Perspekti - Nėnat bartin ADN-nė e fėmijėve nė tru.
Teksti kėkues ėshtė gabim.
Teksti kėkues ėshtė gabim. Ju lutem pėrdorni vetėm shkronja dhe numra pėr tekstin kėrkues.
Kategoritė
Komenti nuk u shtua
Komenti juaj nuk u shtua. Ju lutem kontrolloni komentin dhe provojeni pėrsėri.
Komenti u shtua
Komenti juaj u shtua dhe do jetė i dukshėm automatikisht.

Nėnat bartin ADN-nė e fėmijėve nė tru.

Pasi tė bėheni nėnė, fėmijėt tuaj nė fakt nuk do tė largohen kurrė nga ju.

Nėnat bartin ADN-nė e fėmijėve nė tru.
Nėnat bartin ADN-nė e fėmijėve nė tru.
Nga: Ndricim Topalli
Publikimi: 12/03/2016 20:39

Duket se nėnat bartin ADN-nė e fėmijėve tė tyre nė tru pėr njė kohė tė gjatė, pasi qė ata tė kenė dalė nga mitra, ndėrsa ADN-ja mashkullore mund tė ekzistojė nė tru, madje edhe kur femrat kanė ndarė mitrėn me vėllezėr.

Studimi ka vėzhguar trutė e 59 femrave qė kanė vdekur, ndėrsa ėshtė zbuluar qė madje 63 pėr qind prej tyre brenda trurit kanė pasur ADN-nė e fetusit, i cili ka mundur tė vijė vetėm nga mashkulli. Edhe pse ADN-ja ishte pėrhapur nė zona tė ndryshme tė trurit, pse-ja mė e madhe gjendej nė hipokampus, nė pjesėn brenda sė cilės mblidhen kujtimet, si dhe nė pjesė tė trurit qė kanė ndikim nė ndjenjėn e perceptimit dhe kuptimit tė gjuhėve.

ADN-ja e prindėrve kombinohet dhe gėrshetohet nė mėnyrė qė tė krijojė njė person krejtėsisht tė ri, por studimi qė e kanė botuar hulumtuesit e Universitetit Uashington dhe Qendrės pėr hulumtim tė kancerit Fred Hutchinson, ka zbuluar se njė gjė e tillė nuk ėshtė krejtėsisht e vėrtetė.

Nėnat e pranojnė ADN-nė nga fėmijėt e tyre, por ajo qė ėshtė befasuese, edhe nga fetuset e mėparshme qė kanė qenė nė mitėr.


Komentet (0)

Kontrolloni emrin dhe provojeni pėrsėri.
Kontrolloni vendodhjen dhe provojeni pėrsėri.
Kontrolloni komentin dhe provojeni pėrsėri.
Fjalėkalimi nuk ėshtė i saktė. Shkruani fjalėkalimin siē shihet nė fotografi dhe provojeni pėrsėri.
Shtoni komentin tuaj
Ju keni edhe 1000 karaktere


Shkruani fjalėn qė shikoni nė fotografi
O4kaj

Sharje dhe gjuhė agresive nuk lejohen nė Perspekti.
Reklamė