Arti nė Indi.
Teksti kėkues ėshtė gabim.
Teksti kėkues ėshtė gabim. Ju lutem pėrdorni vetėm shkronja dhe numra pėr tekstin kėrkues.
Kategoritė
Komenti nuk u shtua
Komenti juaj nuk u shtua. Ju lutem kontrolloni komentin dhe provojeni pėrsėri.
Komenti u shtua
Komenti juaj u shtua dhe do jetė i dukshėm automatikisht.

Arti nė Indi.

Nė territoret indiane tė parėt hynė Gaznavidėt dhe Guridėt nė shekullin e IX.

Pjesė nga Kompleksi Kutb nė Delhi, Indi, qė u konstruktua gjatė kohės sė sulltanatit tė Delhit.
Pjesė nga Kompleksi Kutb nė Delhi, Indi, qė u konstruktua gjatė kohės sė sulltanatit tė Delhit.
Nga: Xhesjana Topalli
Publikimi: 20/08/2017 00:13

Nė territoret indiane tė parėt hynė Gaznavidėt dhe Guridėt nė shekullin e IX, nuk u bėnė autonom gjer nė vitin 1206, kur Muizzi, ose mbretėrit sllavė, arritėn fuqi dhe themeluan sulltanatin e Delhit. Mė vonė u formuan edhe sulltanate tjera nė Bengal, Kashmir, Gujarat, Jaunpur, Malwa dhe ne veri tė Dekkanit (Bahmanidėt). Ata u ndanė gradualisht nga tradita persiane duke formuar njė qasje tė re ndaj arkitekturės dhe urbanizmit. Arritjet artistike nuk janė studiuar po thuajse fare nė kėto rajone, por arti i ilustrimeve tė dorėshkrimeve ėshtė shumė mirė i njohur. Periudha e sulltanateve pėrfundoi me ardhjen nė pushtet tė Perandorisė Mugale tė cilėt vazhdimisht rritėn territoret e tyre.

Arkitektura nė kėtė territor u zhvillua dukshėm, posaēėrisht ndėrtimi i xhamive dhe objekteve tjera ėshtė mirė i njohur. Njė nga objektet madhėshtore me vlerė botėrore tė kėsaj kohe ėshtė Taxh Mahalla qė u ndėrtua nga Shah Jahan, mbret mysliman.

Reklamė

Komentet (0)

Kontrolloni emrin dhe provojeni pėrsėri.
Kontrolloni vendodhjen dhe provojeni pėrsėri.
Kontrolloni komentin dhe provojeni pėrsėri.
Fjalėkalimi nuk ėshtė i saktė. Shkruani fjalėkalimin siē shihet nė fotografi dhe provojeni pėrsėri.
Shtoni komentin tuaj
Ju keni edhe 1000 karaktere


Shkruani fjalėn qė shikoni nė fotografi
'^ =2

Sharje dhe gjuhė agresive nuk lejohen nė Perspekti.
Reklamė