Ligji.
Teksti kėkues ėshtė gabim.
Teksti kėkues ėshtė gabim. Ju lutem pėrdorni vetėm shkronja dhe numra pėr tekstin kėrkues.
Kategoritė
Komenti nuk u shtua
Komenti juaj nuk u shtua. Ju lutem kontrolloni komentin dhe provojeni pėrsėri.
Komenti u shtua
Komenti juaj u shtua dhe do jetė i dukshėm automatikisht.

Ligji.

Ligji (lat. lex) ėshtė njė sistem rregullash dhe normash shoqėrore qė njerėzit duhte tė ndjekin nė njė shoqėri apo vend.

Ligji ėshtė marrėveshje (dukuri e rregullt) e pėrcaktuar me disa fjalė nga njė bashkėsi njerėzish apo njerėzimit.
Ligji ėshtė marrėveshje (dukuri e rregullt) e pėrcaktuar me disa fjalė nga njė bashkėsi njerėzish apo njerėzimit.
Nga: Xhesjana Topalli
Publikimi: 11/06/2017 23:40

Ligji (lat. lex) ėshtė njė sistem rregullash dhe normash shoqėrore qė njerėzit duhte tė ndjekin nė njė shoqėri apo vend. Ligjet vendosen dhe zbatohen nga institucionet dhe organet ligjore pėrkatėse tė shoqėrisė.

Ligji ėshtė marrėveshje (dukuri e rregullt) e pėrcaktuar me disa fjalė nga njė bashkėsi njerėzish apo njerėzimit. Ligjit i nėnshtrohen te gjithė pjesėmarrėsit qe direkt apo indirekt kanė marrė pjesė nė formulimin e tij. Si shembull kemi disa lloje te ligjeve.

Ligjet natyrore, janė marrėveshje me ndihmėn e tė cilave njerėzimi mundohet tė shpjegojė dukurit natyrore. Pėr tė arritur deri te formulimi i njė ligji zakonisht ne shkencė pėrdoren dy metoda. Shtrimi i hipotezės pohuese, pas vėrtetimit tė saj shtrohet teorema e nė bazė tė cilės formulohet ligji.

Metoda mohuese ka tė njėjtin qėllim por hyrja nė shpjegimin e dukurisė bėhet duke mohuar hipotezėn e shtruar. Edhe kėtu mbas vėrtetimi qė mohimet janė tė gabueshme kalohet nė teorema e nė baze tė saktėsisė sė tyre formulohet ligji. Ky lloj i ligjit zakonisht formulohet nga shkencėtarėt.

Pėr thyerjen e njė ligji natyrore duhet te japen prova qė ai ligj nuk ėshtė i saktė mbi bazė tė ligjeve tjera.

Reklamė

Komentet (0)

Kontrolloni emrin dhe provojeni pėrsėri.
Kontrolloni vendodhjen dhe provojeni pėrsėri.
Kontrolloni komentin dhe provojeni pėrsėri.
Fjalėkalimi nuk ėshtė i saktė. Shkruani fjalėkalimin siē shihet nė fotografi dhe provojeni pėrsėri.
Shtoni komentin tuaj
Ju keni edhe 1000 karaktere


Shkruani fjalėn qė shikoni nė fotografi
UjV-B

Sharje dhe gjuhė agresive nuk lejohen nė Perspekti.
Reklamė