Shkruani fjalėkalimin siē shihet nė fotografi dhe provojeni pėrsėri.
Shtoni komentin tuaj
Ju keni edhe 1000 karaktere


Shkruani fjalėn qė shikoni nė fotografi
kF5I8

Sharje dhe gjuhė agresive nuk lejohen nė Perspekti.
Reklamė