Ngjarjet e rėndėsishme historike tė datės 17 Shtator.
Teksti kėkues ėshtė gabim.
Teksti kėkues ėshtė gabim. Ju lutem pėrdorni vetėm shkronja dhe numra pėr tekstin kėrkues.
Kategoritė
Komenti nuk u shtua
Komenti juaj nuk u shtua. Ju lutem kontrolloni komentin dhe provojeni pėrsėri.
Komenti u shtua
Komenti juaj u shtua dhe do jetė i dukshėm automatikisht.

Ngjarjet e rėndėsishme historike tė datės 17 Shtator.

17 Shtatori ėshtė dita e 260 e kalendarit Gregorian (dita e 261 nė vitin e brishtė) - kėshtu qė deri nė fund tė vitit kanė mbetur edhe 105 ditė.

Ngjarjet e rėndėsishme historike tė datės 17 Shtator.
Ngjarjet e rėndėsishme historike tė datės 17 Shtator.
Nga: Xhesjana Topalli
Publikimi: 22/10/2017 20:49

Ngjarje tė ndodhura nė datėn 17 Shtator

456 - Remistus, gjenerali Romak (magister militum), ėshtė i rrethuar nga njė forcė gotike nė Ravennė dhe mė pas ekzekutohet nė Pallatin e Klasės, jashtė qytetit.

1111 - Aristokracia mė e lartė Galikane kryesuar nga Pedro Fróilaz de Traba dhe peshkopi Diego Gelmķrez kurorėzojne Alfonso VII si "Mbreti i Galicisė".

1176 - Beteja e Myriokephalon ėshtė pėrpjekja e fundit e Perandorisė Bizantine pėr tė rimarrė Anatolinė nga Turqit Selxhuke.

1382 - Vajza e Louis tė Madh, Mari, ėshtė kurorėzuar "mbreteresha" e Hungarisė.

1462 - Njė ushtri Polake nėn drejtimin e Piotr Dunin e mposht me vendosmėri Rendin Teutik nė Betejėn e Zwiecino.

1577 - Marrėveshja e Bergerac ėshtė nėnshkruar midis Henry III tė Francės dhe Huguenots.

1620 - Perandoria Osmane mundi Komonuelthin Polako-Lituanez gjatė betejės sė Cecorės.

1630 - Qyteti i Bostonit, Massachusetts ėshtė themeluar.

1631 - Suedia fiton nė Betejėn e Breitenfeld kundėr Perandorisė sė Shenjtė Romake gjatė Luftės Tridhjetėvjeēare.

1658 - Beteja e Vilanovės ėshtė luftuar mes Portugalisė dhe Spanjės gjatė Luftės sė Restaurimit tė Portugalisė.

1683 - Antonie van Leeuwenhoek shkruan njė letėr pėr Shoqėrinė Mbretėrore qė pėrshkruan "kafshėt e kafshėve": pėrshkrimi i parė i njohur i protozoa.

1775 - Lufta Revolucionare Amerikane: Invazioni i Kanadasė fillon me rrethimin e Forteses St. Jean.

1776 - Presidio e San Francisko ėshtė themeluar nė Spanjėn e Re.

1778 - Traktati i Fort Pitt ėshtė nėnshkruar. Ky ėshtė traktati i parė formal midis Shteteve tė Bashkuara dhe njė fisi Amerikan (Lenape ose Delaware Indians).

1787 - Kushtetuta e Shteteve tė Bashkuara nėnshkruhet nė Filadelfia.

1793 - Ushtria e Francės e Pyrenees Lindore mundi njė forcė Spanjolle nė Betejėn e Peyrestortes.

1794 - Franca pėrfundon pushtimin Holandezo-Austriak nė Betejėn e Sprimont.

1809 - Paqja midis Suedisė dhe Rusisė nė Luftėn e Finlandės; territori qė do tė bėhet Finlanda cedohet nė Rusi nga Traktati i Fredrikshamn.

1849 - Abritist Amerikan Harriet Tubman shpėton nga skllavėria.

1859 - Joshua A. Norton deklaron veten "Norton I, Perandori i Shteteve tė Bashkuara".

1861 - Luftėrat Civile Argjentinase: Shteti i Buenos Aires mposht Konfederatėn e Argjentinės nė Betejėn e Pavonit.

1862 - Lufta Civile Amerikane: Xhorxh B. McClellan ndalon daljen e veriut tė Ushtrisė Konfederate tė Robert E. Lee nė Betejėn e Ditės sė Antietam, dita mė e pėrgjakshme nė historinė ushtarake Amerikane.

1862 - Lufta Civile Amerikane: Shpėrthimi i Allegheny Arsenal rezulton nė katastrofėn e vetme mė tė madhe civile gjatė luftės.

1894 - Beteja e lumit Yalu, angazhimi mė i madh detar i Luftės sė Parė Sino-Japoneze.

1900 - Lufta Filipine-Amerikane: Filipinet nėn Juan Cailles mposhtnin Amerikanėt nėn kolonelin Benjamin F. Cheatham Jr nė Mabitac.

1901 - Lufta e dytė Boer: Njė kolonė Boer mposht njė forcė Britanike nė Betejėn e lumit Blood River.

1901 - Lufta e dytė Boer: Boers kapur njė skuadron e Lancers 17 nė Beteja e lumit Elands.

1908 - Flyer i Wright i fluturuar nga Orville Wright, me Toger Thomas Selfridge si pasagjer, rrėzon, duke vrarė Selfridge, i cili bėhet fataliteti i parė i aeroplanit.

1914 - Andrew Fisher bėhet kryeministėr i Australisė pėr herė tė tretė.

