Supė me salmon dhe presh
Teksti kėkues ėshtė gabim.
Teksti kėkues ėshtė gabim. Ju lutem pėrdorni vetėm shkronja dhe numra pėr tekstin kėrkues.
Kategoritė
Komenti nuk u shtua
Komenti juaj nuk u shtua. Ju lutem kontrolloni komentin dhe provojeni pėrsėri.
Komenti u shtua
Komenti juaj u shtua dhe do jetė i dukshėm automatikisht.

Supė me salmon dhe presh

Jo vetėm pse temperaturat janė tė ulėta dhe supa nevojitet pėr njė vakt tė ngrohtė por edhe sepse keni abuzuar disa ditė me radhė me mishin prandaj ėshtė koha qė tė ndryshoni shije!

Supė me salmon dhe presh
Supė me salmon dhe presh
Nga: Xhesjana Topalli
Publikimi: 06/01/2018 22:42

Koha e pėrgatitjes - 30 minuta

Pėrbėrėsit pėr 6 persona:

6 fileta salmoni tė freskėt pa lėkurė ose tė ngrirė (nė kėtė rast, nxirreni salmonin mė parė nga ngrirja dhe lėreni tė shkrihet ngadalė nė frigorifer)

1 qepė

2 presh - vetėm pjesa e bardhė e tyre

3 karota

lėngu i 1 limoni

1 tufė majdanoz

3 lugė gjalpė

400 mililitra pana pėr kuzhinė

300 mililitra lėng perimesh i valuar (nėse nuk keni kohė, mund ta pėrgatitni dhe me dado supe)

2 lugė miell

2 lugė mustardė

kripė, piper

Pėrgatitja:

1. Filetat e salmonit i ndajmė nė kubikė jo shumė tė vegjėl. Preshėt e pastruar, i presim nė rrota tė holla.

2. Karotat i qėrojmė, i lajmė, i presim nė rrota tė holla dhe mė pas i ziejmė nė tenxhere me ujė tė valuar derisa tė zbuten. Heqim karotat dhe ziejmė preshėt pėr 5 minuta qė nga momenti kur marrin valė. I kullojmė dhe i lėmė mėnjanė.

3. Nė njė tigan, tretim 1 lugė gjalpė dhe skuqim qepėn tė grirė hollė, karotat, preshin dhe kubikėt e salmonit. I skuqim pėr 6-8 minuta duke i pėrzier vazhdimisht me lugė druri. Heqim tiganin nga zjarri dhe e lėmė mėnjanė.

4. Nė njė tenxhere, shkrijmė 2 lugėt e gjalpit qė na kanė mbetur bashkė me miellin dhe kur ky I fundit tė marrė ngjyrė, shtojmė lėngun e valuar tė perimeve dhe e pėrziejmė vazhdimisht me rrahėsin e vezėve me dorė qė mielli tė mos krijojė kokrriza. Pas pak minutash, shtojmė panėn dhe mustardėn. E rregullojmė pėr kripė e piper. Shtojmė kėtu pėrzierjen me karota e salmon qė kemi nė tigan, i pėrziejmė me lugė druri dhe pas 2 minutash e heqim tenxheren nga zjarri. Shtojmė lėngun e limonit dhe supa ėshtė gati pėr t'u shėrbyer. Me copat jeshile tė preshit, tė prera hollė, dekorojmė pjatat.

Gatim tė mbarė dhe ju bėftė mirė!


Komentet (0)

Kontrolloni emrin dhe provojeni pėrsėri.
Kontrolloni vendodhjen dhe provojeni pėrsėri.
Kontrolloni komentin dhe provojeni pėrsėri.
Fjalėkalimi nuk ėshtė i saktė. Shkruani fjalėkalimin siē shihet nė fotografi dhe provojeni pėrsėri.
Shtoni komentin tuaj
Ju keni edhe 1000 karaktere


Shkruani fjalėn qė shikoni nė fotografi
f5S\

Sharje dhe gjuhė agresive nuk lejohen nė Perspekti.
Reklamė