Arti nė Perandoritė Safavide dhe Kaxhare.
Teksti kėkues ėshtė gabim.
Teksti kėkues ėshtė gabim. Ju lutem pėrdorni vetėm shkronja dhe numra pėr tekstin kėrkues.
Kategoritė
Komenti nuk u shtua
Komenti juaj nuk u shtua. Ju lutem kontrolloni komentin dhe provojeni pėrsėri.
Komenti u shtua
Komenti juaj u shtua dhe do jetė i dukshėm automatikisht.

Arti nė Perandoritė Safavide dhe Kaxhare.

Arti kaxhar u dallua me zhvillimin e pikturimit me ngjyra vaji si dhe me prodhimet e ēelikut.

Arti kaxhar u dallua me zhvillimin e pikturimit me ngjyra vaji si dhe me prodhimet e ēelikut.
Arti kaxhar u dallua me zhvillimin e pikturimit me ngjyra vaji si dhe me prodhimet e ēelikut.
Nga: Xhesjana Topalli
Publikimi: 28/08/2017 22:30

Dinastia Safavide, (mori emrin nga Sheikh Safi-od-Din of Ardabil), qė shtrihej nė Iran u themelua nė vitin 1501 dhe u zgjerua e ekzistoi gjer nė vitin 1786, si kryeqytet kishin Isfahanin.

Suksesi primar dhe ēelėsi i zhvillimit tė gjithanshėm nė periudhėn safavide ishte bashkimi i tėrė territorit Persian nėn njė kontroll tė vetme si dhe hapja e vendit ndaj Evropės pėrmes tregtisė sė ndėrsjellėt.

Kjo ndikoi qė Isfahani tė bėhet njė nga qytetet mė tė mrekullueshėm nė Persi. Kjo hapje e territoreve tė dinastisė ndaj Evropės ndikoi nė rritjen e tregtisė nė tė mira e mė vonė arti dhe letėrsia safavide kishte ndikim nė Evropė.

Kjo ishte periudha e Sheh Abbasit I (1571-1629) i cili nxiti edhe zhvillimin e artit nė pėrgjithėsi e nė veēanti zhvillimin e arkitekturės duke ndėrtuar njė numėr tė madh parqesh, pallate, njė treg tė madh si dhe xhaminė e madhe mbretėrore.

Veē kėsaj nė kėtė periudhė u zhvillua gjithashtu edhe arti i prodhimeve qeramike dhe lustrimit tė dorėshkrimeve.

Nė shekullin XVII u zhvillua lloj i ri i pikturimit bazuar rreth albumit. Albumet ishin punime specialistėsh tė cilėt bashkoheshin dhe nė njė fletė tė vetme realizonin pikturim, vizatim ose kaligrafi nga autorė tė ndryshėm. Nganjėherė punimet realizoheshin nga librat e vjetėr dhe nganjėherė si punime tė pavarura.

Pas rėnies sė dinastisė safavide sė fundi erdhi dinastia Kaxhare nė vitin 1785 dhe ekzistoi gjer pas Luftės sė Parė Botėrore (1925), themeluar nga fiset turkmene.

Arti kaxhar u dallua me zhvillimin e pikturimit me ngjyra vaji si dhe me prodhimet e ēelikut.

Reklamė

Komentet (0)

Kontrolloni emrin dhe provojeni pėrsėri.
Kontrolloni vendodhjen dhe provojeni pėrsėri.
Kontrolloni komentin dhe provojeni pėrsėri.
Fjalėkalimi nuk ėshtė i saktė. Shkruani fjalėkalimin siē shihet nė fotografi dhe provojeni pėrsėri.
Shtoni komentin tuaj
Ju keni edhe 1000 karaktere


Shkruani fjalėn qė shikoni nė fotografi
c$IfW

Sharje dhe gjuhė agresive nuk lejohen nė Perspekti.