1914 - Lufta e Parė Botėrore: Fillon Gara nė Det.

1916 - Lufta e Parė Botėrore: Manfred von Richthofen ("The Baron Red"), njė ace fluturuese e Luftstreitkräfte Gjermane, fiton luftėn e tij tė parė ajrore pranė Cambrai, Francė.

1924 - Korpusi i Mbrojtjes Kufitare ėshtė themeluar nė Republikėn e Dytė Polake pėr mbrojtjen e kufirit lindor kundėr bastisjeve tė armatosura Sovjetike dhe banditėve lokalė.

1925 - Frida Kahlo pėson lėndime nė njė aksident me autobus nė Meksikė, duke shkaktuar qė ajo tė braktisė studimet e saj mjekėsore.

1928 - Uragani Okeechobee godet Florida juglindore, duke vrarė mė shumė se 2 500 njerėz.

1930 - Rebelimi i Araratit Kurd ėshtė shtypur nga Turqit.

1932 - Njė fjalim nga Laureano Gómez ēon nė pėrshkallėzimin e Incidentit tė Leticia.

1939 - Lufta e Dytė Botėrore: Bashkimi Sovjetik bashkohet me pushtimin Nazist tė Polonisė gjatė Luftės Mbrojtėse Polake tė vitit 1939.

1939 - Lufta e Dytė Botėrore: nėndetėse Gjermane U-29 zhytet nė transportuesin ajror Britanik HMS Courageous.

1940 - Lufta e Dytė Botėrore: Pas disfatės sė Gjermanisė naziste nė betejėn e Britanisė, Hitleri e shtyn Operacionin Detit Lion pafundėsisht.

1941 - Lufta e Dytė Botėrore: Njė dekret i Komitetit Shtetėror Sovjetik tė Mbrojtjes, duke restauruar Vsevobuchin pėrballė Luftės sė Madhe Patriotike, ėshtė lėshuar.

1941 - Lufta e Dytė Botėrore: Forcat Sovjetike hyjnė nė Teheran duke shėnuar fundin e pushtimit Anglo-Sovjetik tė Iranit.

1944 - Lufta e Dytė Botėrore: Trupat Aleate Airborne parashutėn nė Holandė si gjysma e "Tregut" tė Operacionit tė Tregut tė Kopshtit.

1944 - Lufta e Dytė Botėrore: trupat Sovjetike nisėn ofensivėn Tallin kundėr Gjermanisė dhe pavarėsinė pro pavarėsisė Estoniane.

1944 - Lufta e Dytė Botėrore: Forcat Gjermane sulmohen nga aleatėt nė betejėn e San Marinos.

1948 - Lehi (i njohur gjithashtu si banda Stern) vranė Count Folke Bernadotte, i cili u emėrua nga Kombet e Bashkuara pėr tė ndėrmjetėsuar mes kombeve Arabe dhe Izraelit.

1948 - Nizam i Hyderabad dorėzon sovranitetin e tij mbi shtetin e Hyderabad dhe bashkohet me Unionin Indian.

1949 - Aviacioni Kanadez NS Noronic djeg nė Toronto Harbour me humbjen e mbi 118 jetėve.

1954 - Romani Lord of the Flies nga William Golding ėshtė botuar pėr herė tė parė.

1961 - Stadiumi i parė i mbingarkuar i ēatisė nė botė, Arena Qytetare, hapet nė Pitsburg, Pensilvani.

1961 -Vikingėt e Minesotės luajnė dhe fitojnė ndeshjen e parė tė Ligės sė Futbollit tė sezonit.

1965 - Beteja e Chawindas luftohet mes Pakistanit dhe Indisė.

1974 - Bangladeshi, Grenada dhe Guinea Bisau bashkohen me Kombet e Bashkuara.

1976 - Anija e parė Space Enterprise, ėshtė zbuluar nga NASA.

1978 - Marrėveshjet e Kamp Davidit nėnshkruhen nga Izraeli dhe Egjipti.

1980 - Pas javėve tė grevave nė kantierin e Leninit nė GdaDsk, Poloni, krijohet njė sindikatė e pavarur kombėtare solidariteti.

1980 - Ish presidenti i Nikaragut Anastasio Somoza Debayle ėshtė vrarė nė Asunción, Paraguaj.

1983 - Vanessa Williams bėhet Miss America e parė me ngjyrė.

1991 - Estonia, Koreja e Veriut, Koreja e Jugut, Letonia, Lituania, Ishujt Marshall dhe Mikronesia bashkohen me Kombet e Bashkuara.

1991 - Versioni i parė i kernelit Linux (0.01) ėshtė lancuar nė Internet.

1992 - Njė udhėheqės Kurdo-Iranian dhe dy anėtarėt e tij janė vrarė nga militantėt politikė nė Berlin, Gjermani.

2001 - New York Stock Exchange rihapet pėr tregti pas sulmeve tė 11 Shtatorit, mbyllja mė e gjatė qė nga Depresioni i Madh.

2006 - Erupts Mountain Fourpeaked nė Alaska, duke shėnuar shpėrthimin e parė pėr vullkanin e gjatė nė gjumė nė tė paktėn 10 000 vjet.

2006 - Njė kasetė audio e njė fjalimi privat nga kryeministri Hungarez Ferenc Gyurcsįny ėshtė zbuluar pėr publikun, nė tė cilin ai ka pranuar se Partia Socialiste e tij Hungareze kishte gėnjyer pėr tė fituar zgjedhjet e vitit 2006, duke shkaktuar protesta tė pėrhapura nė tė gjithė vendin.

2016 - Dy bomba shpėrthejne nė Parkun e Seaside, New Jersey, dhe Manhattan, Nju Jork. 31 persona janė plagosur nė bombardimet e Manhatanit.

