Ilaēi i prodhuar nga helmi i bletėve.
Teksti kėkues ėshtė gabim.
Teksti kėkues ėshtė gabim. Ju lutem pėrdorni vetėm shkronja dhe numra pėr tekstin kėrkues.
Kategoritė
Komenti nuk u shtua
Komenti juaj nuk u shtua. Ju lutem kontrolloni komentin dhe provojeni pėrsėri.
Komenti u shtua
Komenti juaj u shtua dhe do jetė i dukshėm automatikisht.

Ilaēi i prodhuar nga helmi i bletėve.

Helmi i bletėve ėshtė lėng i hidhur pa ngjyrė i cili pėrbėhet nga pėrzierja e proteinave, ndėrsa vepron si mjet kundėr mpiksjes sė gjakut dhe redukton inflamacionet.

Njė ilaē i prodhuar nga helmi i bletės mund tė ndihmojė miliona tė sėmurė me artrit.
Njė ilaē i prodhuar nga helmi i bletės mund tė ndihmojė miliona tė sėmurė me artrit.
Nga: Xhesjana Topalli
Publikimi: 13/06/2017 14:10

Helmi i bletėve ėshtė lėng i hidhur pa ngjyrė i cili pėrbėhet nga pėrzierja e proteinave, ndėrsa vepron si mjet kundėr mpiksjes sė gjakut dhe redukton inflamacionet. Vetėm 1% e njerėzve janė alergjikė ndaj pickimeve tė bletėve, ndėrsa shkencėtarėt besojnė qė pas hulumtimit nė detaje me helmin e bletės kanė mundur tė reduktojnė shumė sėmundje dhe tė rrisin imunitetin e pėrgjithshėm tė organizmit.

Helmi i bletėve ėshtė kombinim i proteinave dhe aminoacideve tė cilat nė organizėm kanė efekt kundėr inflmator, ndėrsa ndjenjėn e dhimbjes e reduktojnė pėr rreth 75%.

Helmi i bletėve qė nga lashtėsia njihet si ilaē, madje edhe Mao Cedungu deri nė pleqėri i ishte nėnshtruar pickimeve tė pėrditshme tė bletėve dhe vetėm studimet e fundit kanė dėshmuar efikasitetin e tij nė shėrimin e problemeve konkrete shėndetėsore.

Pėrveē dhimbjeve nė shpinė dhe gjymtyrė, helmi i bletės ėshtė treguar i dobishėm edhe nė shėrimin e dhimbjes sė nyjeve, ndėrsa ekspertėt besojnė qė mund tė jetė shumė i dobishėm edhe nė shėrimin e artritit.

Njė ilaē i prodhuar nga helmi i bletės mund tė ndihmojė miliona tė sėmurė me artrit. Shkencėtarėt kanė zhvilluar grimca shumė tė vogla qė mund tė injektohen direkt tek zona e kyēeve ku ndjehen dhimbjet, duke pėrdorur peptidin e marrė nga helmi i insekteve. Peptidi, i quajtur melittin, ka veti tė fuqishme anti inflamatore, qė ndalon dėmtimin e kėrēit.

Ekspertėt, tė cilėt e kanė testuar ilaēin tek minjtė, thonė se sa mė shpejt tė injektohet nė kyēe, pas njė aksidenti ose dėmtimi, aq mė tė vogla janė gjasat qė kyēet tė preken mė vonė nga osteoporoza.

Ata shpresojnė gjithashtu qė helmi i bletės tė ndihmojė nė lehtėsimin e dhimbjeve tė personave qė kanė vite qė vuajnė nga dhimbjet e artritit.

Miliona njerėz nė tė gjithė botėn vuajnė nga artriti. Me plakjen e trupit, kyēet e kėmbėve, tė duarve apo krahėve fillojnė tė shfaqin probleme. Faktorė tė tjerė janė mbipesha, trashėgimia dhe dėmtimet e shkaktuara nga sporti.

Reklamė

Komentet (0)

Kontrolloni emrin dhe provojeni pėrsėri.
Kontrolloni vendodhjen dhe provojeni pėrsėri.
Kontrolloni komentin dhe provojeni pėrsėri.
Fjalėkalimi nuk ėshtė i saktė. Shkruani fjalėkalimin siē shihet nė fotografi dhe provojeni pėrsėri.
Shtoni komentin tuaj
Ju keni edhe 1000 karaktere


Shkruani fjalėn qė shikoni nė fotografi
O[a.j

Sharje dhe gjuhė agresive nuk lejohen nė Perspekti.
Reklamė