Amareta me Kokos
Teksti kėkues ėshtė gabim.
Teksti kėkues ėshtė gabim. Ju lutem pėrdorni vetėm shkronja dhe numra pėr tekstin kėrkues.
Kategoritė
Komenti nuk u shtua
Komenti juaj nuk u shtua. Ju lutem kontrolloni komentin dhe provojeni pėrsėri.
Komenti u shtua
Komenti juaj u shtua dhe do jetė i dukshėm automatikisht.

Amareta me Kokos

Kėto amareta kanė njė shtresė tė bollshme kokosi ndėrmjet dy shtresave ēokollatė. Shumė tė mira tė pėrdoren nė festime tė ndryshme dhe si ėmbėlsira apo shoqėruese tė ēajit, kafes apo qumėshtit.

Amareta me Kokos
Amareta me Kokos
Nga: Xhesjana Topalli
Publikimi: 05/02/2018 22:13

Pėrbėrėsit

1 filxhan gjalpė

2 filxhanė sheqer

4 vezė

1 e gjysmė lugė gjelle ekstrakt vaniljeje

2 filxhanė miell

3/4 lugė ēaji krem tartari

1/2 filxhan kakao pluhur

1/2 filxhan arra (tė copėtuara)

4 gota kokos (copa, tė paėmbėlsuara)

1 kuti qumėsht i kondensuar (i ėmbėlsuar)

Pėrgatitja

E nxehim paraprakisht furrėn nė 175 gradė Celcius. E lyejmė me yndyrė dhe miell tepsinė ku do e pjekim.

Nė njė tas tė madh, bashkojmė gjalpin dhe sheqerin nė njė masė kremoze. Rrahim brenda vezėt, pastaj e pėrziejmė me gjysmė luge ēaji vanilje.

Kombinojmė miellin, kremin e tartarit dhe kakaon; i pėrziejmė mirė nė rrahėsen e vezėve.

I hedhim brenda arra. Pėrhapim gjysmėn e kėsaj pėrzierjeje nė fund tė tepsisė qė e kemi bėrė gati pėr pjekje.

Bėjmė shtresėn e mesit. Nė njė tas mesatar, pėrziejmė bashkė kokosin, qumėshtin e kondensuar dhe njė lugė gjelle vanilje.

Shtrojmė me kujdes njė shtresė tė hollė mbi shtresėn e ēokollatės nė tepsi. Sipėr i hedhim ēokollatėn e mbetur. E pėrhapim mirė.

E pjekim pėr 45 deri nė 50 minuta nė furrėn qė ėshtė nxehur qė mė parė, derisa pjesa sipėr tė mos shkėlqejė. E lemė tė ftohet nė tepsi pėrpara se ta presim nė copa.


Komentet (0)

Kontrolloni emrin dhe provojeni pėrsėri.
Kontrolloni vendodhjen dhe provojeni pėrsėri.
Kontrolloni komentin dhe provojeni pėrsėri.
Fjalėkalimi nuk ėshtė i saktė. Shkruani fjalėkalimin siē shihet nė fotografi dhe provojeni pėrsėri.
Shtoni komentin tuaj
Ju keni edhe 1000 karaktere


Shkruani fjalėn qė shikoni nė fotografi

Sharje dhe gjuhė agresive nuk lejohen nė Perspekti.