Ngjarjet e rėndėsishme historike tė datės 18 Shtator.
Teksti kėkues ėshtė gabim.
Teksti kėkues ėshtė gabim. Ju lutem pėrdorni vetėm shkronja dhe numra pėr tekstin kėrkues.
Kategoritė
Komenti nuk u shtua
Komenti juaj nuk u shtua. Ju lutem kontrolloni komentin dhe provojeni pėrsėri.
Komenti u shtua
Komenti juaj u shtua dhe do jetė i dukshėm automatikisht.

Ngjarjet e rėndėsishme historike tė datės 18 Shtator.

18 Shtatori ėshtė dita e 261 e kalendarit Gregorian (dita e 262 nė vitin e brishtė) - kėshtu qė deri nė fund tė vitit kanė mbetur edhe 104 ditė.

Ngjarjet e rėndėsishme historike tė datės 18 Shtator.
Ngjarjet e rėndėsishme historike tė datės 18 Shtator.
Nga: Xhesjana Topalli
Publikimi: 22/10/2017 22:47

Ngjarje tė ndodhura nė datėn 18 Shtator

96 Pas Krishtit - Nerva shpallet perandor Romak pasi Domitiani ėshtė vrarė.

324 - Konstandini i Madh e mposht me vendosmėri Liciniusin nė Betejėn e Krizopolit, duke vendosur kontrollin e vetėm tė Konstandinit mbi Perandorinė Romake.

1066 - Mbretėria Norvegjeze Harald Hardrada ulet nė plazhet e Scarborough dhe fillon pushtimin e tij nė Angli.

1180 - Philip Augustus bėhet mbret i Francės.

1454 - Nė Betejėn e Chojnicės, ushtria Polake mundet nga ushtria Gjermane gjatė Luftės sė Trembėdhjetė vjeēare.

1502 - Christopher Columbus prek tokėn nė Honduras nė udhėtimin e tij tė katėrt dhe tė fundit.

1618 - Fillon Baktun i dymbėdhjeti nė Kalendarin MesoAmerikan tė Long Count.

1635 - Perandori i Shenjtė Romak Ferdinand II i Austrisė shpall luftė ndaj Francės.

1679 - New Hampshire bėhet njė qark i Kolonisė sė Gjirit tė Massachusetts.

1714 - Xhorxh I, mbreti i parė Hanoverian, arrin nė Britaninė e Madhe pasi u bė mbret mė 1 Gusht.

1739 - Traktati i Beogradit nėnshkruhet, duke i dhėnė Beogradin Perandorisė Osmane.

1759 - Lufta e Shtatė Viteve: Kapja Britanike e Quebec City.

1793 - Gur themeli i parė i ndėrtesės Capitol ėshtė hedhur nga George Washington.

1809 - Shtėpia e Operės Mbretėrore nė Londėr hapet.

1810 - Junta e parė e qeverisė nė Kili. Megjithėse duhej tė sundonte vetėm nė mungesė tė mbretit, nė fakt ėshtė hapi i parė drejt pavarėsisė nga Spanja dhe pėrkujtohet si i tillė.

1812 - Zjarri i Moskės i vitit 1812 shkatėrron mė shumė se tre tė katėrtat e qytetit. Napoleoni kthehet nga Pallati Petrovsky nė Kremlinin e Moskės, i kursyer nga zjarri.

1837 - Tiffany dhe Co. (emri i parė Tiffany & Young) ėshtė themeluar nga Charles Lewis Tiffany dhe Teddy Young nė New York City. Dyqani quhet "mallra shkrimi dhe zbukurime mallrash".

1838 - Ligji Anti-Corn ėshtė themeluar nga Richard Cobden.

1850 - Kongresi i SHBA kalon Aktin e Skllevėrve tė fshehur tė vitit 1850.

1851 - Publikimi i parė i New York Times, i cili mė vonė bėhet The New York Times.

1872 - Mbreti Oscar II aderon nė fronin Suedezo-Norvegjez.

1873 - Paniku i vitit 1873: Banka Amerikane Jay Cooke & Company deklaron falimentimin, duke shkaktuar njė seri dėshtimesh bankare.

1882 - Hapen bursat e Paqėsorit.

1895 - Booker T. Washington jep adresėn "Atlanta kompromis".

1898 - Incidenti i Fashodės: Anijet e Lord Kitchener arrijnė nė Fashoda, Sudan.

1906 - Njė cunami vret rreth 10 000 njerėz nė Hong Kong.

1910 - Nė Amsterdam, 25 000 persona demonstrojnė pėr votim tė pėrgjithshėm.

1911 - Kryeministri Rus Pyotr Stolypin ėshtė qėlluar nė Shtėpinė e Operės sė Kievit.

1914 - Ligji mbi Rregullėn e Irlandės bėhet ligj, por vonohet deri pas Luftės sė Parė Botėrore.

1914 - Lufta e Parė Botėrore: trupat e Afrikės sė Jugut vendosen nė Afrikėn Jug-Perėndimore tė Gjermanisė.

1919 - Holanda u jep grave tė drejtėn pėr tė votuar.

1919 - Fritz Pollard bėhet i pari Amerikan i Afrikės qė luan futboll profesionist pėr njė ekip tė madh, Akron Pro.

1922 - Hungaria pranohet nė Lidhjen e Kombeve.

1927 - Sistemi Columbia Broadcasting shkon nė ajėr.

