Perspekti - Green Smoothies - nuk duhet ti mungojnė mėngjesit.
Teksti kėkues ėshtė gabim.
Teksti kėkues ėshtė gabim. Ju lutem pėrdorni vetėm shkronja dhe numra pėr tekstin kėrkues.
Kategoritė
Komenti nuk u shtua
Komenti juaj nuk u shtua. Ju lutem kontrolloni komentin dhe provojeni pėrsėri.
Komenti u shtua
Komenti juaj u shtua dhe do jetė i dukshėm automatikisht.

Green Smoothies - nuk duhet ti mungojnė mėngjesit.

Asnjėherė mos e anashkaloni mėngjesin. Ėshtė shumė i nevojshėm pasi iu plotėson me energji.

Smoothie, e pėrbėrė me mollė, limon dhe spinaq
Nga: Ndricim Topalli
Publikimi: 16/10/2015 21:08

Personat qė e anashkalojnė atė kanė tendencėn pėr tė fituar peshė, pasi konsumojnė shumė gjatė ditės. Veē kėsaj njerėzit tė cilėt shmangin mėngjesin duken keq dhe tė kėputur.

Ėshtė shumė e rėndėsishme pėrgatitja e njė lėngu tė shtrydhur nė mėngjes. Fakti qė iu merr pak minuata kohė nuk do tė thotė se duhet ta neglizhoni, pasi me anė tė njė smoothies do tė merrni shumė vitamina dhe minerale pėr shėndetin tuaj. Thjeshtė vini pak fantazinė tuaj nė punė, duke kombinuar fruta tė ndryshėm herė pas here. Ja ēfarė sjell konsumimi i kėtyre lėngjeve:

Lufton dobėsinė dhe lodhjen

Nėse nuk keni mundėsi qė tė kryeni disa ushtrime nė mėngjes pėr tė larguar ndjenjėn e lodhjes dhe tė dobėsisė ka disa mėnyra tė tjera me tė cilat mund tja dilni mbanė. Provoni tė shtrydhni perime apo fruta tė gjelbėrta, pasi ėshtė mjet magjik qė mund tju zgjidhė problemin. Falė kėsaj pije do tė ndiheni energjik dhe tė freskėt.

Janė ushqyese

Smoothi-et e gjelbra janė plot minerale dhe vitamina. Pėr shembull njė kombinim fantastik ėshtė: lakėr jeshile, dardha dhe mollė tė cilat pėrmbajnė vitaminė A, C dhe kalium.

Mėngjes me kalori tė ulta

Ata qė mendojnė se mos konsumimi i mėngjesit iu krijon mundėsi pėr tė humbur peshė e kanė gabim. Mėngjesi ėshtė vakti mė i rėndėsishėm i ditės. Nė qoftė se ju pini smoothies nuk do tė fitoni kurrė peshė. Eshtė e rėndėsishme qė tė konsumoni smoothie perimesh, pasi smoothiet e frutave pėrmbajnė shumė sheqer. Megjithatė ju bėjmė me dije se sheqeri i frutave tė freskėta ėshtė i rafinuar dhe jo aq i dėmshėm sa mund tė gjendet nė karamele apo ēokollata. Bananet janė relativisht mė tė ėmbla dhe me kalori mė tė larta se frutat e tjera. Nėse ju i pėrjashtoni kėto jeni nė rregull. Mundohuni tė zgjidhni frutat e duhura pėr njė smoothie tė shėndetshme.

Konsumoni sa mė shumė antioksidantė

Smoothie me perime

Perimet dhe frutat ndihmojnė nė luftėn kundėr kancerit. Antioksidantėt ju ndihmojnė tė qendroni tė shėndetshėm, tė rinj dhe tė jetoni sa mė gjatė. Shtrydhja e domateve, karrotave dhe specave ėshtė njė produkt i mrekullueshėm pėr bukurinė dhe shėndetin tuaj. Lėkura juaj do tė bėhet rrezatuese, flokėt tuaj tė butė dhe me shkėlqim ndėrsa thonjė mė tė fortė. Kujdes, pini smoothies jeshil nė vend tė pijeve me kafetinė.

Reklamė

Komentet (0)

Kontrolloni emrin dhe provojeni pėrsėri.
Kontrolloni vendodhjen dhe provojeni pėrsėri.
Kontrolloni komentin dhe provojeni pėrsėri.
Fjalėkalimi nuk ėshtė i saktė. Shkruani fjalėkalimin siē shihet nė fotografi dhe provojeni pėrsėri.
Shtoni komentin tuaj
Ju keni edhe 1000 karaktere


Shkruani fjalėn qė shikoni nė fotografi
D,;$Q

Sharje dhe gjuhė agresive nuk lejohen nė Perspekti.
Reklamė