Perspekti - Si mund tė bėheni i pavarur financiarisht?
Teksti kėkues ėshtė gabim.
Teksti kėkues ėshtė gabim. Ju lutem pėrdorni vetėm shkronja dhe numra pėr tekstin kėrkues.
Kategoritė
Komenti nuk u shtua
Komenti juaj nuk u shtua. Ju lutem kontrolloni komentin dhe provojeni pėrsėri.
Komenti u shtua
Komenti juaj u shtua dhe do jetė i dukshėm automatikisht.

Si mund tė bėheni i pavarur financiarisht?

Ti nuk e pėlqen punėn qė bėn, ti nuk po ndjek ėndėrrat e tua si njė lider, ti nuk kalon shumė kohė me fėmijėt e tu, dhe ti je shumė i stresuar pėr paratė.

Si mund tė bėheni i pavarur financiarisht?
Si mund tė bėheni i pavarur financiarisht?
Nga: Xhesjana Topalli
Publikimi: 29/01/2018 14:41, Ndryshuar: 29/01/2018 21:46

Nėse kjo letėr mund tė tė ndihmojė ty, do tė ishte njė privilegj pėr Perspekti.

Kjo ėshtė njė ndėrhyrje! Po iu them se kam gjetur zgjidhjen pėr ēdo problem financiar dhe sfidė qė jeta na ofron. Zgjidhja mban emrin Pete Adeney, ose siē e njohin ndryshe Mr. Money Mustache (MMM), (Z. Pasanik me Mustaqe), dhe ai ka blogun mė tė mirė nė internet pėr paratė nė internet.

MMM ėshtė njė nga burrat qė mėsoi tė vija nė lėvizje startup-in tim. Ai ka rreth dy milionė lexues, dhe kur ata ndjekin leksionet e tij pėr rreth dy vjet, ata arrijnė njė "liri" financiare dhe mund tė bėjnė ēfarė tė duan me jetėn e tyre, pa pasur stresin e rrogės.

Pėr shembull:

1. Tė largohen nga puna dhe tė nisin njė kompani tė tyren.

2. Tė largohen nga puna dhe tė udhėtojnė pėr muaj me rradhė.

3. Tė largohen nga puna, tė bėjnė pushim, dhe tė kalojnė kohė pranė familjes.

4. Tė largohen nga puna, tė bėjnė pushim, dhe tė fokusohen te pasionet e tyre.

5. Tė largohen nga puna dhe tė gjejnė njė punė qė e pėlqejnė pavarėsisht nga rroga.

6. Tė mos largohen nga puna sepse ata e duan punėn qė bėjnė por tė mos mos stresohen mė pėr paratė.

E di pėr ēfarė po iu flasė sepse pikėn 1 dhe 2 unė i arrita para 5 vitesh, dhe MMM arriti pikat 3 dhe 4 para 10 vitesh nė moshėn 30 vjeēare me njė rrogė mesatare pa ndonjė tė papritur financiare. Dhe ai nuk jeton poshtė urės; ai ka njė shtėpi tė mahnitshme nė njė lagje shumė tė bukur. Dhe tė gjitha kėto i ka arritur vet pa strese tė tepėrta.

Liria financiare brenda njė periudhe 10 vjeēare kėrkon tre vendime:

Vendimi #1

Ndryshimet e vogla nė zakonet e tuat tė shpenzimit tė parave nuk do tė ndikojnė absolutisht nė lumturinė tėnde tė pėrditshme, por paratė qė kurseni do tė thyejnė prangat e skllavėrisė nga rroga, dhe kjo do tė ketė njė ndikim pozitiv nė lumturinė tuaj. MMM thotė se ti je i ulėt, minimalist, apo i ekzagjeruar. Ka tė bėjė mė shumė me pėrdorimin e logjikės dhe shkencėn pėr tė dizenjuar njė jetesė mesatare nė mėnyrė qė tė jetoni mė tė lumtur.

Vendimi #2

Lumturia rrjedh nga shumė burime, por asnjė nga kėto burime nuk pėrfshin makina apo ēanta tė reja. Po, Mik i Dashur, makinat e reja Europiane tė sjellin lumturi. Por 1.800 dollarė mesatarisht pėr qeranė do tė tė kushtojė 273 682 dollarė pėr 10 vitet nė vazhdim. Kjo do tė tė afrojė mė shumė me lirinė financiare, e cila do tė bėjė akoma mė tė lumtur. Hiq dorė nga qeraja pėr makinat luksoze dhe kėnaqu me njė Camrys tė pėrdorur super tė fortė pėr vetėm 20 000 dollarė.

Vendimi #3

Kupto se ti e kontrollon jetėn tėnde dhe ti e zgjedh "aventurėn tėnde". Ti e zgjedh vetė ku do tė jetosh, ku ti edukosh fėmijėt, ku tė bėsh pazar, dhe sa para tė shpenzosh.

Nė fakt, jeta ėshtė njė lojė e madhe ku ti duhet "tė zgjedhėsh aventurėn tėnde" ku zėri jot i brendshėm do tė jetė komentatori. Kur ishim fėmijė, zėri jonė i brendshėm asnjėherė nuk na ēonte nė drejtimin e gabuar. "Unė dua tė dalė jashtė e tė luaj." "Mua mė pėlqen shkenca." "Njė ditė unė do tė bėhem austronaut."

Por tani qė jemi mė tė rritur, zėri jonė i brendshėm thotė, "Sot, mė duhet tė punojė deri vonė." "Duhet tė shmang trafikun." "Njė ditė unė do tė dalė nė pension." Si manipulohet zėri jonė i brendshėm? Pėrmes zėrave tė jashtėm.

Edhe pse delikat, por akoma mė tė fortė, zėrat e jashtėm, shitėsit, mamatė, apo miqtė, janė gjithmonė tė vazhdueshėm saqė duket sikur ne nuk kemi zgjidhje tjetėr pėrveēse t'i dėgjojmė. "Nėse nuk punoj mjaftueshėm, unė do tė humbas punėn dhe nė do tė humbasim shtėpinė tonė tė bukur, makinėn tonė tė shtrenjtė dhe pushimet e pėrvitshme nė resorte."

Kėtu qėndron problemi: Ti e ke nė dorė zgjidhjen pėr kėtė ēėshtje. Ti mund ti bllokosh kėta zėra tė jashtėm, tė dėgjosh folėsin tėnd tė brendshėm, dhe si pėrfundim tė zgjedhėsh vetė aventurėn tėnde.

Reklamė

Komentet (0)

Kontrolloni emrin dhe provojeni pėrsėri.
Kontrolloni vendodhjen dhe provojeni pėrsėri.
Kontrolloni komentin dhe provojeni pėrsėri.
Fjalėkalimi nuk ėshtė i saktė. Shkruani fjalėkalimin siē shihet nė fotografi dhe provojeni pėrsėri.
Shtoni komentin tuaj
Ju keni edhe 1000 karaktere


Shkruani fjalėn qė shikoni nė fotografi
HSL)k

Sharje dhe gjuhė agresive nuk lejohen nė Perspekti.
Reklamė