Ngjarjet e rėndėsishme historike tė datės 16 Shtator.
Teksti kėkues ėshtė gabim.
Teksti kėkues ėshtė gabim. Ju lutem pėrdorni vetėm shkronja dhe numra pėr tekstin kėrkues.
Kategoritė
Komenti nuk u shtua
Komenti juaj nuk u shtua. Ju lutem kontrolloni komentin dhe provojeni pėrsėri.
Komenti u shtua
Komenti juaj u shtua dhe do jetė i dukshėm automatikisht.

Ngjarjet e rėndėsishme historike tė datės 16 Shtator.

16 Shtatori ėshtė dita e 259 e kalendarit Gregorian (dita e 260 nė vitin e brishtė) - kėshtu qė deri nė fund tė vitit kanė mbetur edhe 106 ditė.

Ngjarjet e rėndėsishme historike tė datės 16 Shtator.
Ngjarjet e rėndėsishme historike tė datės 16 Shtator.
Nga: Xhesjana Topalli
Publikimi: 22/10/2017 19:20

Ngjarje tė ndodhura nė datėn 16 Shtator

307 - Perandori SeveRus II ėshtė kapur dhe burgosur nė Tres Tabernae. Ai mė vonė ėshtė ekzekutuar (ose ėshtė detyruar tė kryejė vetėvrasje) pasi Galerius pushton Italinė.

1400 - Owain Glyndur ėshtė shpallur Prince of Wales nga ndjekėsit e tij.

1620 - Pelegrinėt lundrojnė nga Anglia nė Mayflower.

1701 - James Francis Edward Stuart, i quajtur ndonjėherė "Pretendues i Vjetėr", bėhet kėrkuesi i Jakobit nė fronet e Anglisė dhe Scotlanvd.

1732 - Nė Campo Maior, Portugali, njė stuhi godet armatimin dhe njė shpėrthim i dhunshėm, duke vrarė dy tė tretat e banorėve tė saj.

1776 - Lufta Revolucionare Amerikane: Beteja e Harlem Heights ėshtė luftuar.

1779 - Lufta Revolucionare Amerikane: Rrethimi Franko-Amerikan i Savannah fillon.

1810 - Me Grito de Dolores, babai Miguel Hidalgo fillon luftėn e Meksikės pėr pavarėsi nga Spanja.

1863 - Robert College, nė Stamboll, institucioni i parė arsimor Amerikan jashtė Shteteve tė Bashkuara, ėshtė themeluar nga Christopher Robert, njė filantrop Amerikan.

1880 - Cornell Daily Sun printon botimin e tij tė parė nė Ithaca, Nju Jork. Sun ėshtė e pėrditshmja mė e vjetėr e kolegjit, e pavarur plotesisht nga shteti.

1893 - Settlers bėjnė njė tokė tė drejtuar pėr vendin e parė nė Strip Cherokee nė Oklahoma.

1908 - Korporata e Pėrgjithshme Motors ėshtė gjetur.

1914 - Lufta e Parė Botėrore: Rrethimi i Przemy[l (Polonia e sotme) fillon.

1920 - Bomba nė Wall Street: Njė bombė nė njė kamion kalėrimi shpėrthen pėrpara ndėrtesės J. P. Morgan nė qytetin e Nju Jorkut duke vrarė 38 dhe duke plagosur 400 vetė.

1940 - Lufta e Dytė Botėrore: Trupat Italiane pushtojnė Sidi Barranin.

1943 - Lufta e Dytė Botėrore: Ushtria e dhjetė e ushtrisė Gjermane raporton se nuk mund tė pėrmbajė mė kokėn e aleatėve rreth Salernos.

1945 - Lufta e Dytė Botėrore: Dorėzimi i trupave Japoneze nė Hong Kong ėshtė pranuar nga Admirali i Marinės Mbretėrore Sir Cecil Harcourt.

1947 - Typhoon Kathleen godet zonėn Saitama, Tokyo dhe Tone River, tė paktėn 1,930 persona u vrane.

1955 - GRushti ushtarak pėr tė rrėzuar presidentin Juan Perón tė Argjentinės nisi nė mesnatė.

1955 - Njė marinė Sovjetike Zulu-nėndėshkurtė klasės bėhet e para pėr tė nisur njė raketė balistike.

1956 - TCN-9 Sydney ėshtė stacioni i parė televiziv Australian qė fillon transmetimet e rregullta.

1959 - Fotokopjuesi i parė i suksesshėm, Xerox 914, ėshtė paraqitur nė njė demonstratė nė televizionin e drejtpėrdrejtė nga New York City.

1961 - Projekti Kombėtar i Kėrkimit tė Uraganit tė Shteteve tė Bashkuara. Shpejtėsia e erės zvogėlohet pėr 10%, duke e rritur Projektin Stormfury.

1961 - Typhoon Nancy, me ndoshta erėrat mė tė forta tė matura ndonjėherė nė njė cikėl tropikal, bėn rrėzimin nė Osaka, Japoni, duke vrarė 173 njerėz.

1961 - Pakistani themelon Komisionin e tij tė Hulumtimit Hapėsinor dhe tė Sipėrm tė Atmosferės me Abdus Salamin si qetėsinė e tij.

