Implikimet filozofike tė fizikės.
Teksti kėkues ėshtė gabim.
Teksti kėkues ėshtė gabim. Ju lutem pėrdorni vetėm shkronja dhe numra pėr tekstin kėrkues.
Kategoritė
Komenti nuk u shtua
Komenti juaj nuk u shtua. Ju lutem kontrolloni komentin dhe provojeni pėrsėri.
Komenti u shtua
Komenti juaj u shtua dhe do jetė i dukshėm automatikisht.

Implikimet filozofike tė fizikės.

Lindja e fizikės si shkencė nė shumė mėnyra i detyrohet filozofisė sė lashtė greke.

Filozofė tė ndryshėm grekė avancuan teoritė e tyre tė natyrės.
Filozofė tė ndryshėm grekė avancuan teoritė e tyre tė natyrės.
Nga: Xhesjana Topalli
Publikimi: 28/05/2017 16:48

Filozofė tė ndryshėm grekė avancuan teoritė e tyre tė natyrės. Kėto filluan qė nga pėrpjekjet e para tė Talesit pėr tė karakterizuar lėndėn, deduktimet e Demokritit se lėnda duhet tė reduktohet nė njė gjendje tė pandryshueshme, deri tek astronomia e Ptolemeut.

Libri i Aristotelit Fizika mbeti burimi i vetėm formal i shkencės deri kur Galileo Galilei filloi tė eksperimentonte pėr tė provuar vėrtetėsinė e pohimeve. Deri nė shekullin e 18-tė, fizika ishte e njohur si "Filozofia Natyrore".

Nga fillimi i shekullit tė 19-tė fizika filloi tė cilėsohej si njė disiplinė e veēantė e ndarė nga filozofia dhe shkencat e tjera. Fizika, si me pjesėn tjetėr tė shkencės, mbėshtetet nė filozofinė e shkencės pėr tė dhėnė njė pėrshkrim adekuat tė metodės shkencore.

Metoda shkencore pėrdor arsyetime a priori ose a posteriori si dhe pėrdorimin e inferencave Baeziane pėr tė matur vlefshmėrinė e njė teorie tė caktuar.

E vėrteta gjendet vetėm nė thjeshtėsi, dhe jo nė shumėllojshmėrinė dhe konfuzionin e gjėrave.

Zhvillimi i fizikės i ka dhėnė pėrgjigje shumė pyetjeve tė filozofėve tė lashtė, por gjithashtu ka ngritur edhe pyetje tė reja. Filozofia e fizikės, studimi i ēėshtjeve filozofike rreth fizikės, pėrfshin tema tė tilla si natyra e hapėsirės dhe kohės, determinizmin, dhe pikėpamje metafizike tė tilla si empiricizmi, realizmi dhe natyralizmi.

Shumė fizikantė kanė shkruar pėr implikimet filozofike tė punės sė tyre, pėr shembull Laplasi, i cili hodhi tezėn e determinizmit kauzal, Ervin Shrodingeri, i cili shkroi mbi mekanikėn kuantike.

Matematikani fizicist Roger Penrose ėshtė quajtur njė Platonist nga Stephen Hawking, njė ēėshtje qė Penrose e diskuton nė librin e tij Rruga drejt realitetit. Hawking i referohet vetvetes si njė reduktionist i paturpshėm, gjė e cila bie ndesh me idetė e Penrose.

Reklamė

Komentet (0)

Kontrolloni emrin dhe provojeni pėrsėri.
Kontrolloni vendodhjen dhe provojeni pėrsėri.
Kontrolloni komentin dhe provojeni pėrsėri.
Fjalėkalimi nuk ėshtė i saktė. Shkruani fjalėkalimin siē shihet nė fotografi dhe provojeni pėrsėri.
Shtoni komentin tuaj
Ju keni edhe 1000 karaktere


Shkruani fjalėn qė shikoni nė fotografi
GB7'$

Sharje dhe gjuhė agresive nuk lejohen nė Perspekti.