Njė pėrshkrim i pėrgjithshėm i baktereve.
Teksti kėkues ėshtė gabim.
Teksti kėkues ėshtė gabim. Ju lutem pėrdorni vetėm shkronja dhe numra pėr tekstin kėrkues.
Kategoritė
Komenti nuk u shtua
Komenti juaj nuk u shtua. Ju lutem kontrolloni komentin dhe provojeni pėrsėri.
Komenti u shtua
Komenti juaj u shtua dhe do jetė i dukshėm automatikisht.

Njė pėrshkrim i pėrgjithshėm i baktereve.

Bakteret janė zakonisht njė mikrometra pak nė gjatėsi, bakteret kanė njė gamė tė gjerė tė formave, tė cilat janė: koke, cilindrike, spirale.

Bakteret janė zakonisht njė mikrometra pak nė gjatėsi, bakteret kanė njė gamė tė gjerė tė formave, tė cilat janė: koke, cilindrike, spirale.
Bakteret janė zakonisht njė mikrometra pak nė gjatėsi, bakteret kanė njė gamė tė gjerė tė formave, tė cilat janė: koke, cilindrike, spirale.
Nga: Xhesjana Topalli
Publikimi: 09/07/2017 22:36

Bakteret janė mikroorganizma njėqelizorė. Njė qelizė bakteriale kryen tė gjitha funksionet qė karakterizojnė jetėn.

Bakteret jetojnė gati kudo nė tokė, nė ujė, nė ajėr, nė organizmin e shtazėve dhe bimėve. Pra bakteret janė pėrcjellėse tė litosferės, hidrosferės dhe atmosferės dhe numėrohen si pėrbėrės thelbėsorė tė biosferės.

Forma e baktereve

Ndėr bakteret janė tė njohura kėto forma themelore:

1. Sferike (topthore)-koke

2. Shkopthore ose cilindrike,

3. Spirale (e lakuar),

4. Penjėzore.

Format kokė

Nė hapėsirė mund tė jenė tė organizuara individualisht (mikrokoke), dy nga dy (diplokoke), nė vargje tė gjata ose tė shkurtra (streptokoke), nė formė tetradash (tetrakoke), si grumbuj nė formė tė veshit tė rrushit (stafilokoke).

Format e cilindrike.

Nė tė vėrtetė, janė forma shkopthore qė lakohen (pėrdridhen) rreth boshtit tė paramenduar. Format vibrio kanė njė gjysmė tė pėrdredhur, ato spirale shumė tė pėrdredhura tė shtrira-tė tėrhequra dhe format spiroketa kanė shumė spirolizime tė ngjeshura.

Format shkopthore janė cilindra qė nė mikroskop i shohim tė vequara-monobacile tė grupuara nga dy diplobacile dhe nė vargje streptobacile.

Kėshtu duhet theksuar se format shkopthore nėse nuk kanė aftėsi tė krijimit tė sporeve quhen asporagjene (forma shkopthore te tipit bacterium) dhe sporogjene qė kanė aftėsi tė krijojnė spore (forma shkopthore tė tipit bacillus).

Madhėsia e baktereve

Madhėsia e baktereve matet me mikrometra dhe sillet prej 0,0-1,5 (koket), 4-9 (bacilet) dhe 9-15 (format spirale).

Reklamė

Komentet (0)

Kontrolloni emrin dhe provojeni pėrsėri.
Kontrolloni vendodhjen dhe provojeni pėrsėri.
Kontrolloni komentin dhe provojeni pėrsėri.
Fjalėkalimi nuk ėshtė i saktė. Shkruani fjalėkalimin siē shihet nė fotografi dhe provojeni pėrsėri.
Shtoni komentin tuaj
Ju keni edhe 1000 karaktere


Shkruani fjalėn qė shikoni nė fotografi
39+JY

Sharje dhe gjuhė agresive nuk lejohen nė Perspekti.
Reklamė