1963 - Malajzia ėshtė formuar nga Federata e Malaya, Singapori, Borneo Veriore (Sabah) dhe Sarawak. Megjithatė, Singapori shpejt e lė kėtė vend tė ri.

1966 - Shtėpia Opera Metropolitane hapet nė Lincoln Centre nė New York City me premierėn botėrore tė veprės Antony dhe Kleopatra tė Samuel Barberit.

1970 - Mbreti Hussein i Jordanisė shpall pushtetin ushtarak pas rrėmbimit tė katėr avionėve civilė nga Frontit Popullor pėr Ēlirimin e Palestinės (PFLP). Kjo rezulton nė formimin e njėsisė paramilitare Palestineze tė Shtatorit tė Zi.

1975 - Papua Guinea e Re fiton pavarėsinė nga Australia.

1975 - Kap Verde, Mozambiku dhe Sćo Tomé dhe Prķncipe bashkohen me Kombet e Bashkuara.

1975 - Prototipi i parė i Mikoyan MiG-31 interceptor bėn fluturimin e tij tė parė.

1976 - Kampionia Armeno-Spanjolle Shavarsh Karapetyan shpėton 20 vetė nga njė trolejbus qė kishte rėnė nė njė rezervuar tė Jerevanit.

1978 - Tėrmeti 7.4 Mw Tabas ndikon nė qytetin e Tabas, Iran me njė intensitet maksimal Mercalli tė IX (Dhunshme). Tė paktėn 15.000 njerėz ishin vrare.

1982 - Lufta e Libanit: Masakra Sabra dhe Shatila nė Liban ndodh.

1987 - Protokolli i Montrealit ėshtė nėnshkruar pėr tė mbrojtur shtresėn e ozonit nga shterimi.

1990 - Hekurudha midis Republikės Popullore tė Kinės dhe Kazakistanit ėshtė pėrfunduar nė Dostyk, duke shtuar njė lidhje tė konsiderueshme me konceptin e Ura e Tokės Euroaziatike.

1992 - Gjyqi i diktatorit tė zhdukur Panamez Manuel Noriega pėrfundon nė Shtetet e Bashkuara me njė dėnim 40-vjeēar pėr trafikimin e drogės dhe pastrimin e parave.

1992 - E mėrkura e zezė: Paunda ėshtė e detyruar nga Mekanizmi i shkėmbimit tė kursit Evropian nga spekulatorėt e monedhės dhe ėshtė e detyruar tė zhvlerėsojė kundėr markės Gjermane.

1994 - Qeveria Britanike heq ndalimin e transmetimit tė vendosur kundėr anėtarėve tė Sinn Féin dhe grupeve paraushtarake Irlandeze nė 1988.

2004 - Hurricane Ivan bėn ulje nė Gulf Shores, Alabama si pasoje e njė stuhie e kategorisė 3.

2005 - Shefi i krimit te organizuar i Camorra Paolo Di Lauro ėshtė arrestuar nė Napoli, Itali.

2007 - Fluturimi 269 me njė fluturim te GO Airlines qė mbante 128 persona ekuipazh dhe pasagjerė u rrėzua nė Tajlandė duke vrarė 89 njerėz.

2007 - Mercenarėt qė punojnė pėr Blackwater Worldwide gjuajnė dhe vrasin 17 Irakianė nė Sheshin Nishour, Bagdad

2013 - Njė person i armatosur vret dymbėdhjetė njerėz nė oborrin e Marinės nė Uashington, D.C.

2014 - Shteti Islamik i Irakut dhe Levant filluan ofensivėn e saj tė Kobanit kundėr forcave Siriane-Kurde.

Lindje tė ndodhura nė datėn 16 Shtator

AD 16 - Julia DRusilla, bija Romake e Germanicus (vd. 38)

508 - Yuan Di, perandor i dinastisė Liang (vd. 555)

1295 - Elizabeth de Clare, fisnike Angleze (vd. 1360)

1462 - Pietro Pomponazzi, filozof Italian (vd.1525)

1507 - Perandori Jiajing i Kinės (vd. 1567)

1541 - Walter Devereux, i pari i Essex, fisnik Anglez (vd. 1576)

1557 - Jacques Mauduit, kompozitor Francez (vd. 1627)

1615 - Heinrich Bach, organist dhe kompozitor Gjerman (vd. 1692)

1625 - Gregorio Barbarigo, shenjtor katolik (vd. 1697)

1651 - Engelbert Kaempfer, mjek Gjerman dhe botanist (vd. 1716)

1666 - Antoine Parent, matematikan dhe teorik Francez (vd. 1716)

1678 - Henry St John, Vėllai i Vjetėr Bolingbroke, filozof dhe politikan Anglez, Sekretar i Shtetit pėr Departamentin e Jugut (vd.1751)

1716 - Angelo Maria Amorevoli, tenor dhe aktor Italian (vd. 1798)

1722 - Gabriel Christie, gjeneral Skocezo-Kanadez (vd. 1799)

1725 - Nicolas Desmarest, gjeolog, zoologist dhe autor Francez (vd.1815)

1745 - Mikhail Kutuzov, marshalli i fushės Ruse (vd. 1813)

1777 - Nathan Mayer Rothschild, bankier dhe financier Gjermano-Anglez (vd. 1836)

1782 - Perandori Daoguang i Kinės (vd.1850)

1823 - Francis Parkman, historian Amerikan dhe autor (vd. 1893)

