Fjalori Ekonomik - Fjalė me shkronjėn M.
Teksti kėkues ėshtė gabim.
Teksti kėkues ėshtė gabim. Ju lutem pėrdorni vetėm shkronja dhe numra pėr tekstin kėrkues.
Kategoritė
Komenti nuk u shtua
Komenti juaj nuk u shtua. Ju lutem kontrolloni komentin dhe provojeni pėrsėri.
Komenti u shtua
Komenti juaj u shtua dhe do jetė i dukshėm automatikisht.

Fjalori Ekonomik - Fjalė me shkronjėn M.

Perspekti sjell pėr ju fjalorin ekonomik. Fjalėt ekonomike me shkronjėn M.

Fjalori Ekonomik - Fjalė me shkronjėn M.
Fjalori Ekonomik - Fjalė me shkronjėn M.
Nga: Xhesjana Topalli
Publikimi: 09/10/2017 18:02

Mall Inferior

Njė mall pėr tė cilin nėse kushtet e tjera nuk ndryshojnė njė rritje nė tė ardhura con nė njė rėnie tė kėrkesės.

Mekanizmi i Transmisionit i Politikės Monetare

Njė politikė monetare rezulton eficiente nėse vendimet e marra pėr ndryshimin e qėndrimit (nė lidhje me ndryshimin e normave tė interesit), pėrcillen nė kohėn e duhur nė ekonomi. E tėrė rruga qė pėrshkon vendimi politik, i ngjan njė skeme, tė themi si ato tė shpėrndarjes sė energjisė elektrike, qė nė gjuhėn bankare njihet si skemė e transmisionit tė politikės monetare. Secila pjesė e kėsaj skeme luan rolin e vet nė vendimpėrcjellje apo nė thithjen e sinjaleve qė banka qendrore lėshon, pėr arritjen e objektivit final pėr tė cilin pėrgjigjet. Nėse marrim rastin e Shqipėrisė, njė skemė do tė kishte kanalet e saj tė transmisionit qė mund tė jenė: kanali i kredisė, i pėrqindjeve tė interesit, i kursit tė kėmbimit, i qeverisė e shumė e shumė kanale tė tjera, ndikimi i tė cilave finalizohet tek njė vlerė e parashikuar pėr inflacionin. Skema materializohet nė njė kombinim faktorėsh tė vendosur nė njė model makroekonomik, qė pėrpiqet tė kapė sa mė shumė informacion nga ekonomia e vendit.

Mall Bashkėplotėsues

Dy mallra pėr tė cilat njė rritje e ēmimit tė njėrit ēon nė njė ulje tė kėrkesės pėr tjetrin.

Mjet

Ēdo artikull me vlerė ekonomike qė njė person apo njė kompani mund tė ketė nė pronėsi, sidomos artikuj qė mund tė kthehen lehtėsisht nė para nė dorė (cash).

Monopoli i Emetimit

E drejta ekskluzive e njė institucioni pėr tė emetuar para, pėrbėn monopolin e emetimit. Nė Shqipėri, monopoli pėr tė emetuar para i pėrket Bankės sė Shqipėrisė dhe kjo ėshtė e sanksionuar me ligj. Institutet e emetimit tė Eurozonės, e kanė transferuar nė Bankėn Qendrore Evropiane tė drejtėn e monopolit tė tyre tė mėparshėm, qė i autorizonte pėr tė emetuar para nė monedhėn e tyre kombėtare.


Komentet (0)

Kontrolloni emrin dhe provojeni pėrsėri.
Kontrolloni vendodhjen dhe provojeni pėrsėri.
Kontrolloni komentin dhe provojeni pėrsėri.
Fjalėkalimi nuk ėshtė i saktė. Shkruani fjalėkalimin siē shihet nė fotografi dhe provojeni pėrsėri.
Shtoni komentin tuaj
Ju keni edhe 1000 karaktere


Shkruani fjalėn qė shikoni nė fotografi
7X"OB

Sharje dhe gjuhė agresive nuk lejohen nė Perspekti.
Reklamė