Cilat janė shenjat qė stresi ju ka pushtuar plotėsisht?
Teksti kėkues ėshtė gabim.
Teksti kėkues ėshtė gabim. Ju lutem pėrdorni vetėm shkronja dhe numra pėr tekstin kėrkues.
Kategoritė
Komenti nuk u shtua
Komenti juaj nuk u shtua. Ju lutem kontrolloni komentin dhe provojeni pėrsėri.
Komenti u shtua
Komenti juaj u shtua dhe do jetė i dukshėm automatikisht.

Cilat janė shenjat qė stresi ju ka pushtuar plotėsisht?

Nėse trupi ju dėrgon kėto 4 sinjale, stresi po ju shkatėrron. Parandalojeni tani!

Cilat janė shenjat qė stresi ju ka pushtuar plotėsisht?
Cilat janė shenjat qė stresi ju ka pushtuar plotėsisht?
Nga: Xhesjana Topalli
Publikimi: 25/01/2018 14:11

Nė ditėt e sotme, tė gjithė jetojmė me njė shkallė stresi dhe ankthi nė jetėn tonė.

Ėshtė e pamundur ta shmangėsh nė botėn e sotme. Por nėse jeni tė stresuar dhe vazhdimisht vuani nga shenjat fizike tė ankthit, ju duhet tė kujdeseni edhe mė shumė pėr veten tuaj mendėrisht dhe fizikisht.

Kėtu janė disa shenja tė zakonshme tė stresit qė trupi juaj po pėrpiqet t'ju tregojė:

1. Migrena ose dhimbje koke

Ju mund mendoheni gjatė natės pėr shkak tė stresit qė po ndodh nė jetėn tuaj, nė punė, nė shtėpi, nė marrėdhėnien tuaj, ose me miqtė tuaj. Ky stres dhe tension mund tė shfaqet nė formėn e migrenės ose tensionit. Nėse keni tė bėni me kėto simptoma tė stresit, merrni pushimet. Ndoshta kjo do tė thotė dilni me miqtė, bėni njė dush relaksues nė mbrėmje, ose lėreni pak mė herėt punėn.

2. Ēėshtjet e stomakut

Nėse stomaku juaj po ndihet i shqetėsuar ose keni njė ndjenjė "flutura nė stomakun tuaj", ankthi mund tė ketė faj. Sipas ekspertėve, kjo ėshtė njė shenjė qė dėrgon trupi juaj. Duhet patjetėr tė merrni masa dhe tė shmangni shqetėsimet e tepėrta.

3. Muskujt e tensionuar

Ankthi shfaqet nė njė zonė tė caktuar tė trupit tuaj. Terapistėt, shprehen se ėshtė koha qė tė siguroheni tė kujdeseni pėr veten tuaj. Nėse nuk ndiheni tė lumtur dhe tė kėnaqur, edhe trupi juaj reagon, sepse nuk merr dashurinė e duhur.

4. Lodhja dhe sėmundja

Nėse ndiheni edhe tė shqetėsuar dhe tė lodhur do merrni njė goditje qė do t'ju vijė papritur. Gripi vjen si pasojė e paaftėsisė sė trupit pėr tė funksionuar me kapacitet maksimal.

Reklamė

Komentet (0)

Kontrolloni emrin dhe provojeni pėrsėri.
Kontrolloni vendodhjen dhe provojeni pėrsėri.
Kontrolloni komentin dhe provojeni pėrsėri.
Fjalėkalimi nuk ėshtė i saktė. Shkruani fjalėkalimin siē shihet nė fotografi dhe provojeni pėrsėri.
Shtoni komentin tuaj
Ju keni edhe 1000 karaktere


Shkruani fjalėn qė shikoni nė fotografi
iRNG&

Sharje dhe gjuhė agresive nuk lejohen nė Perspekti.