Perspekti - Si duhet ta ngisni makinėn nė mjegull?
Teksti kėkues ėshtė gabim.
Teksti kėkues ėshtė gabim. Ju lutem pėrdorni vetėm shkronja dhe numra pėr tekstin kėrkues.
Kategoritė
Komenti nuk u shtua
Komenti juaj nuk u shtua. Ju lutem kontrolloni komentin dhe provojeni pėrsėri.
Komenti u shtua
Komenti juaj u shtua dhe do jetė i dukshėm automatikisht.

Si duhet ta ngisni makinėn nė mjegull?

Mjegulla ėshtė makth i keq pėr tė gjithė shoferėt. Fenomeni qė na verbon, pa marrė parasysh se sa pėrvojė keni me timon, thjesht kur shfaqet poshtė nė rrugė, sjell telashe pėr ngarėsit e makinave.

Si tė ngisni makinėn nė mjergull
Si tė ngisni makinėn nė mjergull
Nga: Ndricim Topalli
Publikimi: 27/10/2015 14:43

Meqė jemi nė prag tė dimrit, mjegullat shfaqen shpesh nė rrugė dhe tani ėshtė koha e duhur tė jemi vigjilent, ose tė mėsojnė diēka tė re kur ėshtė fjala pėr ngarjen nė mjegull.

Pa nxitim:

Gabimi mė i madh i shoferėve ėshtė se pasi hasin mjegullėn, duan tė dalin nga ajo sa ma shpejt. Asnjėherė mos nxitoni pėr tė dalė sa mė parė nga mjegulla, sepse atėherė ndodhin aksidentet. Ngarja nėpėr mjegull duhet tė jetė e ngadalshme dhe duhet tė jeni tė durueshėm, nė tė kundėrtėn ka mė pak gjasa ti shmangeni aksidentit. Ndiqni shpejtėsimatėsin, sepse ndoshta jeni duke lėvizur mė shpejt se sa duhet.

Si tė ngisni makinėn nė rrugė me kthesa

Si tė ngisni makinėn nė rrugė me kthesa

Distanca:

Njė nga gjėrat themelore gjatė ngarjes nėpėr mjegull, ėshtė mbajtja e distancės mė tė madhe nga makinat qė lėvizin pėrpara. Edhe pse shumica e shoferėve i ngjiten prapa makinės para tyre pėr tė pasur vizion mė tė qartė, kjo mund tė jetė shumė e rrezikshme, sepse edhe shoferi i makinės qė ėshtė pėrpara, e ka dukshmėrinė e zvogėluar nga mjegulla. Kėto janė situata ku ndodhin aksidente zinxhirore nė mjegull.

Mbani anėn e djathtė:

Shumė shoferė nė mjegull ndjekin vijėn e qendrės nė rrugė qė ėshtė shumė e rrezikshme, sidomos nėse rruga ėshtė dy kahėshe. Nėse ana e djathtė ėshtė e shėnuar me linjėn e rregullave tė trafikut, kėshilla mė e mirė ėshtė pėr tė mbajtur atė linjė, pėrkatėsisht ajo tė jetė udhėzues pėr tė shmangur makinat qė vijnė nga drejtimi i kundėrt, por edhe ndihmesė nga dritat qė mund tju verbojnė.

Kyēni ngrohėsin e xhamave:

Meqė mjegulla mund tė formojė lagėshti, kyēni ngrohėsin e xhamave dhe aktivizoni fshesat e xhamave pėr tė pasur dukshmėri mė tė mirė.

Dritat pėr mjegull:

Sigurisht se njė nga gjėrat mė tė rėndėsishme janė dritat e mjegullės. Nėse keni ato nė makinėn tuaj, pėrdorini ato, sepse ato janė tė vendosura nė pjesėn e ulėt dhe tė drejtuara drejt fundit, qė gjatė mjegullės, ėshtė zgjidhje e vetme pėr ndriēimin e rrugės dhe pėr tė parandaluar verbimin e shoferėve tė tjerė, sepse kur pėrdoren dritat e gjata nė mjegull, vjen deri te reflektimi i saj.
Komentet (0)

Kontrolloni emrin dhe provojeni pėrsėri.
Kontrolloni vendodhjen dhe provojeni pėrsėri.
Kontrolloni komentin dhe provojeni pėrsėri.
Fjalėkalimi nuk ėshtė i saktė. Shkruani fjalėkalimin siē shihet nė fotografi dhe provojeni pėrsėri.
Shtoni komentin tuaj
Ju keni edhe 1000 karaktere


Shkruani fjalėn qė shikoni nė fotografi
>VKe5

Sharje dhe gjuhė agresive nuk lejohen nė Perspekti.
Reklamė