Lindje tė ndodhura nė datėn 17 Shtator

879 - Charles Simple, mbret Frank (vd. 929)

1192 - Minamoto no Sanetomo, shogun Japonez (vd. 1219)

1433 - Xhejms i Portugalisė, kardinal Portugez (vd.1459)

1479 - Celio Calcagnini, astronom Italian (vd. 1541)

1550 - Papa Pali V (vd.1621)

1565 - Edward Fortunatus, fisnik Gjerman (vd.1600)

1578 - John Prideaux, administrator akademik dhe peshkop (vd.1650)

1605 - Francesco Sacrati, kompozitor Italian (vd. 1650)

1629 - Sir John Perceval, 1 Baronet, fisnik Irlandez (vd. 1665)

1630 - Ranuccio II Farnese, Duka i Parma (vd. 1694)

1639 - Hans Herr, peshkop Zviceran (vd. 1725)

1674 - Ernest Augustus, Duka i Yorkut dhe Albanit (vd. 1728)

1677 - Stephen Hales, fiziolog dhe kimist Anglez, shpiku forpa (vd. 1761)

1687 - Durastante Natalucci, historian dhe dijetar Italian (vd. 1772)

1688 - Maria Luisa e Savojės (vd.1714)

1730 - Friedrich Wilhelm von Steuben, gjeneral PRusiano-Amerikan (vd. 1794)

1739 - John Rutledge, gjyqtar Amerikan dhe politikan, shefi i dytė i Drejtėsisė i Shteteve tė Bashkuara (vd.1800)

1743 - Marquis de Condorcet, matematikan Francez dhe shkencėtar politik (vd.1794)

1771 - Johann August Apel, jurist dhe autor Gjerman (vd. 1816)

1773 - Jonathan Alder, kapiten Amerikan dhe fermer (vd. 1849)

1783 - Nadezhda Durova, ushtar Rus (vd. 1866)

1797 - Heinrich Kuhl, natyralist dhe zoologist Gjerman (vd. 1821)

1819 - Marthinus Wessel Pretorius, gjeneral i pėrgjithshėm dhe politikan i Afrikės sė Jugut, Presidenti i Parė i Republikės sė Afrikės sė Jugut (vd. 1901)

1820 - Émile Augier, dramaturg Francez (vd.1889)

1821 - Arthur Saint-Leon, dramaturg Francez (vd. 1870)

1825 - Lucius Quintus Cincinatus Lamar II, jurist dhe politikan Amerikan, Sekretari i 16-tė i Shteteve tė Bashkuara tė Brendshme (vd.1893)

1826 - Bernhard Riemann, matematikan Gjermano-Italian dhe akademik (vd. 1866)

1850 - Guerra Junqueiro, gazetar Portugez, avokat dhe politikan (vd. 1923)

1854 - David Dunbar Buick, biznesmen Skocezo-Amerikan, themeloi Buick Motor Company (vd. 1929)

1857 - Konstantin Tsiolkovsky, shkencėtar dhe inxhinier Rus (vd. 1935)

1859 - Frank Dawson Adams, gjeolog dhe akademik Kanadez (vd. 1942)

1859 - I. L. Patterson, politikan Amerikan, guvernatori i 18-tė i Oregonit (vd. 1929)

1860 - Mihkel Martna, gazetar dhe politikan i Estonisė (vd. 1934)

1864 - Mykhailo Kotsiubynsky, shkrimtare Ukrainase (vd. 1913)

1864 - James Tancred, admiral Anglez (vd. 1943)

1865 - William Murray McPherson, politikan Australian, Kryeministri i 31-tė i Victoria (vd. 1932)

1867 - Vera Yevstafievna Popova, kimiste Ruse (1896)

1868 - James Alexander Calder, edukator dhe politikan Kanadez, ministri Kanadez i milicisė dhe mbrojtjes (vd. 1956)

1869 - Christian Lous Lange, shkencėtar, historian dhe akademik Norvegjez, laureat i ēmimit Nobel (vd. 1938)

1874 - Walter Murdoch, autor Australian dhe akademik (vd. 1970)

1878 - Vincenzo Tommasini, kompozitor Italian (vd. 1950)

1879 - Rube Foster, lojtar dhe menaxher i baseball Amerikan (vd. 1930)

1879 - Periyar E. V. Ramasamy, biznesmen dhe politikan Indian (vd. 1973)

1881 - Alfred Carpenter, admiral Anglez, fitues i Kryqit tė Viktorias (vd. 1955)

1883 - William Carlos Williams, poet Amerikan, shkrimtar i shkurtėr dhe eseist (vd. 1963)

1884 - Charles Griffes, pianist dhe kompozitor Amerikan (vd. 1920)

1886 - Anton Irv, kapiten Estonez (vd. 1919)

1897 - Earl Webb, lojtar i baseball Amerikan dhe trajner (vd. 1965)

1900 - Hughie Critz, lojtar i baseball Amerikan (vd. 1980)

1900 - Lena Frances Edwards, mjeke Afrikano-Amerikane, dha Medaljen Presidenciale tė Lirisė (vd. 1986)

1900 - J. Willard Marriott, biznesmen Amerikan, themeloi korporatėn Marriott (vd. 1985)

1900 - Martha Ostenso, skenariste dhe noveliste Kanadeze (vd. 1963)

1900 - Hedwig Ross, edukator dhe aktivist politik i lindur nė Zelandėn e Re, anėtar themelues i Partisė Komuniste tė Zelandės sė Re (vd. 1971)

1901 - Francis Chichester, pilot dhe marinar Anglez (vd. 1972)