1928 - Juan de la Cierva bėn kalimin e parė autogyro tė Kanalit tė Anglisė.

1931 - Incidenti Mukden i jep Japonisė njė pretekst pėr tė pushtuar Manēurinė.

1934 - BRSS ėshtė pranuar nė Lidhjen e Kombeve.

1939 - Lufta e Dytė Botėrore: Qeveria Polake e Ignacy Mo[cicki ikėn nė Rumani.

1939 - Zoti Haw-Haw fillon transmetimin e propagandės pro-naziste / anti-aleate.

1940 - Linja Britanike SS City of Benares ėshtė zhytur nga nėndetėse Gjermane U-48; tė vrarėt janė 77 fėmijė refugjatė.

1943 - Lufta e Dytė Botėrore: Ēifutėt e Minskit masakrohen nė Sobibór.

1943 - Lufta e Dytė Botėrore: Adolf Hitleri urdhėron dėbimin e hebrenjve Danezė.

1944 - Lufta e Dytė Botėrore: Nėndetėsja Britanike HMS Tradewind sulmon Jun'yM Maru, mbeten 5 600 tė vrarė.

1945 - Gjenerali Douglas MacArthur lėviz selinė e tij komanduese nė Tokio.

1947 - Forca Ajrore e Shteteve tė Bashkuara bėhet njė degė e pavarur e Forcave tė Armatosura tė Shteteve tė Bashkuara.

1947 - Kėshilli i Sigurimit Kombėtar dhe Agjencia Qendrore e Inteligjencės janė themeluar nė Shtetet e Bashkuara sipas Aktit tė Sigurisė Kombėtare.

1948 - Operacioni Polo ėshtė ndėrprerė pasi ushtria Indiane pranon dorėzimin e ushtrisė sė Osman Ali Khanit, Asaf Jah VII, Nizam e Hyderabad.

1948 - Margaret Chase Smith i Maine bėhet gruaja e parė e zgjedhur nė Senatin e Shteteve tė Bashkuara pa pėrmbushur mandatin e njė senatori, kur ajo mundi kundėrshtarin demokrat Adrian Shkėlli.

1959 - Vanguard 3 ėshtė nisur nė orbitėn e Tokės.

1960 - Fidel Castro arrin nė Nju Jork si kreu i delegacionit Kuban nė Kombet e Bashkuara.

1961 - Sekretari i Pėrgjithshėm i SH.B.A.-sė Dag Hammarskjöld vdes nė njė aksident avioni gjatė pėrpjekjes pėr tė negociuar paqen nė rajonin Katanga tė shkatėrruar nga lufta nė Republikėn Demokratike tė Kongos.

1961 - NAFC dhe CCCF bashkohen nė CONCACAF.

1962 - Burundi, Xhamajka, Ruanda dhe Trinidadi dhe Tobago janė pranuar nė Kombet e Bashkuara.

1964 - Ushtria Vietnameze e Veriut fillon infiltrimin e Vietnamit tė Jugut.

1973 - Bahamas, Gjermania Lindore dhe Gjermania Perėndimore janė pranuar nė Kombet e Bashkuara.

1974 - Uragani Fifi godet Hondurasin me 110 mph, duke vrarė 5 000 njerėz.

1977 - Voyager Kam ka marrė fotografinė e parė tė Tokės dhe Hėnės sė bashku.

1980 - Soyuz 38 mbart dy austronaute (duke pėrfshirė njė Kuban) nė Salyut 6 stacionin e hapėsirės.

1981 - Asambleja Kombėtare voton pėr tė shfuqizuar dėnimin me vdekje nė Francė.

1982 - Milicia e krishterė fillon tė vrasė 600 Palestinezė nė Liban.

1984 - Joe Kittinger kompleton kalimin e parė tė vetmuar tė tullumbaceve tė Atlantikut.

1988 - Fundi i kryengritjeve pro-demokraciste nė Mianmar pas njė grushti tė pėrgjakshėm ushtarak nga Kėshilli Shtetėror pėr Rivendosjen e Ligjit dhe Rendit. Mijėra persona murgjė dhe civilė (kryesisht studentė), vriten nga Tatmadaw.

1990 - Lihtenshtajni bėhet anėtar i Kombeve tė Bashkuara.

1991 - Jugosllavia fillon njė bllokadė detare prej shtatė qyteteve tė portit tė Adriatikut.

1992 - Njė shpėrthim gėrmon Mine Giant nė kulmin e njė mosmarrėveshje pune, duke vrarė nėntė punėtorė zėvendėsues nė Yellowknife, Kanada.

1997 - Ted Turner i magnatit tė medias sė Shteteve tė Bashkuara dhuron 1 miliardė dollarė nė Kombet e Bashkuara.

1997 - Konventa kundėr ndalimit tė minave kundėr personelit ėshtė miratuar.

2001 - Postimi i parė i shkronjave antraks nga Trenton, New Jersey nė sulmet e anthraxit tė vitit 2001.

2007 - Pervez Musharraf njofton se do tė japė dorėheqjen si shef i ushtrisė dhe do tė rivendosė sundimin civil nė Pakistan, por vetėm pasi tė rizgjidhet president.

2007 - Murgjit Budistė u bashkohen protestave anti-qeveritare nė Myanmar, duke filluar atė qė disa e quajnė Revolucioni i Saffron.

2011 - Tėrmeti i Sikkim 2011 u ndje nė tė gjithė Indinė verilindore, Nepal, Butan, Bangladesh dhe Tibetin Jugor.