1827 - Jean Albert Gaudry, gjeolog Francez (vd. 1908)

1828 - Per Pålsson, vrasės Suedez (vd. 1914)

1830 - Patrick Francis Moran, kardinal Irlandezo-Australian (vd. 1911)

1837 - Pedro V i Portugalisė (vd. 1861)

1838 - James J. Hill, ekzekutivi hekurudhor Kanadezo-Amerikan (vd. 1916)

1844 - Paul Taffanel, flautist Francez dhe dirigjent (vd. 1908)

1846 - Anna Kingsford, autore, poete dhe aktiviste Angleze (vd.1888)

1853 - Albrecht Kossel, mjek Gjerman dhe biokimist, fitues i Ēmimit Nobel (vd. 1927)

1858 - Salla e Edward Marshall, jurist dhe politikan Anglez (vd. 1927)

1858 - Ligji Bonar, bankier dhe politikan Kanadezo-Skocez, Kryeministėr i Mbretėrisė sė Bashkuar (vd.1923)

1859 - Yuan Shikai, gjeneral Kinez dhe politikan, President i Republikės sė Kinės (vd.1916)

1861 - Miriam Benjamin, edukator dhe shpikės Afrikano-Amerikan (vd. 1947)

1866 - Georg Voigt, avokat dhe politikan Gjerman, kryetar i Marburgut (vd. 1927)

1870 - John Pius Boland, lojtar i tenisit Irlandez dhe politikan (vd. 1958)

1875 - James Cash Penney, biznesmen Amerikan dhe filantrop, themeloi J. C. Penney (vd. 1971)

1876 - Marvin Hart, boksier Amerikan (vd. 1931)

1877 - Jacob Schick, shpikės dhe biznesmen Amerikano-Kanadez, themeloi Schick Razors (vd. 1937)

1878 - Karl Albiker, skulptor, litograf dhe edukator Gjerman (vd. 1961)

1880 - Alfred Noyes, autor Anglez, poet dhe dramaturg (vd. 1958)

1881 - Clive Bell, filozof dhe kritik Anglez (vd. 1964)

1883 - T. E. Hulme, poet dhe kritik Anglez (vd. 1917)

1886 - Jean Arp, skulptor dhe piktor Alsazian (vd. 1966)

1887 - Nadia Boulanger, kompozitor dhe edukator Francez (vd. 1979)

1888 - W. O. Bentley, shofer dhe inxhinier i makinave Angleze, themeloi Bentley Motors Limited (vd. 1971)

1888 - Frans Eemil Sillanpää, autor Finlandez, fitues i Ēmimit Nobel (vd.1964)

1891 - Karl Dönitz, admiral dhe politikan Gjerman, President i Gjermanisė (vd. 1980)

1891 - Stephanie von Hohenlohe, spiun Austro-Gjerman (vd. 1972)

1893 - Aleksandėr Korda, regjisor hungarez-Anglisht, producent dhe shikues (vd. 1956)

1893 - Albert Szent-Györgyi, fiziolog dhe biokimist Hungarezo-Amerikan, laureat i ēmimit Nobel (vd. 1986)

1895 - Zainal Abidin Ahmad, autor dhe dijetar Malajzian (vd. 1973)

1897 - Milt Franklyn, kompozitor Amerikan (vd. 1962)

1898 - H. A. Rey, autore dhe ilustruese Amerikane, bashkėthemeluese e Curious George (vd. 1977)

1899 - Hans Swarowsky, dirigjent dhe edukator Hungarezo-Austriak (vd. 1975)

1901 - Josef Schächter, rabin Austriak dhe filozof nga Rrethi i Vjenės (vd. 1994)

1905 - Vladimķr Holan, poet dhe autor i Ēekisė (vd. 1980)

1906 - Jack Churchill, kolonel Sri Lankan-Anglez (vd. 1996)

1910 - Erich Kempka, kolonel Gjerman dhe shofer (vd. 1975)

1910 - Karl Kling, shofer i makinave Gjermane dhe menaxher i garave (vd. 2003)

1911 - Wilfred Burchett, gazetar dhe autor Australian (vd. 1983)

1911 - Paul Henning, skenarist dhe producent Amerikan (vd. 2005)

1914 - Allen Funt, regjisore Amerikane, producent dhe skenarist (vd. 1999)

1915 - Cy Walter, pianist Amerikan (vd.1688)

1916 - Robert Llewellyn Bradshaw, politikan i Karaibeve, kryeministri i parė i Shėn Kits dhe Nevisit (vd. 1978)

1916 - Frank Farrell, lojtari Australian i ligės sė rugby dhe polic (vd. 1985)

1916 - M. S. Subbulakshmi, njė vokalist Indian karnacist (vd. 2004)

1916 - Frank Leslie Walcott, kriketer Barbadian, drejtues dhe politikan (vd. 1999)

1918 - WBadysBaw Kdra, pianist Polak (vd. 1968)

1919 - Bill Daley, futbollist Amerikan dhe sportist (vd. 2015)

1919 - Laurence J. Peter, hierarkiolog dhe edukator Kanadez-Amerikan (vd. 1990)

1919 - Andy Russell, kėngėtare dhe aktore Amerikane (vd. 1992)

1920 - Staryl C. Austin, gjeneral i forcave ajrore Amerikane (vd. 2015)