1902 - Bea Miles, autore Australiane (vd. 1973)

1903 - Karel Miljon, boksier Holandez (vd.1984)

1903 - Frank O'Connor, shkrimtar, novelist dhe poet Irlandez (vd. 1966)

1903 - Minanogawa TMMM, mundese Japoneze e sumos, 34. Yokozuna (vd. 1971)

1906 - J. R. Jayewardene, avokat dhe politikan nga Sri Lanka, Presidenti i 2-tė i Sri Lankės (vd. 1996)

1906 - Edgar Wayburn, mjek Amerikan dhe mjedisor (vd. 2010)

1907 - Warren E. Burger, avokat dhe gjyqtar Amerikan, shefi i 15-tė i Drejtėsisė i Shteteve tė Bashkuara (vd. 1995)

1908 - John Creasey, autor dhe politikan Anglez (vd. 1973)

1908 - Rafael Israelyan, arkitekt dhe edukator Armen, dizajnoi Memorialin Sardarapat dhe Katedralen e Shėn Vartanit (vd. 1973)

1909 - Elizabeth Enright, autore dhe illustratore Amerikane (vd. 1968)

1912 - Irena Kwiatkowska, aktore Polake (vd. 2011)

1912 - Maksim Tank, poet BelaRusian, gazetar dhe pėrkthyes (vd. 1995)

1914 - Thomas J. Bata, biznesmen Ēeko-Kanadez (vd. 2008)

1914 - William Grut, trajner Suedez (vd. 2012)

1914 - Shin Kanemaru, politikan Japonez, zėvendės kryeministėr i Japonisė (vd. 1996)

1915 - M. F. Husain, piktor dhe drejtor Indian (vd. 2011)

1916 - Mary Stewart, autor dhe poet Anglo-Skocez (vd. 2014)

1917 - Ib Melchior, autor dhe skenarist Danezo-Amerikan (vd. 2015)

1917 - Isang Yun, kompozitor dhe edukator i Koresė sė Jugut-Gjerman (vd.1995)

1918 - Lea Gottlieb, dizajnere e modės Hungarezo-Izraelite, themeloi kompaninė Gottex (vd. 2012)

1918 - Chaim Herzog, gjeneral dhe politikan Izraelit i lindur nė Irlandė, Presidenti i gjashtė i Izraelit (vd. 1997)

1920 - Dina Sheridan, aktore Angleze (vd. 2012)

1922 - Agostinho Neto, poet Angolan dhe politikan, Presidenti i Parė i Angolės (vd. 1979)

1923 - Ralph Sharon, pianist, kompozitor dhe dirigjent Anglo-Amerikan (vd. 2015)

1923 - Hank Williams, kėngėtar dhe kompozitor Amerikan dhe kitarist (vd. 1953)

1925 - Dorothy Loudon, aktore dhe kėngėtare Amerikane (vd. 2003)

1926 - Bill Black, basist Amerikan dhe regjisor (vd. 1965)

1926 - Curtis Harrington, aktor Amerikan, regjisor dhe skenarist (vd. 2007)

1926 - Hovie Lister, minister dhe pianist Amerikan (vd. 2001)

1926 - Jean-Marie Lustiger, kardinal Francez (vd. 2007)

1926 - Jack McDuff, kėngėtar dhe organist Amerikan (vd. 2001)

1927 - George Blanda, futbollist Amerikan (vd. 2010)

1928 - Park Honan, autor Amerikan dhe akademik (vd. 2014)

1928 - Roddy McDowall, aktor Anglo-Amerikan (vd. 1998)

1929 - Sil Austin, saksofonist Amerikan (vd. 2001)

1929 - David Craig, Baron Craig i Radley, marshal nga Irlanda e Veriut dhe politikan

1929 - Stirling Moss, shofer i makinave Angleze dhe sportist

1930 - David Huddleston, aktor Amerikan (vd. 2016)

1930 - Lalgudi Jayaraman, violinist dhe kompozitor Indian (vd.2013)

1930 - Theo Loevendie, lojtar dhe kompozitor i klarinetės nga Holanda

1930 - Edgar Mitchell, kapiten Amerikan, pilot, dhe astronaut (vd. 2016)

1930 - Jim Rohn, filozof dhe autor Amerikan (vd. 2009)

1930 - Thomas P. Stafford, gjeneral Amerikan, pilot, dhe astronaut

1931 - Anne Bancroft, aktore Amerikane (vd. 2005)

1931 - Jean-Claude Carričre, aktore dhe skenariste Franceze

1932 - Khalifa bin Hamad Al Thani, emir i Katarit (vd. 2016)

1932 - Robert B. Parker, autor Amerikan dhe akademik (vd. 2010)

1932 - Indarjit Singh, gazetar Indiano-Anglez

1932 - Samuel Ogbemudia, oficer i ushtrisė Nigeriane dhe politikan (vd. 2017)

1933 - Bulldog Brower, mundės Amerikan (vd. 1997)

1933 - Chuck Grassley, avokat Amerikan dhe politikan

1933 - Claude Provost, lojtar akademie Kanadezo-Amerikan (vd.1984)

1934 - Maureen Connolly, lojtar i tenisit Amerikan (vd. 1969)

1935 - Ken Kesey, novelist Amerikan, eseist dhe poet (vd. 2001)

1936 - Gerald Guralnik, fizikan Amerikan dhe akademik (vd. 2014)

1936 - Michael Hennagin, kompozitor Amerikan dhe edukator (vd. 1993)

1937 - Nigel Boocock, ēiklist Anglo-Australian (vd. 2015)