2014 - Skocia voton kundėr pavarėsisė nga Mbretėria e Bashkuar.

2015 - Dy persona tė sigurisė, 17 adhurues nė njė xhami dhe 13 militantė janė vrarė pas njė sulmi tė Tehrik-i-Taliban Pakistan nė njė bazė tė Forcave Ajrore tė Pakistanit nė periferi tė Peshawar.

2016 - Shtatėmbėdhjetė persona tė sigurimit tė ushtrisė Indiane u vranė nė Kashmirin e administruar nga Indianėt nga militantėt anti-qeveritarė.

Lindje tė ndodhura nė datėn 18 Shtator

53 Pas Krishtit - Trajan, Perandori Romak (vd. 117)

524 - Kan B'alam I, sundimtar i Palenque (vd. 583)

1344 - Marie e Francės, dukeshė e Barit (vd.1404)

1434 - Eleanor e Portugalisė, Perandoresha e Shenjtė Romake (vd. 1467)

1501 - Henry Stafford, 1 Baron Stafford (vd. 1563)

1554 - Haydar Mirza Safavi, princi Safavid (vd. 1576)

1587 - Francesca Caccini, kėngėtare dhe kompozitore Italiane (vd. 1640)

1606 - Zhang Xianzhong, kreu rebel Kinez (vd. 1647)

1643 - Gilbert Burnet, peshkop, historian dhe teolog Skocez (vd.1715)

1676 - Eberhard Louis, Duka i Württemberg (vd. 1733)

1684 - Johann Gottfried Walther, organist dhe kompozitor Gjerman (vd. 1748)

1709 - Samuel Johnson, leksikograf dhe poet Anglez (vd.1784)

1711 - Ignaz Holzbauer, kompozitor dhe edukator Austriak (vd. 1783)

1733 - George Read, avokat dhe politikan Amerikan, guvernatori i tretė i Delaware (vd. 1798)

1750 - Tomįs de Iriarte y Oropesa, poet dhe dramaturg Spanjoll (vd. 1791)

1752 - Adrien-Marie Legendre, matematikan dhe teoricien Francez (vd. 1833)

1765 - Papa Gregori XVI (vd. 1846)

1779 - Joseph Story, jurist Amerikan, jurist dhe politikan (vd. 1845)

1786 - Kristian VIII i Danimarkės (vd. 1848)

1786 - Justinus Kerner, poet dhe autor Gjerman (vd. 1862)

1812 - Herschel Vespasian Johnson, avokat Amerikan dhe politikan, 41 vjeēari i Gjeorgjisė (vd. 1880)

1819 - Léon Foucault, fizikan dhe akademik Francez (vd. 1868)

1837 - Aires de Ornelas e Vasconcelos, kryepeshkop Portugez (vd. 1880)

1838 - Anton Mauve, piktor dhe edukator Holandez (viti 1888)

1846 - Richard Me, kapiten Norvegjez, biznesmen dhe politikan, themeloi Vesteraalens Dampskibsselskab (vd. 1930)

1848 - Francis Grierson, pianist dhe kompozitor Anglo-Amerikan (vd. 1927)

1857 - John Hessin Clarke, avokat dhe gjyqtar Amerikan (vd. 1945)

1858 - Kate Booth, oficer i Ushtrisė sė Shėlbimit nė Angli (vd. 1955)

1859 - John L. Bates, avokat dhe politikan Amerikan, guvernatori i 41-tė i Masaēusetsit (vd. 1946)

1859 - Lincoln Loy McCandless, biznesmen dhe politikan Amerikan (vd. 1940)

1860 - Alberto Franchetti, kompozitor dhe edukator Italiano-Amerikan (vd. 1942)

1870 - Clark Wissler, antropolog, autor dhe edukator Amerikan (vd. 1947)

1872 - Carl Friedberg, pianist dhe edukator Gjermano-Italian (vd. 1955)

1872 - Adolf Schmal, gardian Austriak dhe ēiklist (vd 1919)

1875 - Tomįs Burgos, filantrop Kilian (vd. 1945)

1876 - James Scullin, gazetar dhe politikan Australian, kryeministri i nėntė i Australisė (vd. 1953)

1878 - James O. Richardson, admiral Amerikan (vd. 1974)

1883 - Gerald Tyrwhitt-Wilson, 14-vjeēari Baron Berners, kompozitor, piktor dhe autor (vd. 1950)

1885 - Uzeyir Hajibeyov, kompozitor, dirigjent dhe dramaturg i Azerbajxhanit (vd. 1948)

1888 - Grey Owl, ambientalist dhe autor Anglo-Kanadez (vd. 1938)

1888 - Toni Wolff, psikolog dhe autor Zviceran (vd. 1953)

1889 - Doris Blackburn, aktiviste dhe politikane Australiane (vd. 1970)

1891 - Rafael Pérez y Pérez, autor Spanjoll (vd. 1984) ,/p>

1893 - Arthur Benjamin, pianist, kompozitor dhe dirigjent Australian (vd. 1960)

1893 - William March, ushtar Amerikan dhe autor (vd. 1954)

1894 - Fay Compton, aktore Angleze (vd. 1978)

1895 - Jean Batmale, futbollist dhe menaxher Francez (vd. 1973)

1895 - John Diefenbaker, avokat dhe politikan Kanadez, Kryeministri i 13-tė i Kanadasė (vd. 1979)