1920 - Sheila Quinn, infermiere dhe edukatore Angleze (vd. 2016)

1920 - Art Sansom, karikaturist Amerikan (vd. 1991)

1921 - Ursula Franklin, metalurg Gjermano-Kanadez (vd. 2016)

1921 - Jon Hendricks, kėngėtar dhe kompozitor Amerikan

1921 - Korla Pandit, pianist dhe kompozitor Amerikan (vd. 1998)

1922 - Guy Hamilton, drejtor dhe skenarist Francezo-Anglez (vd. 2016)

1922 - Janis Paige, aktore Amerikane dhe kėngėtare

1923 - Lee Kuan Yew, avokat dhe politikan nė Singapor, Kryeministri i parė i Singaporit (vd. 2015)

1924 - Lauren Bacall, aktore Amerikane (vd. 2014)

1925 - Charlie Byrd, kėngėtare dhe kitariste Amerikane (vd. 1999)

1925 - Charles Haughey, kontabilist Irlandez, avokat dhe politikan, Taoiseach 7 i Irlandės (vd. 2006)

1925 - B.B.King, kėngėtar, kompozitor, kitarist dhe prodhues Amerikan (vd. 2015)

1926 - Eric Gross, pianist dhe kompozitor Austro-Australian (vd. 2011)

1926 - John Knowles, romancier Amerikan (vd. 2001)

1926 - Rogers McKee, lojtar i baseball Amerikan (vd. 2014)

1926 - Robert H. Schuller, pastor dhe autor Amerikan (vd. 2015)

1927 - Peter Falk, aktor Amerikan (vd. 2011)

1927 - Jack Kelly, aktor Amerikan dhe politikan (vd. 1992)

1927 - Sadako Ogata, akademik dhe diplomat Japonez, Komisioneri i Lartė i Kombeve tė Bashkuara pėr Refugjatėt

1928 - Rex Trailer, organizatori televiziv Amerikan, aktor dhe kėngėtar (vd. 2013)

1928 - Lady Gwen Thompson, autor dhe edukator Anglez (vd. 1986)

1929 - Stan Stephens, politikan Amerikan, Guvernatori i 20-tė i Montanės

1930 - Anne Francis, aktore Amerikane (vd. 2011)

1931 - K. VD. Arulpragasam, zoologist dhe akademik nga Sri Lanka (vd. 2003)

1931 - Little Willie Littlefield, kėngėtare dhe kompozitore Amerikano-Holandeze dhe pianiste (vd. 2013)

1932 - Micky Stewart, kriketer Anglez dhe trajner

1933 - Steve Shirley, biznesmen dhe filantrop Gjermano-Anglez, themeloi Xansa

1934 - Elgin Baylor, lojtar i basketbollit Amerikan dhe trajner

1934 - George Chakiris, aktor Amerikan, kėngėtar dhe balerin

1934 - Ronnie Drew, kėngėtar dhe kompozitor Irlandez (vd. 2008)

1934 - Dik Heckstall-Smith, saksofonist Anglez (vd. 2004)

1935 - Carl Andre, skulptor Amerikan

1935 - Billy Boy Arnold, kėngėtar dhe kompozitor Amerikan dhe kitarist

1935 - Jules Bass, regjisor Amerikan, prodhues, kompozitor dhe autor

1935 - Bob Kiley, biznesmen Amerikano-Anglez (vd. 2016)

1935 - Esther Vilar, autore dhe dramaturge Argjentinase-Gjermane

1937 - Aleksandėr Medved, mundės Rus

1937 - Vince Naimoli, biznesmen Amerikan dhe filantrop

1939 - Breyten Breytenbach, poet dhe piktor Afrikano Jugor

1939 - Bill McGill, lojtar i basketbollit Amerikan (vd. 2014)

1940 - Hamiet Bluiett, saksofonist Amerikan dhe kompozitor

1940 - Butch Buchholz, lojtar i tenisit Amerikan

1941 - Joe Butler, kėngėtar Amerikan

1941 - Richard Perle, shkencėtar politik dhe politikan Amerikan

1942 - Bernie Calvert, basist Anglez dhe tastierist

1942 - Susan L. Graham, shkencėtare kompjuterike Amerikane dhe akademike

1943 - Wang Houjun, futbollist dhe menaxher Kinez (vd. 2012)

1943 - James Alan McPherson, shkrimtar Amerikan (vd. 2016)

1944 - Linda Kaye Henning, aktore Amerikane

1944 - Betty Kelly, kėngėtar Amerikan R & B (Martha dhe Vandellas)

1946 - Sonny LeMaire, kėngėtare dhe kompozitore e muzikės Amerikane tė vendit, dhe basiste (Exile)