1937 - Orlando Cepeda, lojtar bejsbolli Portorikano-Amerikan

1937 - Sitakant Mahapatra, poet Indian dhe kritik letrar

1938 - Paul Benedict, aktor Amerikan (vd. 2008)

1938 - Perry Robinson, lojtar Amerikan i klarinetit dhe kompozitor

1938 - Bobby Wine, lojtar Amerikan i bejsbollit dhe trajner

1939 - Carl Dennis, poet Amerikan dhe edukator

1939 - Shelby Flint, kėngėtare dhe kompozitore Amerikane dhe aktore zanore

1939 - David Souter, avokat Amerikan dhe jurist

1940 - Jan Eliasson, politikan dhe diplomat Suedez, Zėvendės Sekretari i Pėrgjithshėm i 4-tė i Kombeve tė Bashkuara

1940 - Peter Lever, kriketer Anglez

1940 - Gilberto Parlotti, vrapues me motor Italian (vd. 1972)

1941 - Bob Matsui, avokat dhe politikan Amerikan (vd. 2005)

1942 - Robert Graysmith, autor Amerikan dhe ilustrues

1942 - Des Lynam, gazetar dhe autor Irlandezo-Anglez

1942 - Lupe Ontiveros, aktore Amerikane (vd. 2012)

1944 - Les Emmerson, kėngėtar dhe kompozitor Kanadez dhe kitarist

1944 - Reinhold Messner, alpinist Italian dhe eksplorues

1944 - Jean Taylor, matematikan Amerikan dhe akademik

1945 - David Emerson, ekonomist dhe politikan Kanadez, Ministri i Jashtėm i 8-tė i Kanadasė

1945 - Phil Jackson, lojtar i basketbollit Amerikan dhe trajner

1945 - Bhakti Charu Swami, udhėheqės fetar Indian

1946 - Billy Bonds, futbollist Anglez dhe menaxher

1946 - Heimar Lenk, gazetar dhe politikan i Estonisė

1947 - Tessa Jowell, punonjėse sociale dhe politikane Angleze, ministre pėr Zyrėn e Kabinetit

1947 - Enrique Krauze, historian Meksikan, kritik dhe botues

1947 - Gail Carson Levine, autor Amerikan

1947 - Jeff MacNelly, karikaturist Amerikan (vd. 2000)

1948 - Raphy Leavitt, lojtar dhe kompozitor i fisnikėrisė Portorikano-Amerikane (vd. 2015)

1948 - Kemal Monteno, kėngėtar dhe kompozitor Boshnjak (vd. 2015)

1948 - John Ritter, aktor dhe producent Amerikan (vd. 2003)

1949 - Ron Stevens, avokat dhe politikan Kanadez (vd. 2014)

1950 - Narendra Modi, Kryeministri i Gujarat, Indi dhe politikan, Kryeministri i 15-tė i Indisė

1950 - Fee Waybill, kėngėtar dhe kompozitor Amerikan dhe prodhues

1951 - Russell Brown, politikan Skocez

1951 - Piet Kleine, skater dhe trajner i shpejtėsisė Holandeze

1951 - Cassandra Peterson, aktore Amerikane, dhe producente

1952 - Harold Solomon, lojtar i tenisit Amerikan dhe trajner

1953 - Luķs Amado, politikan Portugez, ish ministėr i Ministrisė sė Punėve tė Jashtme

1953 - Tamasin Day-Lewis, kuzhinier dhe autor Anglez

1953 - Altaf Hussain, ushtar dhe politikan Pakistanezo-Anglez

1953 - Rita Rudner, aktore Amerikane, komediane dhe skenariste

1954 - Joėl-Franēois Durand, pianist dhe kompozitor Francez

1954 - Bill Irwin, mundės Amerikan

1955 - Brendan O'Carroll, aktor Irlandez, regjisor dhe skenarist

1955 - Scott Simpson, lojtar golfi Amerikan

1955 - Charles Martinet, aktor Amerikan

1956 - Almazbek Atambayev, politikani nga Kirgistani, Presidenti i 4-tė i Kirgistanit

1956 - Thad Bosley, lojtar Amerikan i bejsbollit dhe trajner

1956 - Mandawuy Yunupingu, kengetare dhe kitariste Australiane (vd. 2013)

1957 - David Bintley, balerin dhe drejtor i baletit Anglez

1957 - Steve Bryles, biznesmen dhe politikan Amerikan (vd. 2012)

1958 - Janez Janaa, politikan Slloven, kryeministri i 5-tė i Sllovenisė

1958 - Tom Waddell, lojtar bejsbolli Skocezo-Amerikan

1960 - John Bottomley, kėngėtar dhe kompozitor Kanadez (vd. 2011)

1960 - John Franco, lojtar i bejsbollit Amerikan

1960 - Damon Hill, shofer makinash Angleze dhe kitarist

1960 - Alan Krueger, ekonomist Amerikan dhe akademik

1961 - Jim Cornette, menaxher Amerikan i mundjes dhe sportist

1961 - Giorgos Koumoutsakos, politikan Grek

1961 - Ty Tabor, kėngėtar, shkrimtar dhe kitarist Amerikan (King's X)

1962 - Baz Luhrmann, drejtor Australian, prodhues dhe skenarist

1962 - Dustin Nguyen, aktor Vietnamezo-Amerikan, regjisor, prodhues dhe skenarist

1962 - Hesham Qandil, inxhinier dhe politikan Egjiptian, Kryeministėr i 51-tė i Egjiptit

1962 - Wayne Riley, lojtar golfi Australian

1962 - BeBe Winans, kėngėtar dhe kompozitor Amerikan

1963 - Masahiro Chono, mundės dhe menaxher Amerikano-Japonez

1963 - James Urbaniak, aktor Amerikan, prodhues dhe skenarist

1965 - Kyle Chandler, aktore Amerikane

1965 - Yuji Naka, projektuesi Japonez i lojėrave tė videove, krijoi zėrit Hedgehog