1895 - Walter Koch, astrolog dhe autor Gjerman (vd. 1970)

1897 - Pablo Sorozįbal, kompozitor dhe dirigjent Spanjoll (vd. 1988)

1900 - Willis Laurence James, violiniste dhe edukatore Amerikane (vd. 1966)

1900 - Seewoosagur Ramgoolam, filantropist Mauritian dhe politikan, Kryeministri i parė i Mauritius (vd. 1985)

1901 - Harold Clurman, regjisor dhe producent Amerikan (vd. 1980)

1904 - Bun Cook, lojtar i hokej Kanada dhe trajner (vd.1988)

1904 - Jose de Rivera, ushtar Amerikan dhe skulptor (vd. 1985)

1904 - David Eccles, 1st Viscount Eccles, biznesmen dhe politikan Anglez, Sekretar i Shtetit pėr Arsimin (vd. 1999)

1905 - Eddie "Rochester" Anderson, aktor Amerikan (vd. 1977)

1905 - Agnes de Mille, balerin Amerikan dhe koreograf (vd. 1993)

1905 - Greta Garbo, aktore Suedezo-Amerikane (vd. 1990)

1906 - Kaka Hathrasi, poet dhe autor Indian (vd. 1995)

1906 - Maurice Maillot, aktore Franceze (vd. 1968)

1906 - Julio Rosales, kardinal Filipinas (vd. 1983)

1907 - Leon Askin, aktor austriak (vd. 2005)

1907 - Edwin McMillan, fizikan Amerikan dhe kimist, fitues i ēmimit Nobel (vd. 1991)

1908 - Viktor Ambartsumian, astrofizikant Gjeorgjiano-Armen, astronom dhe akademik (vd. 1996)

1910 - Joseph F. Enright, kapiten Amerikan (vd. 2000)

1910 - Bernard Kangro, gazetar, autor dhe poet Estonez (vd. 1994)

1910 - Josef Tal, pianist dhe kompozitor Izraelit (vd. 2008)

1911 - Syd Howe, lojtar hokej Kanadez (vd. 1976)

1911 - Sheshi Brinsley Le Poer, i 8-tė i Clancarty, ufologu dhe politikan Irlandez (vd. 1995)

1912 - Marķa de la Cruz, gazetare dhe aktiviste Kiliane (vd. 1995)

1914 - Jack Cardiff, drejtor, kinematograf dhe regjisor Anglez (vd. 2009)

1916 - Frank Bell, ushtar dhe edukator Anglez (vd. 1989)

1916 - Rossano Brazzi, aktor Italian (vd. 1994)

1916 - John Jacob Rodos, avokat Amerikan dhe politikan (vd. 2003)

1917 - June Foray, aktore dhe zėri i artistit Amerikan (vd. 2017)

1917 - Phil Taylor, futbollist dhe menaxher Anglez (vd. 2012)

1917 - Francis Parker Yokey, avokat dhe filozof Amerikan (vd. 1960)

1918 - Johnny Mantz, shofer Amerikan garash (vd. 1972)

1920 - Jack Warden, aktor Amerikan (vd. 2006)

1922 - Grayson Hall, aktore Amerikane (vd. 1985)

1922 - Ray Steadman-Allen, kompozitor Anglez (vd. 2014)

1923 - Mbretėresha Anne e Rumanisė (vd. 2016)

1923 - Peter Smithson, arkitekt Anglez, bashkė-projektoi Xhennete Robin Hood (vd. 2003)

1923 - Bertha Wilson, avokate dhe juriste Skocezo-Kanadeze, 60-vjeēarja e Drejtėsisė e Gjykatės Supreme tė Kanadasė (vd. 2007)

1924 - J. D. Tippit, oficer i policisė Amerikane (vd. 1963)

1924 - Eloisa Mafalda, aktore Braziliane

1925 - Harvey Haddix, lojtar bejsbolli Amerikan dhe trajner (vd. 1994)

1925 - Dorothy Wedderburn, ekonomiste dhe akademike Angleze (vd. 2012)

1926 - Bud Greenspan, regjisor Amerikan, prodhues dhe skenarist (vd. 2010)

1926 - Joe Kubert, autore dhe ilustruese Amerikane, themeloi Shkollėn e Kubert (vd. 2012)

1926 - Bob Toski, lojtar golfi dhe trajner Amerikan

1927 - Phyllis Kirk, aktore Amerikane (vd. 2006)

1929 - Teddi King, kėngėtar Amerikan (vd. 1977)

1929 - Nancy Littlefield, drejtor dhe producent Amerikan (vd. 2007)

1930 - John Tolos, mundės Greko-Kanadez (vd. 2009)

1931 - Julio Grondona, biznesmen Argjentinas (vd. 2014)

1932 - Nikolai Rukavishnikov, fizikan Rus dhe astronaut (vd. 2002)

1933 - Bob Bennett, ushtar Amerikan dhe politikan (vd. 2016)

1933 - Robert Blake, aktor Amerikan, prodhues dhe skenarist

1933 - Scotty Bowman, lojtar hokej nė Kanada dhe trajner

1933 - Mark di Suvero, skulptor Italiano-Amerikan

1933 - Leonid Kharitonov, aktor Rus dhe kėngėtar

1933 - Christopher Ricks, dijetar dhe kritik Anglez

1933 - Charles Roach, avokati dhe aktivisti Trinidadiano-Kanadez (vd. 2012)

