Perspekti - Kina paralajmėron superautomobilin elektrik.
Teksti kėkues ėshtė gabim.
Teksti kėkues ėshtė gabim. Ju lutem pėrdorni vetėm shkronja dhe numra pėr tekstin kėrkues.
Kategoritė
Komenti nuk u shtua
Komenti juaj nuk u shtua. Ju lutem kontrolloni komentin dhe provojeni pėrsėri.
Komenti u shtua
Komenti juaj u shtua dhe do jetė i dukshėm automatikisht.

Kina paralajmėron superautomobilin elektrik.

Multimilioneri kinez Jia Yueting ka publikuar disa skica paralajmėruese tė rivalit tė Tesla Model S.

Kina paralajmeron superautomobilin elektrik
Nga: Ndricim Topalli
Publikimi: 16/10/2015 21:41

Yueting ėshtė pronari i njė kompanie tė quajtur Leshi Internet Information & Technology Corp (LeTV), qė shėrben si version kinez i Netflixit, ofruesit tė transmetimit tė medieve nė webfaqen online. Tani kjo kompani po synon tė rivalizojė automobilin e njohur amerikan.

Automobili i ri Kinez

Pėr tė bėrė kėtė, Yueting ka vendosur tė investojė 1.2 miliardė dollarė tė aksioneve tė tij nė kompani dhe ka punėsuar 600 inxhinierė, dizajnerė dhe punėtorė tjerė nga kompani tė mėdha si BMW, General Motors dhe Tesla. LeTV madje ka nisur partneritetin me Aston Martinin pėr tu futur nė tregun e automobilizmit.

Automobili i ri kinez mbrapa

Nė krye tė projektit ėshtė Tony Nie qė sė fundmi ka thėnė se rivali i Model S do tė pėrdorė motorin elektrik tė krijuar nga kompania dhe nuk do tė bartė bateri tė prodhuar nga kompanitė tjera. Ky automobil deri tani njihet me emrin Le Supercar (Le nėnkupton i lumtur nė gjuhėn kineze).

Nėse gjithēka shkon sipas planit, automobili elektrik kinez do tė dalė nė shitje mė 2017, njė vit pas prezantimit nė Beijing Motor Show qė do tė mbahet nė prill, raporton WCF.


Reklamė


Komentet (0)

Kontrolloni emrin dhe provojeni pėrsėri.
Kontrolloni vendodhjen dhe provojeni pėrsėri.
Kontrolloni komentin dhe provojeni pėrsėri.
Fjalėkalimi nuk ėshtė i saktė. Shkruani fjalėkalimin siē shihet nė fotografi dhe provojeni pėrsėri.
Shtoni komentin tuaj
Ju keni edhe 1000 karaktere


Shkruani fjalėn qė shikoni nė fotografi
e*lQB

Sharje dhe gjuhė agresive nuk lejohen nė Perspekti.
Reklamė