1965 - Guy Picciotto, kėngėtar, kompozitor, kitarist dhe producent Amerikan

1965 - Bryan Singer, regjisor Amerikan, prodhues dhe skenarist

1966 - Doug E. Fresh, rapper Amerikan dhe producent

1967 - Michael Carbajal, boksier Amerikan

1968 - Cheryl Strayed, autore Amerikane

1968 - Tito Vilanova, futbollist dhe menaxher Spanjoll (vd.2014)

1969 - Adam Devlin, kitarist dhe kompozitor Anglez

1969 - Ken Doherty, lojtar Irlandez me lojėra biliare

1969 - Keith Flint, kėngėtare dhe kompozitore Angleze

1969 - Greg King, jurist nga Zelanda e Re dhe pritės televiziv (vd. 2012)

1969 - Tarvo Seeman, lojtar shahu Estonez

1969 - Paul Varelans, luftėtar Amerikan i MMA dhe mundės

1970 - Mark Brunell, futbollist Amerikan dhe trajner

1971 - Nate Berkus, dizajner i brendshėm Amerikan dhe pritės televiziv

1971 - Mike Catt, futbollist dhe trajner Afrikano Jugor-Anglez

1971 - Andy Edwards, futbollist Anglez

1971 - Steve Kerrigan, biznesmen dhe politikan Amerikan

1971 - Mauro Milanese, futbollist dhe menaxher Italian

1972 - Bobby Lee, komedian Amerikan, aktor dhe skenarist

1973 - Diego Albanese, futbollist Argjentinas

1973 - Demis Nikolaidis, futbollist Grek

1974 - Tormod Granheim, skiator Norvegjez dhe eksplorues

1974 - Mirah, kėngėtar dhe kompozitor Amerikan dhe kitarist

1974 - Craig Spence, lojtar golfi Australian

1974 - Rasheed Wallace, lojtar i basketbollit Amerikan dhe trajner

1975 - Wilko de Vogt, futbollist Holandez

1975 - Jade Esteban Estrada, kėngėtar, kompozitor, prodhues dhe aktor Amerikan

1975 - Jimmie Johnson, shofer Amerikan i makinave garuese

1975 - Pumpkinhead, rapper Amerikan (vd. 2015)

1977 - Sam Esmail, skenarist Amerikan

1977 - Simone Perrotta, futbollist Italian

1978 - Sheeri Cabral, shkencėtar kompjuterik Amerikan dhe bloger

1978 - Shawn Horcoff, lojtar i hokejit tė akullit Kanadez

1979 - Steffen Algreen, futbollist Danez

1979 - Akin Ayodele, futbollist Amerikan

1979 - Flo Rida, rapper Amerikan

1980 - Dan Haren, lojtar i baseball Amerikan

1980 - Shabana Mahmood, avokat dhe politikan Anglez, Shadow Shefi i Sekretarit tė Thesarit

1980 - Oliver Risser, futbollist i Namibisė

1981 - Casey Janssen, lojtar Amerikan i bejsbollit

1981 - Francis Manioru, Solomon sprinter

1982 - Hope Larson, ilustrator Amerikan

1982 - Garth Murray, lojtar i hokejve tė akullit Kanadez

1984 - Domenico Citro, futbollist Italian

1984 - Mary DeScenza, notues Amerikan

1984 - John Kucera, skiator Kanadez

1984 - Patrick van Luijk, sprinter Hollandez

1984 - Eugenia Volodina, modele Ruse

1985 - Tomįa Berdych, lojtar i tenisit Ēek

1985 - Brendan Clarke, futbollist Irlandez

1985 - José Gonēalves, futbollist Portugez

1985 - Brendan Oake, lojtar Australian i ligės sė rugby

1985 - Alexander Ovechkin, lojtar i hokejit Rus tė akullit

1985 - Mason Raymond, lojtar i hokejve tė akullit Kanadez

1985 - Jon Walker, kėngėtar dhe kompozitor Amerikan dhe kitarist

1986 - Ravichandran Ashwin, kriketer Indian

1986 - Paolo De Ceglie, futbollist Italian

1986 - Yussef Suleiman, futbollist Sirian (vd.2013)

1987 - Paul Huntington, futbollist Anglez

1989 - Kate Deines, futbollist Amerikan

1990 - Sean Scannell, futbollist Anglez

1990 - Pixie Geldof, modele Angleze dhe kėngėtare

1991 - Ryo Ishikawa, lojtar golfi Japonez

1991 - Justyna JegioBka, lojtare Polake e tenisit

1991 - Cameron King, lojtar Australian i ligės sė rugby

1991 - Sanne Wevers, gjimnaste Holandeze

1993 - Sofiane Boufal, futbollist Maroken

1996 - Ella Purnell, aktore Britanike

1997 - Auston Matthews, lojtar Amerikan i hokejve tė akullit

Vdekje tė ndodhura nė datėn 17 Shtator

456 - Remistus, gjeneral Romak

936 - Unni, kryepeshkop i Hamburg-Bremenit

958 - Li Jingsui, princ Kinez (lind. 920)

1025 - Hugh Magnus, mbret i Francės (lind. 1007)

1148 - Conan III, djali i Brittany (lind.1070)

1179 - Hildegard i Bingen, mistik, kompozitor dhe shenjtor Gjerman (lind. 1098)

1322 - Robert III, Numėr i Flandrės (lind.1249)

1415 - Michael de la Pole, i dyti i Suffolk (lind. 1367)