1933 - Jimmie Rodgers, kėngėtare dhe kompozitore Amerikane dhe kitariste

1935 - Peter Clarke, karikaturist Anglez (vd. 2012)

1935 - John Spencer, futbollist Anglez dhe sportist (vd. 2006)

1936 - Big Tom, kėngėtar dhe kompozitor Irlandez

1937 - Ralph Backstrom, lojtar i hokejve tė akullit Kanadez dhe trajner

1938 - Billy Robinson, mundės dhe trajner Anglo- Amerikan (vd. 2014)

1939 - Gerry Harvey, biznesmen Australian, bashkė-themeloi Harvey Norman

1939 - Jorge Sampaio, avokat dhe politikan Portugez, Presidenti i 18-tė i Portugalisė

1939 - Fred Willard, aktor Amerikan dhe komedian

1939 - Jan Camiel Willems, matematikan Belg dhe teoricien (vd. 2013)

1940 - Frankie Avalon, kėngėtare dhe aktore Amerikane

1942 - ^enes Erzik, biznesmen Turk

1942 - Alex Stepney, futbollist dhe trajner Anglez

1944 - Michael Franks, kėngėtar dhe kompozitor Amerikan

1944 - Rocķo Jurado, kėngėtare dhe aktore Spanjolle (vd. 2006)

1944 - Charles L. Veach, kolonel Amerikan, pilot, dhe astronaut (vd. 1995)

1945 - P. F. Sloan, kėngėtar dhe kompozitor Amerikan (vd. 2015)

1945 - John McAfee, programues kompjuterik Skocezo-Amerikan, themeloi McAfee

1946 - Benjamķn Brea, saksofonist Spanjollo-Venezuelian, lojtar i klarinetit dhe dirigjent (vd. 2014)

1946 - Nicholas Clay, aktor Anglez (vd. 2000)

1946 - Kelvin Coe, balerin Australian (vd. 1992)

1946 - Meredith Oakes, dramaturg Australian-Anglez, pėrkthyes dhe edukator

1946 - Otis Sistrunk, futbollist Amerikan dhe mundės

1947 - Russ Abbot, komedian Anglez, aktor dhe kėngėtar

1947 - Drew Gilpin Faust, historian Amerikan dhe akademik

1947 - Giancarlo Minardi, biznesmen Italian, themeloi Ekipin Minardi Racing

1947 - Paul Seed, drejtor televiziv Britanik dhe ish-aktor

1948 - Lynn Abbey, programues kompjuterik Amerikan dhe autor

1948 - Ken Brett, lojtar Amerikan i baseball, trajner dhe menaxher (vd. 2003)

1948 - Christopher Skase, biznesmen Australian (vd. 2001)

1949 - Kerry Livgren, kitariste dhe shkrimtare Amerikane

1949 - Jim McCrery, avokat Amerikan dhe politikan

1949 - Mo Mowlam, akademik dhe politikan Anglez, Ministėr i Zyrės sė Kabinetit (vd. 2005)

1949 - Peter Shilton, futbollist dhe menaxher Anglez

1950 - Siobhan Davies, balerin dhe koreograf Anglez

1950 - Vishnuvardhan, aktor Indian (vd. 2009)

1950 - Chris Heister, politikan Suedez, guvernator i Qarkut tė Stokholmit

1950 - Darryl Sittler, lojtar i hokejve tė akullit Kanadez

1950 - Anna Deavere Smith, aktore Amerikane dhe dramaturge

1951 - Ben Carson, neurokirurg Amerikan dhe autor

1951 - Dee Dee Ramone, kėngėtare dhe kompozitore Amerikane dhe basiste (vd. 2002)

1951 - Tony Scott, lojtar Amerikan i bejzbollit dhe trajner

1951 - Darryl Stingley, futbollist Amerikan dhe skaut (vd. 2007)

1951 - Marc Surer, shofer i makinave Zvicerane dhe sportist

1952 - Giorgos Dimitrakopoulos, politikan Grek

1952 - Rick Pitino, basketbollist Amerikan dhe trajner

1953 - Carl Jackson, kėngėtar dhe kompozitor Amerikan dhe producent

1953 - John McGlinn, dirigjent dhe historian Amerikan (vd. 2009)

1954 - Murtaza Bhutto, politikan Pakistanez (vd. 1996)

1954 - Takao Doi, inxhinier Japonez dhe astronaut

1954 - Dennis Johnson, lojtar basketbolli Amerikan dhe trajner (vd. 2007)

1954 - Steven Pinker, psikolog, gjuhėtar dhe autor Kanadezo-Amerikan

1954 - Tommy Tuberville, futbollist Amerikan dhe trajner

1955 - Paul Butler, peshkop Anglez

1955 - Keith Morris, kėngėtare-kompozitore Amerikane

1956 - Chris Hedges, gazetar Amerikan dhe autor

1956 - Peter `eastnż, lojtar i hokejve Sllovak dhe politikan

1958 - John Aldridge, futbollist dhe menaxher Anglo-Irlandez

1958 - Winston Davis, kriketolog Vincentian

1958 - Malcolm Press, ekolog dhe akademik Anglez

1958 - Derek Pringle, krijues i gjuhės Keniane dhe gazetar

1959 - Ian Arkwright, futbollist Anglez

1959 - Mark Romanek, regjisor dhe skenarist Amerikan

1959 - Ryne Sandberg, lojtar bejsbolli Amerikan, trajner dhe menaxher

1960 - Stephen Flaherty, kompozitor Amerikan

1960 - Carolyn Harris, politikan Britanik

1960 - Ian Lucas, avokat dhe politikan Anglez

1960 - Blue Panther, mundės Meksikan

1961 - James Gandolfini, aktor dhe producent Amerikan (vd. 2013)