1946 - Mike Reynolds, avokat dhe politikan Australian

1946 - Camilo Sesto, kėngėtar dhe kompozitor Spanjoll dhe prodhues

1947 - Dusty Hughes, drejtor dhe dramaturg Anglez

1948 - Ron Blair, basist Amerikan

1948 - Rosemary Casals, lojtar i tenisit Amerikan dhe sportist

1948 - Julia Donaldson, autore dhe dramaturge Angleze

1948 - Kenney Jones, baterist Anglez

1948 - Susan Ruttan, aktore Amerikane

1949 - Ed Begley Jr, aktor Amerikan dhe aktivist mjedisor

1950 - David Bellamy, kėngėtar dhe kompozitor Amerikan

1950 - Henry Louis Gates Jr, historian Amerikan, dijetar dhe gazetar

1950 - Loyd Grossman, kėngėtar Amerikano-Anglez, kitarist dhe pritėsi televiziv

1951 - Vince Bell, kėngėtar dhe kompozitor Amerikan

1951 - Andy Irvine, lojtar dhe trajner Skocez i rugby

1952 - Tony Cunningham, edukator dhe politikan Anglez

1952 - eslovas Laurinavi ius, historian i Lituanisė

1952 - Karen Muir, notar dhe mjek nga Afrika e Jugut (vd. 2013)

1952 - Mickey Rourke, boksier dhe aktor Amerikan

1953 - Kurt Fuller, aktor i karakterit Amerikan

1953 - Alan Barton, kėngėtare dhe kitariste Angleze (vd. 1995)

1953 - Nancy Huston, autor dhe pėrkthyes Kanadezo-Amerikan

1953 - Mark Malloch Brown, Baron Malloch-Brown, gazetar dhe politikan Anglez, Zėvendės Sekretari i Pėrgjithshėm i Kombeve tė Bashkuara

1953 - Jerry Pate, lojtar golfi Amerikan dhe sportist

1953 - Eric Vail, lojtar i hokejve tė akullit Kanadez dhe sportist

1954 - Sanjoy Bandopadhyay, lojtar Indian i sitarit dhe kompozitor

1954 - Earl Klugh, kitarist dhe kompozitor Amerikan

1954 - William McKeen, autor Amerikan dhe akademik

1954 - Colin Newman, kėngėtar, kompozitor, kitarist dhe prodhues

1954 - Frank Reed, kėngėtar dhe kompozitor Amerikan (vd. 2014)

1954 - Roger Woolley, kriketer Australian

1955 - Ron Brewer, lojtar i basketbollit Amerikan

1955 - Robin Yount, lojtar Amerikan i bejsbollit dhe trajner

1956 - Maggie Atkinson, edukatore Angleze dhe nėpunėse civile

1956 - David Copperfield, magjistar dhe aktor Amerikan

1956 - Ross Greenberg, gazetar Amerikan dhe pionier antivirus (vd. 2017)

1956 - Dave Schulthise, basist Amerikan (vd. 2004)

1956 - Kazuharu Sonoda, mundės Japonez (vd. 1987)

1957 - DC Drake, mundės Amerikan

1957 - Clara Furse, biznesmene Angleze

1957 - Norman Lamb, avokat dhe politikan Anglez

1957 - David McCreery, futbollist dhe menaxher nga Irlanda e Veriut

1957 - Anca Parghel, kėngėtare dhe pianiste Rumune (vd. 2008)

1958 - Orel Hershiser, lojtar Amerikan i bejsbollit, trajner dhe menaxher

1958 - Neville Southall, futbollist dhe menaxher nga Uellsi

1958 - Jennifer Tilly, aktore Amerikane dhe lojtare e pokerit

1959 - Peter Keleghan, aktor Kanadez dhe skenarist

1959 - Tim Raines, lojtar Amerikan i bejzsbollit, trajner dhe menaxher

1959 - Dave Richardson, kriketolog i Afrikės sė Jugut, menaxher dhe avokat

1959 - Victory Tischler-Blue, basist Amerikan, regjisor dhe producent

1960 - Graham Haynes, lojtar Amerikan i trumpetit dhe kompozitor

1960 - Mike Mignola, autor Amerikan dhe ilustrues

1961 - Bilinda Butcher, kėngėtar dhe kompozitor Anglez dhe kitarist

1961 - Philip Lafon, mundės Kanadez

1961 - Annamįria Szalai, gazetare, ekonomiste dhe politikane Hungareze (vd. 2013)

1962 - Seth, autor Kanadez dhe ilustrues

1963 - Richard Marx, kėngėtar dhe kompozitor Amerikan dhe producent

1964 - Mary Coustas, aktore dhe skenariste Australiane

1964 - Rossy de Palma, modele Spanjolle-Franceze dhe aktore

1964 - Dave Sabo, kitarist dhe kompozitor Amerikan

1964 - Molly Shannon, aktore Amerikane, komediane dhe producente

1965 - Katy Kurtzman, aktore dhe prodhuese Amerikane

1965 - Karl-Heinz Riedle, futbollist dhe menaxher Gjerman

1966 - John Bel Edwards, avokat Amerikan dhe politikan

1966 - Wil McCarthy, autor Amerikan dhe dramaturg

1966 - Scott Workman, stuntman Amerikan dhe aktor (vd. 2013)

1966 - Kevin Young, hurdler Amerikan

1967 - Hiroya Oku, autor dhe illustrator Japonez

1968 - Marc Anthony, kėngėtar, kompozitor, aktor dhe producent Amerikan

1968 - Walt Becker, regjisor Amerikan, prodhues dhe skenarist

1968 - Tommy Keane, futbollist irlandez (vd. 2012)