1422 - Konstandini II i Bullgarisė (lind. 1370)

1482 - William III, Dukė e Luksemburgut (lind. 1430)

1563 - Henry Manners, i dyti i Rutlandit, ushtar Anglez (lind.1526)

1574 - Pedro Menéndez de Avilés, admiral dhe eksplorues Spanjoll, themeloi Shėn Agustinin, Florida (lind. 1519)

1575 - Heinrich Bullinger, teolog dhe projektues Zviceran (lind. 1504)

1609 - Judė Loew ben Bezalel, rabin Bohem, mistik dhe filozof (lind. 1520)

1621 - Robert Bellarmine, kardinal Italian dhe shenjtor (lind. 1542)

1626 - Johann Schweikhard von Kronberg, klerik dhe politik i Gjermanisė, Kryepeshkopi i Elezit tė Mainzit (lind.1553)

1665 - Filip IV, mbret i Spanjės (lind. 1605)

1676 - Sabbatai Zevi, rabin dhe dijetar Turk (lind. 1626)

1679 - Gjoni i Austrisė i ri, gjeneral dhe politikan Spanjoll, Guvernatori i Holandės Habsburg (lind. 1629)

1762 - Francesco Geminiani, violinist dhe kompozitor Italian (lind. 1687)

1771 - Tobias Smollett, autor dhe poeti Skocezo-Italian (lind. 1721)

1803 - Franz Xaver Süssmayr, kompozitor dhe drejtor Austriak (lind. 1766)

1808 - Benjamin Bourne, gjyqtar dhe politikan Amerikan (lind. 1755)

1817 - Jacques Bernard d'Anselme, gjeneral Francez (lind. 1740)

1836 - Antoine Laurent de Jussieu, botanist dhe autor Francez (lind. 1748)

1863 - Charles Robert Cockerell, arkeolog dhe arkitekt Anglez (lind. 1788)

1863 - Alfred de Vigny, autor Francez, poet dhe dramaturg (lind. 1797)

1864 - Walter Savage Landor, autor dhe poet Anglez (lind. 1775)

1868 - Nose Roman, Luftėtar i Amerikės Amerikane (rreth 1823)

1877 - Henry Fox Talbot, fotograf Anglez, zhvilloi procesin e Calotype (lind. 1800)

1878 - Orélie-Antoine de Tounens, avokat dhe aventurier Francez (lind. 1825)

1879 - Eugčne Viollet-le-Duc, arkitekt dhe teorik Francez (lind.1814)

1894 - Deng Shichang, kapiten Kinez (lind. 1849)

1899 - Charles Alfred Pillsbury, biznesmen Amerikan, bashkė-themeloi kompaninė Pillsbury (lind. 1842)

1907 - Ignaz Brüll, pianist dhe kompozitor Ēeko-Austriak (lind. 1846)

1908 - Henri Julien, karikaturist Kanadez (lind. 1852)

1908 - Thomas Selfridge, nėntoger dhe pilot Amerikan (lind. 1882)

1909 - Thomas Bent, biznesmen dhe politikan Australian, Kryeministri i 22-tė i Victoria (lind. 1838)

1911 - Edmonia Lewis, skulptore Amerikane (lind. 1844)

1923 - Stefanos Dragoumis, gjykatės dhe politikan Grek, 92-tė Kryeministėr i Greqisė (lind. 1842)

1925 - Carl Eytel, piktor dhe illustrator Gjermano-Amerikan (lind. 1862)

1933 - Joseph De Piro, prift Malazez dhe misionar (lind. 1877)

1936 - Ettie Annie Rout, autor dhe aktivist i Zelandės sė Re (lind.1877)

1937 - Walter Dubislav, logjist i Gjerman dhe filozof i shkencės, anėtar i rrethit tė Vjenės (lind. 1895)

1938 - Bruno JasieDski, poet dhe autor Polak (lind. 1901)

1943 - Friedrich Zickwolff, gjeneral Gjerman (lind. 1893)

1948 - Ruth Benedict, antropolog dhe akademik Amerikan (lind. 1887)

1948 - Folke Bernadotte, ushtar dhe diplomat Suedez (lind. 1895)

1951 - Jimmy Yancey, pianist dhe kompozitor Amerikan (lind. 1898)

1953 - David Munson, kontrabandist Amerikan (lind. 1884)

1953 - Hans Feige, gjeneral Gjerman (Wehrmacht) (lind. 1880)

1961 - Adnan Menderes, avokat dhe politikanTurk, Kryeministri i nėntė i Turqisė (lind. 1899)

1965 - Alejandro Casona, poet dhe dramaturg Spanjoll (lind. 1903)

1966 - Fritz Wunderlich, tenor Gjerman dhe aktor (lind. 1930)

1971 - Carlos Lamarca, kapiten Brazilian (lind. 1937)

1972 - Akim Tamiroff, aktor Amerikan (lind. 1899)

1973 - Hugo Winterhalter, udhėheqės dhe kompozitor Amerikan (lind. 1909)

1975 - Nicola Moscona, kėngėtar dhe kompozitor Greko-Amerikan (lind. 1907)

1980 - Anastasio Somoza Debayle, komandant dhe politikan i Nikaraguanit, Presidenti i 73-tė i Nikaragua (lind. 1925)

1982 - Manos Loļzos, kompozitor Egjiptiano-Grek (lind. 1937)

1983 - Humberto Sousa Medeiros, kardinal Portugezo-Amerikan (lind. 1915)

1984 - Richard Basehart, aktor dhe regjisor Amerikan (lind. 1914)

1985 - Laura Ashley, dizajner i modės nė Uells, themeloi Laura Ashley plc (lind. 1925)