1961 - Konstantin Kakanias, piktor dhe ilustrues Greko-Amerikan

1961 - Mark Olson, kėngėtar dhe kompozitor Amerikan dhe kitarist

1962 - Joanne Catherall, kėngėtare Angleze

1962 - John Fashanu, futbollist dhe menaxher Anglez

1962 - John Mann, kėngėtar, kompozitor Kanadez, kitarist dhe aktor

1962 - Aden Ridgeway, shėrbėtore publike Australiane dhe politikane

1962 - Boris Said, shofer Amerikan i garave tė makinave

1963 - Jim Pocklington, shofer makinash Angleze

1963 - John Powell, kompozitor dhe dirigjent Anglo-Kanadez

1963 - Dan Povenmire, animator Amerikan

1964 - Jens Henschel, futbollist Gjerman

1964 - Marco Masini, kėngėtar dhe kompozitor Italian

1964 - Holly Robinson Peete, aktore dhe kėngėtare Amerikane

1966 - Tom Chorske, lojtar Amerikan i hokejve tė akullit dhe sportist

1967 - Ricky Bell, kėngėtare Amerikane

1967 - Tara Fitzgerald, aktore Angleze

1968 - Toni Kuko , lojtar i basketbollit Kroat

1968 - Upendra Rao, aktore, regjisore dhe politikan Indian

1969 - Brad Beven, atlete Australiane

1969 - Cappadonna, rapper Amerikan

1970 - Mike Compton, futbollist Amerikan dhe trajner

1970 - Dan Eldon, fotograf dhe gazetar Anglez (vd. 1993)

1970 - Darren Gough, kriketer Anglez

1970 - Aisha Tyler, aktore Amerikane dhe autore

1971 - Lance Armstrong, ēiklist dhe aktivist Amerikan, themeloi Fondacionin Lance Armstrong

1971 - Anna Netrebko, soprano dhe aktore Ruso-Austriake

1971 - Jada Pinkett Smith, aktore Amerikane

1972 - Brigitte Becue, notar Belg

1972 - Adam Cohen, kėngėtar dhe kompozitor Kanadez dhe kitarist

1972 - David Jefferies, motoēiklist Anglez (vd. 2003)

1972 - Iain Stewart, kontabilist Skocez dhe politikan

1973 - Paul Brousseau, lojtar hokej Kanadez

1973 - James Marsden, aktor Amerikan

1973 - Ami Onuki, kėngėtare Japoneze dhe aktore zanore

1973 - Louise Sauvage, vrapues Australian me rrota

1973 - Mark Shuttleworth, biznesmeni i Afrikės sė Jugut, themeloi Canonical Ltd.