1969 - Justine Frischmann, kėngėtare dhe kompozitore Angleze dhe kitariste

1969 - Janno Gibbs, kėngėtar dhe kompozitor Filipinas

1970 - Mark Schultz, kėngėtar dhe kompozitor Amerikan

1971 - Joel Heyman, aktor Amerikan, prodhues dhe skenarist

1971 - Amy Poehler, aktore Amerikane, komediane dhe producente

1971 - Richard Slinger, mundės Amerikan

1972 - Mark Bruener, futbollist Amerikan

1972 - Mike Doyle, aktor dhe producent Amerikan

1972 - Alessandro Nunziati, kėngėtar dhe kompozitor Italian

1973 - George Corrie, futbollist Anglez

1973 - Camiel Eurlings, biznesmen Holandez dhe anėtar i Komitetit Olimpik Ndėrkombėtar

1973 - Justin Haythe, autor Amerikan dhe skenarist

1973 - Alexander Vinokourov, ēiklist dhe menaxher i Kazakistanit

1974 - Loona, kėngėtar dhe kompozitor Holandez

1974 - Monique Brumby, kėngėtare, kompozitore, kitariste dhe producente Australiane

1974 - Joaquķn Castro, avokat Amerikan dhe politikan

1974 - Julian Castro, avokat dhe politikan Amerikan, sekretari i 16-tė i Shteteve tė Bashkuara tė Strehimit dhe Zhvillimit Urban

1975 - Jason Leffler, shofer i makinave Amerikane tė garave (vd. 2013)

1975 - Shannon Noll, kėngėtare dhe kompozitore Australiane

1976 - Elina Garanca, soprano nga Letonia

1976 - Tina Barrett, kėngėtare, kompozitore, balerine dhe aktore Angleze

1976 - Greg Buckner, lojtar i basketbollit Amerikan dhe trajner

1977 - Gregory Ball, kapiten Amerikan dhe politikan

1977 - Musiq Soulchild, kėngėtare dhe kompozitore Amerikane

1978 - Dan Dickau, basketbollist Amerikan dhe trajner

1978 - Claudia Marx, kontrabandiste Gjermane

1978 - Sensei, mundės Meksikan

1978 - Brian Sims, avokat Amerikan, politikan dhe aktivist LGBT

1979 - Fanny, kėngėtare Franceze

1979 - Bobby Korecky, lojtar Amerikan i bejsbollit

1980 - Patrik `tefan, lojtar i hokejve tė akullt nė Ēeki

1980 - Kenny van Weeghel, vrapues Holandez me rrota

1981 - Fan Bingbing, aktore Kineze, kėngėtare dhe producente

1981 - Alexis Bledel, aktore Amerikane

1982 - Leon Knight, futbollist Anglez

1982 - Michele Rizzo, lojtare Italiane e rugby

1982 - Fiete Sykora, futbollist Gjerman

1982 - Ryan Thomson, futbollist Skocez

1983 - John Afoa, lojtar i regbi i Zelandės sė Re

1983 - Katerine Avgoustakis, kėngėtare dhe pianiste Belge

1983 - Jennifer Blake, mundės Kanadez

1983 - Kirsty Coventry, noter Zimbabve

1983 - Brandon Moss, lojtar i baseball Amerikan

1983 - Legedu Naanee, futbollist Amerikan

1984 - Sabrina Bryan, kėngėtare dhe kompozitore Amerikane, balerine dhe aktore

1984 - Serginho Catarinense, futbollist Brazilian

1984 - Katie Melua, kėngėtar dhe kompozitor Gjeorgjian dhe kitarist

1985 - Max Minghella, aktor Anglez

1986 - Gordon Beckham, lojtar i baseball Amerikan

1986 - Kyla Pratt, aktore dhe kėngėtare Amerikane

1987 - Merve Boluur, aktore Turke

1987 - Kyle Lafferty, futbollist Irlandez

1987 - Louis Ngwat-Mahop, futbollist i Kamerunit

1987 - Burry Stander, ēiklist i Afrikės sė Jugut (vd. 2013)

1987 - Travis Wall, balerin Amerikan dhe koreograf

1988 - Teddy Geiger, kėngėtar, kompozitor, kitarist dhe aktor Amerikan

1989 - Lancelot Bravado, mundės Amerikan

1989 - Braden Holtby, lojtar i hokejve tė akullit Kanadez

1989 - José Salomón Rondón, futbollist Venezuelian

1989 - Dustin Tokarski, lojtar i hokejve tė akullit Kanadez

1991 - Dina Bukjeva, lojtare e tenisit Letoneze

1991 - Alexandra Paul, patinator me figura Kanadeze

1991 - Kyle Smith, vrapues me motor Anglez

1992 - Vytenis i~auskas, lojtare e basketbollit te Lituanise

1992 - Nick Jonas, kėngėtar dhe kompozitor Amerikan dhe kitarist

1992 - Jake Roche, kėngėtare dhe shkrimtare Angleze dhe aktore

1993 - Sam Byram, futbollist Anglez

1994 - Mitchell Moisiu, lojtar Australian i ligės sė rugby

Vdekje tė ndodhura nė datėn 16 Shtator

307 - Flavius Valerius SeveRus, perandor Romak

655 - Papa Martin I

1087 - Papa Victor III (lind. 1026)

1100 - Bernard i Konstancės, prift dhe historian Gjerman (lind. 1054)

1226 - Pandulf Verraccio, politikan Romak kishtar

1343 - Filipi III i Navarres (lind. 1306)

1345 - Gjon IV, Duka i Brittany (lind. 1295)