1987 - Harry Locke, aktor Anglez (lind.1913)

1991 - Zino Francescatti, violinist dhe kompozitor Francez (lind. 1902)

1992 - Roger Wagner, dirigjent Amerikan dhe edukator (lind. 1914)

1993 - Willie Mosconi, lojtar dhe aktor Amerikan (lind.1913)

1993 - Christian Nyby, regjisor dhe producent Amerikan (lind.1913)

1994 - John Delafose, lojtar fizarmonike Amerikan (lind. 1939)

1994 - Vitas Gerulaitis, lojtar i tenisit Amerikan dhe trajner (lind. 1954)

1994 - Karl Popper, filozof Austro-Anglez dhe akademik (lind. 1902)

1995 - Isadore Epstein, astronom Estonezo-Amerikan dhe akademik (lind. 1919)

1995 - Lucien Victor, ēiklist Belg (lind. 1931)

1996 - Spiro Agnew, ushtar Amerikan dhe politikan, nėnkryetari i 39-tė i Shteteve tė Bashkuara (lind. 1918)

1997 - Red Skelton, aktor Amerikan dhe komedian (lind. 1913)

1998 - Ted Binion, lojtar poker Amerikan dhe biznesmen (lind. 1943)

1998 - Geoffrey Dutton, historian dhe autor Australian (lind. 1922)

1999 - Frankie Vaughan, kėngėtare dhe aktore Angleze (lind. 1928)

2000 - Georgiy Gongadze, gazetar dhe drejtor Gjeorgjiano-Ukrainas (lind.1969)

2003 - Erich Hallhuber, aktor Gjerman (lind. 1951)

2005 - Jacques Lacarričre, gazetar dhe kritik Francez (lind. 1925)

2005 - Alfred Reed, kompozitor Amerikan dhe edukator (lind. 1921)

2009 - Noordin Mohammad Top, terrorist Malajzian (lind. 1968)

2011 - Colin Madigan, arkitekt dhe autor i Australisė, krijoi Galerinė Kombėtare tė Australisė (lind. 1921)

2012 - Melvin Charney, skulptor Kanadez dhe arkitekt (lind. 1935)

2012 - Lou Kenton, ushtar Anglez dhe poēari (lind. 1908)

2012 - Russell E. Train, ushtar Amerikan dhe nėpunės civil (lind. 1920)

2013 - Kristian Gidlund, baterist dhe gazetar Suedez (lind. 1983)

2013 - Larry Lake, lojtar Amerikano-Kanadez dhe kompozitor (lind. 1943)

2013 - Bernie McGann, saksofonist dhe kompozitor Australian (lind. 1937)

2013 - Alex Naumik, kėngėtare, kompozitore dhe producente Lituanezo-Norvegjeze (lind. 1949)

2013 - Michael J. Noonan, fermer Irlandez dhe politikan, Ministri Irlandez i 25 i Mbrojtjes (lind. 1935)

2013 - Marvin Rainwater, kėngėtar dhe kompozitor Amerikan (lind. 1925)

2013 - Eiji Toyoda, biznesmen Japonez (lind.1913)

2014 - Xhorxh Hamilton IV, kėngėtar dhe kompozitor Amerikan dhe kitarist (lind. 1937)

2014 - Andriy Husin, futbollist dhe menaxher i Ukrainės (lind. 1972)

2014 - Wakachichibu Komei, mundes sumo Japonez (lind. 1939)

2014 - Charles Lexo, marshal ajror Australian (lind. 1918)

2014 - Peter von Bagh, historian Finlandez, regjisor dhe skenarist (lind. 1943)

2014 - Kina Zorrilla, aktore Uruguaiane (lind. 1922)

2015 - Ingr+da AndriFa, aktore Letoneze (lind. 1944)

2015 - Dettmar Cramer, futbollist dhe menaxher Gjerman (lind. 1925)

2015 - Milo Hamilton, sportist Amerikan (lind. 1927)

2015 - Vadim Kuzmin, fizikan Rus dhe akademik (lind. 1937)

2015 - David Willcocks, organist, kompozitor dhe dirigjent (lind. 1919)

2016 - Bahman Golbarnezhad, ēiklist Iranian i garave (lind. 1968)

2016 - Sigge Parling, futbollist Suedez (lind. 1936)

Festa tė datės 17 Shtator

Dita e Shtetėsisė Australiane

Dita e Batmanit, njė observim vjetor i filluar nga DC Comics mė 17 Shtator 2013

Dita e Kushtetutės, e vėzhguar tė premten e kaluar nėse bie tė shtunėn, tė hėnėn e ardhshme nėse ėshtė e diel; dhe fillimi i Javes se Kushtetutės (Shtetet e Bashkuara)

Dita e heronjve (Angola)

Dita e Ēlirimit tė Marathwadės (Maharashtra)

Tregu i operacionit Pėrvjetori i kopshtit ende kujtohet me parashutė dhe dedikime nė kėtė ditė. (Holandė) Dita e Sybirakut (Poloni) Dita e Mėsimdhėnėsve (Honduras)
Reklamė

Komentet (0)

Kontrolloni emrin dhe provojeni pėrsėri.
Kontrolloni vendodhjen dhe provojeni pėrsėri.
Kontrolloni komentin dhe provojeni pėrsėri.
Fjalėkalimi nuk ėshtė i saktė. Shkruani fjalėkalimin siē shihet nė fotografi dhe provojeni pėrsėri.
Shtoni komentin tuaj
Ju keni edhe 1000 karaktere


Shkruani fjalėn qė shikoni nė fotografi
U!d8#

Sharje dhe gjuhė agresive nuk lejohen nė Perspekti.
Reklamė