1973 - Aitor Karanka, futbollist dhe menaxher Spanjoll

1974 - Sol Campbell, futbollist dhe politikan Anglez

1974 - Andrew Hansen, komedian Australian, kėngėtar dhe skenarist

1974 - Damon Jones, futbollist Amerikan dhe trajner

1974 - Ticha Penicheiro, lojtar i basketbollit Portugez

1974 - Xzibit, rapper Amerikan, aktor

1975 - Kanstantsin Lukashyk, gjuajtės objektivi Belarusian

1975 - Jason Sudeikis, aktor Amerikan dhe komedian

1975 - Guillermo Vargas, fotograf dhe piktor i Kosta Rikės

1976 - Gabriel Gervais, futbollist Kanadez

1976 - Ronaldo, futbollist Brazilian

1977 - Kieran West, gjuetar Anglez

1978 - Iain Lees-Galloway, politikan i Zelandės sė Re

1978 - Ryan Lowe, futbollist Anglez

1978 - Augustin Simo, futbollist i Kamerunit

1979 - Daniel Aranzubia, futbollist Spanjoll

1979 - Robert Pruett, kriminel Amerikan

1980 - Jonathan Biss, pianist Amerikan dhe edukator

1980 - Mickey Higham, lojtar i ligave tė rugby Angleze

1980 - Avi Strool, futbollist Izraelit

1980 - Chris Tarrant, futbollist Australian

1980 - Petri Virtanen, lojtar i basketbollit Finlandez

1981 - Lucy Aharish, gazetare dhe aktore Izraelite

1981 - Sebastiįn Decoud, lojtar i tenisit Argjentinas

1981 - JeA, kėngėtari dhe kompozitori Koreano Jugor

1981 - Jennifer Tisdale, aktore Amerikane dhe kėngėtare

1981 - Kristaps Valters, lojtar basketbolli Letonez

1981 - Han Ye-seul, aktore e Koresė sė Jugut

1982 - Alessandro Cibocchi, futbollist Italian

1982 - Arvydas Eitutavi ius, lojtar i basketbollit Lituanez

1982 - Leono, mundės Meksikan

1982 - Alfredo Talavera, futbollist Meksikan

1983 - Kevin Doyle, futbollist Irlandez

1983 - Giulio Scandella, lojtare Kanadeze hokej

1984 - Dashon Goldson, futbollist Amerikan

1984 - Anthony Gonzalez, futbollist Amerikan

1984 - Dizzee Rascal, muzikant hip hop Britanik

1988 - Lukas Forchhammer, kėngėtare Daneze

1989 - Serge Ibaka, lojtare basketbolli Kongolezo-Spanjolle

1990 - Lewis Holtby, futbollist Gjerman

1992 - Edrick Lee, lojtar Australian i ligės sė rugby

1995 - Max Meyer, futbollist Gjerman

1995 - Matt Targett, futbollist Anglez

1998 - Christian Pulisic, futbollist Amerikan

Vdekje tė ndodhura nė datėn 18 Shtator

96 Pas Krishtit - Domizi, perandor Romak (lind. 51)

411 - Konstandini III, uzurpator Romak

869 - Wenilo, kryepeshkop Francez

887 - Pietro I Candiano, dogje e Venedikut (lind. 842)

893 - Zhang Xiong, kryekomandant Kinez

958 - Liu Sheng, perandor Kinez (lind. 920)

1137 - Eric II, mbret i Danimarkės

1180 - Louis VII, mbret i Francės (lind.1120)

1261 - Konrad von Hochstaden, kryepeshkop i Kėlnit

1302 - Eudokia Palaiologina, perandoresha e Trebizondit (lind.1265)

1361 - Louis V, Duka i Bavarisė (lind.1315)

1385 - Balsha II, sundimtari i Zetės

1443 - Lewis i Luksemburgut, kryepeshkop i Rouen

1598 - Toyotomi Hideyoshi, daimyo Japoneze (lind. 1536)

1630 - Melchior Klesl, kardinal Austriak (lind. 1552)

1675 - Charles IV, Duka i Lorraines (lind.1604)

1721 - Matthew Prior, poet, politikan dhe diplomat Britanik, Ambasadori Britanik nė Francė (lind. 1664)

1722 - André Dacier, dijetar Francez dhe akademik (lind. 1651)

1783 - Leonhard Euler, matematikan dhe fizikan Zviceran (lind. 1707)

1783 - Benjamin Kennicott, teolog dhe dijetar Anglez (lind. 1718) ,/p>

1792 - August Gottlieb Spangenberg, peshkopi dhe teologu Gjerman (lind.1704)

1812 - Safranbolulu Izzet Mehmet Pasha, politikan Osman, veziri i Madh i 186 i Perandorisė Otomane (lind. 1743)

1830 - William Hazlitt, filozof, piktor dhe kritik Anglez (lind. 1778)

1857 - Karol KurpiDski, kompozitor Polak dhe dirigjent (lind. 1785)

1860 - Joseph Locke, inxhinier dhe politikan Anglez (lind. 1805)

1872 - Charles XV e Suedisė (lind. 1826)

1890 - Dion Boucicault, aktor dhe dramaturg Irlandezo-Amerikan (lind. 1820)

1896 - Hippolyte Fizeau, fizikan Francez dhe akademik (lind. 1819)

1905 - George MacDonald, ministėr, autor dhe poet Skocez (lind. 1824)

1909 - Grigore Tocilescu, arkeolog dhe historian Rumun (lind.1850)

1911 - Pyotr Stolypin, avokat dhe politikan Rus, kryeministri i tretė i Rusisė (lind. 1862)

1924 - F. H. Bradley, filozof dhe autor Anglez (lind. 1846)

1939 - StanisBaw Ignacy Witkiewicz, autor Polak, piktor dhe fotograf (lind. 1885)

1941 - Fred Karno, aktor dhe skenarist Anglez (lind. 1866)

1944 - Robert G. Cole, kolonel Amerikan, marrės i medaljes sė nderit (lind.1915)

1949 - Frank Morgan, aktor Amerikan (lind. 1890)

1951 - Gelett Burgess, autor Amerikan dhe poet (lind. 1866)

1952 - Frances Alda, soprano dhe aktore Australiane (lind. 1879)

1953 - Charles de Tornaco, shofer i makinave Belge (lind. 1927)

1956 - Adélard Godbout, agronom dhe politikan Kanadez, Kryeministri i 15-tė i Kebekut (lind. 1892)

1958 - Olaf Gulbransson, piktor dhe illustrator Norvegjez (lind. 1873)

1959 - Benjamin Péret, poet dhe gazetar Francez (lind. 1899)

1961 - Dag Hammarskjöld, ekonomist dhe diplomat Suedez, sekretar i pėrgjithshėm i Kombeve tė Bashkuara, fitues i Ēmimit Nobel (lind.1905)

1962 - Therese Neumann, mistike Gjermane (lind. 1898)

1964 - Clive Bell, filozof dhe kritik Anglez (lind. 1881)

1964 - Seįn O'Casey, dramaturg Irlandez dhe memoist (lind. 1880)

1967 - John Cockcroft, fizikan dhe akademik Anglez, fitues i ēmimit Nobel (lind. 1897)

1968 - Franchot Tone, aktor Amerikan, kėngėtar dhe producent (lind. 1905)

1970 - Jimi Hendrix, kėngėtar, kompozitor, kitarist dhe producent Amerikan (lind. 1942)

1974 - Amanat Ali Khan, kėngėtarja klasike Pakistaneze (lind.1922)

1975 - Fairfield Porter, piktor dhe kritik Amerikan (lind. 1907)

1977 - Paul Bernays, matematikan dhe filozof Anglo-Zviceran (lind. 1888)