1360 - William de Bohun, Earl i Northampton (lind. 1319)

1380 - Charles V i Francės (lind. 1338)

1394 - Antipope Klementi VII (lind. 1342)

1406 - Cyprian, Metropolitan i Moskės (lind. 1336)

1498 - Tomįs de Torquemada, frontar Spanjoll (lind. 1420)

1581 - Peter Niers, bandit famėkeq Gjerman (data e lindjes e panjohur)

1583 - Catherine Jagiellon, Mbretėresha e Gjonit II tė Suedisė (lind. 1526)

1589 - Michael Baius, teolog dhe akademik Belg (lind. 1513)

1607 - Mary Stuart, princeshė Anglo-Skoceze (lind. 1605)

1672 - Anne Bradstreet, poete Angleze (lind. 1612)

1701 - James II i Anglisė (lind. 1633)

1736 - Daniel Gabriel Fahrenheit, fizikan dhe inxhinier Polako-Holandez, shpiku termometrin (lind. 1686)

1792 - NguyÅn HuĒ, perandori Vietnamese (lind. 1753)

1803 - Nicolas Baudin, eksplorues Francez, hidrograf dhe hartograf (lind. 1754)

1819 - John Jeffries, mjek Amerikan dhe kirurg (lind. 1744)

1824 - Luigji XVIII i Francės (lind. 1755)

1843 - Ezekiel Hart, biznesmen dhe politikan Kanadez (lind. 1770)

1845 - Thomas Davis, poet dhe botues Irlandez (lind. 1814)

1865 - Christian de Meza, gjeneral Danez (lind. 1792)

1887 - Sakaigawa Namiemon, mundėse sumo Japoneze, Yokozuna 14 (lind. 1841)

1896 - Antōnio Carlos Gomes, kompozitor Brazilian (lind. 1836)

1896 - Pavlos Kalligas, jurist dhe politikan Grek, Ministėr i Jashtėm i Greqisė (lind. 1814)

1898 - Ramón Emeterio Betances, kirurg dhe politikan i Porto Rikės (lind. 1827)

1911 - Edward Whymper, alpinist Anglo-Francez, eksplorues dhe autor (lind. 1840)

1914 - C. X. Larrabee, biznesmen Amerikan (lind. 1843)

1925 - Leo Fall, kompozitor Ēeko-Austriak (lind. 1873)

1925 - Alexander Friedmann, fizikan Rus dhe matematikan (lind. 1888)

1931 - Omar Mukhtar, teoricien Libian dhe edukator (lind. 1862)

1932 - Ronald Ross, mjek dhe matematikan Indiano-Anglez, laureat i ēmimit Nobel (lind. 1857)

1933 - George Gore, lojtar dhe menaxher i baseball Amerikan (lind. 1857)

1936 - Jean-Baptiste Charcot, mjek Francez dhe eksplorues (lind. 1867)

1940 - Charles Cochrane-Baillie, 2 Baron Lamington, politikan Anglo-Skocez, guvernatori i 8-tė i Queensland (lind. 1860)

1944 - Gustav Bauer, gazetar dhe politikan Gjerman, kancelari i 11 i Gjermanisė (lind. 1870)

1945 - John McCormack, tenor Irlandez dhe aktor (lind. 1884)

1946 - James Hopwood Jeans, fizikan Anglez, astronom dhe matematikan (lind. 1877)

1950 - Pedro de Cordoba, aktor Amerikan (lind. 1881)

1955 - Leo Amery, gazetar dhe politikan Indiano-Anglez, Sekretar i Shtetit pėr Kolonitė (lind. 1873)

1961 - Hasan Polatkan, politikan Turk, Ministri i 15-tė i Financave (lind. 1915)

1961 - Fatin Rü_tü Zorlu, diplomat dhe politikan Turk, Zėvendės kryeministri i 21 i Turqisė (lind. 1910)

1965 - Ahn Eak-tai, kompozitor dhe dirigjent i Koresė sė Veriut (lind. 1906)

1965 - Fred Quimby, animator dhe producent Amerikan (lind. 1886)

1973 - Vķctor Jara, kėngėtare dhe kompozitore Kiliane, drejtore e mėsuesve dhe teatrit (lind. 1932)

1976 - Bertha Lutz, feministe dhe shkencėtare Braziliane (lind. 1894)

1977 - Marc Bolan, kėngėtar, kompozitor dhe kitarist (lind. 1947)

1977 - Maria Callas, soprano e operės Greke (lind. 1923)

1980 - Jean Piaget, psikolog dhe filozof Zviceran (lind. 1896)

1984 - Louis Réard, inxhinier Francez dhe dizajner i modės, krijoi bikini (lind. 1897)

1984 - Richard Brautigan, novelist Amerikan, poet dhe shkrimtar (lind. 1935)

1987 - Christopher Soames, ushtar dhe politikan Anglez, Guvernatori i Rodezisė Jugore (lind. 1920)

1991 - Olga Spessivtseva, balerina Ruso-Amerikane (lind. 1895)

1992 - Millicent Fenwick, gazetar dhe politikan Amerikan (lind. 1910)

1993 - Frantiaek Jķlek, dirigjent Ēek (lind. 1913)

1993 - Oodgeroo Noonuccal, poet dhe aktivist Australian (lind. 1920)