1980 - Katherine Anne Porter, shkrimtare, noveliste dhe eseiste Amerikane (lind. 1890)

1987 - Américo Tomįs, admiral Portugez dhe politikan, Presidenti i 14-tė i Portugalisė (lind. 1894)

1988 - Alan Watt, shėrbėtor dhe diplomat Australian, ambasadori Australian nė Japoni (lind. 1901)

1992 - Mohammad Hidayatullah, jurist, gjyqtar dhe politikan Indian, nėnpresidenti i gjashtė i Indisė (lind. 1905)

1997 - Jimmy Witherspoon, kėngėtare Amerikane (lind. 1920)

1998 - Charlie Foxx, kėngėtare dhe kitariste Amerikane (Inez dhe Charlie Foxx) (lind. 1939)

1998 - Kathleen Collins Filmbėrės dhe dramaturg Afrikano-Amerikan (lind. 1942)

2001 - Ernie Coombs, pritės televiziv Amerikano-Kanadez (lind. 1927)

2002 - Bob Hayes, sprinter Amerikan dhe futbollist (lind. 1942)

2002 - Mauro Ramos, futbollist dhe menaxher Brazilian (lind. 1930)

2002 - Margita Stefanovi, lojtare e tastierės Serbe (lind. 1959)

2003 - Emil Fackenheim, rabin dhe filozof Gjerman (lind. 1916)

2003 - Bob Mitchell, edukator dhe politikan Anglez (lind. 1927)

2004 - Norman Cantor, historian dhe edukator Kanadezo-Amerikan (lind. 1929)

2004 - Russ Meyer, regjisor Amerikan, producent dhe skenarist (lind. 1922)

2005 - Michael Park, shofer i makinave Angleze (lind. 1966)

2005 - Clint C. Wilson, Sr., karikaturist Amerikan (lind. 1914)

2006 - Edward J. King, lojtar i futbollit Amerikan, avokat dhe politikan, guvernatori i 66-tė i Massachusetts (lind. 1925)

2007 - Pepsi Tate, basiste dhe producente nga Uellsi (lind. 1965)

2008 - Leo de Berardinis, aktor dhe drejtor Italian (lind. 1940)

2008 - Mauricio Kagel, kompozitor dhe edukator Argjentinas-Gjerman (lind. 1931)

2008 - Ron Lancaster, futbollist Amerikano-Kanadez dhe trajner (lind. 1938)

2012 - Santiago Carrillo, teoricien dhe politikan Spanjoll (lind.1915)

2012 - Haim Hefer, kompozitor dhe poet Polako-Izraelit (lind. 1925)

2012 - Jack Kralick, lojtar i baseball Amerikan (lind. 1935)

2012 - Steve Sabol, regjisor dhe producent Amerikan, bashkė-themeloi NFL (lind.1942)

2013 - Veliyam Bharghavan, politikan Indian (lind. 1928)

2013 - Lindsay Cooper, futbollist dhe kompozitor Fonetik (lind. 1951)

2013 - Arthur Lamothe, regjisor Francezo-Kanadez, producent dhe skenarist (lind. 1928)

2013 - Ken Norton, boksier Amerikan (lind. 1943)

2013 - Marcel Reich-Ranicki, autor dhe kritik Polako-Gjerman (lind. 1920)

2013 - Richard C. Sarafian, aktor Amerikan, regjisor dhe skenarist (lind. 1930)

2014 - Milan Marcetta, lojtar i hokejve tė akullit Kanadez (lind. 1936)

2014 - Earl Ross, shofer makinash Kanadeze (lind. 1941)

2014 - Hirofumi Uzawa, ekonomist Japonez dhe akademik (lind. 1928)

2014 - Kenny Wheeler, lojtar dhe kompozitor Kanadezo-Anglez (lind. 1930)

2015 - Eduardo Bonvallet, futbollist dhe menaxher Kilian (lind. 1955)

2015 - James R. Houck, astrofizikant Amerikan dhe akademik (lind. 1940)

2015 - Mario Benjamķn Menéndez, gjeneral dhe politikan Argjentinas (lind. 1930)

2015 - Marcin Wrona, regjisor Polak, prodhues dhe skenarist (lind. 1973)

2017 - Afzal Ahsan Randhawa, shkrimtar Pakistanez, poet, pėrkthyes dhe dramaturg (lind. 1937)

Festa tė datės 18 Shtator

Dita e muzikės kombėtare (Azerbajxhani)

Dita Ndėrkombėtare e Lexoni njė eBook

Dita e gjuhės Islandeze (Prefektura e Okinawa, Japoni)

Dita Kombėtare ose Dieciocho (Kili)

Dita Kombėtare e Ndėrgjegjėsimit tė Moshave per HIV/AIDS (Shtetet e Bashkuara)

Dita e Marinės (Kroaci)

Dita Botėrore e Monitorimit tė Ujėrave


Komentet (0)

Kontrolloni emrin dhe provojeni pėrsėri.
Kontrolloni vendodhjen dhe provojeni pėrsėri.
Kontrolloni komentin dhe provojeni pėrsėri.
Fjalėkalimi nuk ėshtė i saktė. Shkruani fjalėkalimin siē shihet nė fotografi dhe provojeni pėrsėri.
Shtoni komentin tuaj
Ju keni edhe 1000 karaktere


Shkruani fjalėn qė shikoni nė fotografi
b"gg5

Sharje dhe gjuhė agresive nuk lejohen nė Perspekti.