1996 - McGeorge Bundy, oficer Amerikan i inteligjencės dhe diplomat, Kėshilltari i gjashtė i Sigurisė Kombėtare tė Shteteve tė Bashkuara (lind. 1919)

1996 - Gene Nelson, aktore Amerikane, balerine dhe drejtore (lind. 1920)

2001 - Samuel Z. Arkoff, prodhues Amerikan (lind. 1918)

2002 - James Gregory, aktor Amerikan (lind. 1911)

2003 - Sheb Wooley, kėngėtare dhe kompozitore Amerikane (lind. 1921)

2004 - Michael Donaghy, poet dhe autor Amerikano-Anglez (lind. 1954)

2005 - Harry Freedman, lojtar i bėrthamės Kanadeze, kompozitor dhe edukator (lind. 1922)

2005 - Gordon Gould, fizikan Amerikan dhe akademik, shpiku lazerin (lind. 1920)

2006 - Floyd Curry, lojtar i hokejve tė akullnajave dhe trajnerit Kanadez (lind. 1925)

2007 - Robert Jordan, inxhinier dhe autor Amerikan (lind. 1948)

2008 - Norman Whitfield, kompozitor dhe producent Amerikan (lind. 1940)

2009 - Myles Brand, filozof Amerikan dhe akademik (lind. 1942)

2009 - Ernst Märzendorfer, dirigjent Austriak (lind. 1921)

2009 - Mary Travers, kėngėtare dhe kompozitore Amerikane (lind. 1936)

2010 - George N. Parks, edukator Amerikan dhe bandleader (lind. 1953)

2010 - Jim Towers, futbollist Anglez (lind. 1933)

2011 - Willie "Big Eyes" Smith, kėngėtar dhe kompozitor Amerikan, lojtar harmonik dhe baterist (lind. 1936)

2012 - Roman Kroitor, drejtor dhe producent Kanadez, bashkė-themeloi IMAX (lind. 1926)

2012 - Julien J. LeBourgeois, admiral Amerikan (lind. 1923)

2012 - Friedrich Zimmermann, avokat dhe politikan Gjerman, Ministri Federal i Brendshėm i Gjermanisė (lind. 1925)

2013 - Scott Adams, futbollist Amerikan (lind. 1966)

2013 - Ratiba El-Hefny, sopran dhe regjisor Egjiptian (lind. 1931)

2013 - Patsy Swayze, balerin Amerikan dhe koreograf (lind. 1927)

2014 - H. M. Fowler Rreshter dhe politikan Amerikan (lind. 1918)

2015 - Guy Béart, Kėngėtare dhe kompozitore Egjiptiano-Franceze (lind. 1930)

2015 - Kurt Oppelt, skater dhe trajner Austriak figurativ (lind. 1932)

2015 - Allan Wright, kapiten dhe pilot Anglez (lind. 1920)

2016 - Edward Albee, regjisor dhe dramaturg Amerikan (lind. 1928)

2016 - Gabriele Amorth, prift dhe eksorcist Italian (lind. 1925)

2016 - Carlo Azeglio Ciampi, ekonomist dhe politikan Italian, Presidenti i 10-tė i Italisė dhe Kryeministri i 49-tė i Italisė (lind. 1920)

2016 - W. P. Kinsella, novelist Amerikan (lind. 1935)

2016 - António Mascarenhas Monteiro, politikan i Cabo Verdean, Presidenti i 2-tė i Kepit Verde (lind. 1944)

2016 - Gérard Louis-Dreyfus, biznesmen Amerikan i lindur nė Francė (lind. 1932)

2017 - Marcelo Rezende, gazetar Brazilian (lind. 1951)

2017 - Arjan Singh, Marshall i Forcave Ajrore Indiane (lind. 1919)

Festa tė datės 16 Shtator

Owain Glyndur Day, feston jetėn e Owain Glyndur i cili u bė Princi i Uellsit nė kėtė ditė nė 1400.

Cry of Dolores, feston shpalljen e pavarėsisė sė Meksikės nga Spanja nė 1810. Shih Fiestas Patrias

Dita e Pavarėsisė (Papua Guinea e Re), feston pavarėsinė e Papua Guinea e Re nga Australia nė 1975.

Dita Ndėrkombėtare pėr Ruajtjen e Shtresės sė Ozonit

Dita e Forcave tė Armatosura tė Malajzisė (Malajzi)

Dita e Malajzisė (Malajzi, Singapor)

Dita e Dėshmorėve (Libi)

Dita Kombėtare e Heronjve (Shėn Kits dhe Nevis)

Dita Kombėtare Guacamole (Shtetet e Bashkuara)

Qėndroni larg nga Dita e Seattle-it (Kalendari i Ngjarjeve i Chase)

Reklamė

Komentet (0)

Kontrolloni emrin dhe provojeni pėrsėri.
Kontrolloni vendodhjen dhe provojeni pėrsėri.
Kontrolloni komentin dhe provojeni pėrsėri.
Fjalėkalimi nuk ėshtė i saktė. Shkruani fjalėkalimin siē shihet nė fotografi dhe provojeni pėrsėri.
Shtoni komentin tuaj
Ju keni edhe 1000 karaktere


Shkruani fjalėn qė shikoni nė fotografi
L$c8Z

Sharje dhe gjuhė agresive nuk lejohen nė Perspekti.